Інструменти доступності

  • вул. Шевченка, 1, м. Кропивницький
  • (0522) 32-17-18
filfak_logo

Факультет української філології, іноземних мов та соціальних комунікацій

Гостьова лекція про нову лексику періоду російсько-української війни для студентів  Wydział Filologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

Гостьова лекція про нову лексику періоду російсько-української війни для студентів Wydział Filologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

15 травня 2025 року, у Міжнародний день вишиванки, професор С.Л.Ковтюх прочитала гостьову лекцію «Віддзеркалення в нових українських словах реалій російсько-української війни» студентам і викладачам кафедри україністики Інституту східнослов’янської філології Ягеллонського університету в м. Кракові. Це один із найстаріших вишів у Європі та один із найбільших у Польщі.

Захід відбувся завдяки сприянню професора Оксани Степанівни Баранівської, яка була автором ідеї та організатором, по суті – музою, Всепольського орфографічного конкурсу з української мови для студентів-іноземців, які вивчають нашу мову, у 2006 році. Від 2016 це лінгвістичне змагання набуло статусу Міжнародного (цьогоріч відбувся ювілейний – Х конкурс).

У невеликому вступі професор С.Л.Ковтюх подякувала польському народові за допомогу, сказала, що Польща розташована в серці Європи, а Кропивницький – у центрі, тобто в серці України. У нашому місті з 1997 року діє об’єднання поляків «Полонія» імені Кароля Шимановського – найвидатнішого польського композитора першої половини ХХ століття, про якого наша колишня студентка Марія Ларченко зняла чудову художньо-документальну стрічку. У нас є римо-католицька парафія Святого Духа, костел. У багатьох гімназіях та інших закладах учать польську мову. Польське коріння мав Євген Маланюк, родини Тобілевичів і Тарковських.

У лекції було проаналізовано граматичну специфіку, особливості деривації та семантики новотворів воєнної доби – як власних, так і загальних назв, серед інших – найменувань української зброї: «Корса́р» (український протитанковий ракетний комплекс розробки конструкторського бюро «Луч»), «Верба́», «Ві́льха», «Буреві́й» (українські реактивні системи залпового вогню), «Лелека-100» (український безпілотний літальний апарат, призначений для ведення розвідки), «Бобер» (безпілотний літальний апарат), «Валькірія» (український безпілотний авіаційний комплекс), «Фурія» (український безпілотний авіаційний комплекс розвідки та коригування вогню артилерії), «Нептун» (українська протикорабельна крилата ракета), «Махно» (український розвідувальний бронеавтомобіль), «Буцефал» (повнопривідний восьмиколісний бронетранспортер), «Богдана» (українська колісна самохідна гаубиця), «Оксана» (українська самохідна артилерійська установка) тощо. 

 Студентів зацікавила тематика, вони фотографували прозірки, ставили запитання про українську мем-культуру.  

Професор Оксана Степанівна Баранівська висловила сподівання на подальшу наукову співпрацю.

Image

Столітні традиції якісної освіти!

Підписатись