filfak_logo

Факультет української філології, іноземних мов та соціальних комунікацій

Wonderful World of Childhood / Чарівний світ дитинства

Probably every person ever dreamed about returning to a wonderful world of childhood. It is a bright carefree time in our life when every gqwz7vkfuc0.jpgsingle moment a little kid discovers something new, makes his / her first uncertain steps to the knowledge of many things that were still unknown.

wp_000649.jpgLast month we had a wonderful opportunity to work with children in kindergarten “Red Flower” who make their first steps in learning English, and I should say that they do it really in a perfect way.

They already know what to say about their family members, how to introduce yourself, how to count in English, names of flowers, fruit, and even more.

It was really remarkable to communicate with such wonderful kids. Together we i6sprfxfyfe.jpghave taught some poetry to St. Nicholas Day and together we have prepared a small performance for children. They learnt poetry with great pleasure and enthusiasm. Being persistent and energetic children, they really catch (understand) everything at once. It should be mentioned that children at such young age are really fond of learning English. Also they have good English pronunciation and every time do their best in their studies. Their parents and teachers help them in everything. Children are gifted not only in English but in painting, singing, and dancing as well.

wp_000743.jpgPreparing for our performance was very interesting, funny and full of great moments. It was a wonderful holiday for us and for the kids.

Iryna Stoikova (Group 102)

Мабуть кожен дорослий колись мріяв про повернення у щасливе дитинство. Дитинство це світлий безтурботний час в житті людини коли щохвилини відкриваєш для себе щось нове, робиш перші невпевнені кроки до пізнання багатьох досі невідомих речей.
Останнього місяця ми мали чудову можливість поспілкуватися  з маленькими вихованцями дитячого садочка "Червона квіточка", які роблять перші кроки у вивченні англійської мови і варто сказати, що це у них виходить дійсно чудово.
Вони вже знають як правильно представити себе, назвати членів своєї родини, вміють рахувати, знають назви кольорів, фруктів, овочів та багато іншого.yvfzldsunyc.jpg
Це було дійсно прекрасно спілкуватись з такими чудовими дітлахами. Разом ми вчили вірші до Дня Святого Миколая та поставили невелику сценку. І така діяльність дійсно сподобалась як нам так і дітям. Вони з величезним задоволенням та захопленням вчили вірші англійською. Наполегливі та енергійні вони буквально схоплювали все на льоту. Варто додати, що дітки в такому юному віці вже мають гарну англійську вимову і дійсно серйозно ставляться до вивчення англійської мови. Батьки та вчителі їм всіляко у цьому допомагають. Та діти талановиті не лише у вивченні англійської мови, але й у малюванні, співі, танцях.
Підготовка до нашої вистави була дуже цікавою веселою та сповненою чудових моментів. це було чудове свято як для нас так і для дітей.

wp_000739.jpgwp_000741.jpg
z6gp7fwniqi.jpgz6gp7fwniqi.jpg