filfak_logo

Факультет української філології, іноземних мов та соціальних комунікацій

Науково-методичні параметри лінгвістичної освіти

У рамках 95-річчя Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка 10–11 листопада 2016 року кафедра української мови разом з Комунальним закладом «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського» провела регіональну науково-практичну конференцію «Науково-методичні параметри лінгвістичної освіти» (на пошану ветеранів кафедри української мови С. П. Пономаренко та Т. І. Поляруш). У роботі наукового форуму взяли участь і відомі вчені, і найкращі вчителі, і студенти.

Пленарне засідання відкрив ректор Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, професор, доктор філологічних наук О. А. Семенюк. З вітальним словом до учасників конференції звернувся проректор з наукової роботи Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, професор, доктор філологічних наук С. П. Михида.

Доповідь «Homo sum, humani nihil a me alienum puto» прозвучала з уст завідувача кафедри української мови, професора, кандидата філологічних наук С. Л. Ковтюх, у якій висвітлено основні факти біографії, наукової та навчально-методичної діяльності шанованих ювілярів – старшого викладача кафедри української мови С. П. Пономаренко та кандидата філологічних наук, доцента Т. І. Поляруш. Початок щирих, теплих слів нинішнього завідувача кафедри присутні слухали на фоні прекрасного виконання пісні «Осіннє золото», яка є неофіційним гімном кафедри української мови. Вітальні адреси ветеранам від імені членів кафедри української мови зачитали доценти Т. В. Ліштаба та І. М. Демешко. Декан факультету філології та журналістики, доцент, кандидат філологічних наук Л. П. Кричун у короткій здравиці назвала високоповажаних іменинниць двома своїми мамами, оскільки С. П. Пономаренко – у студентські роки була куратором групи, у якій навчалася Людмила Петрівна, а Т. І. Поляруш, крім того, що була викладачем, виконувала обов’язки наукового керівника кандидатської дисертації.

С. П. Пономаренко та Т. І. Поляруш у слові-відповіді поділилися спогадами про викладачів Київського державного університету імені Тараса Шевченка, де навчалися обидва ювіляри кафедри, розповіли про десятиліття плідної викладацької праці. Старший викладач кафедри української мови С. П. Пономаренко пропрацювала в нашому виші 43 роки, а кандидат філологічних наук, доцент Т. І. Поляруш – майже 40.
Із цікавістю присутні заслухали доповідь «Мова української прози на зламі тисячоліть» доктора філологічних наук, професора кафедри загальної філології Київського національного університету культури і мистецтв, нашої колишньої випускниці й колеги А. І. Гурбанської, у якій, зокрема, було схарактеризовано образи вчителів у творах українських письменників.

У рамках конференції було проведено круглий стіл «Лінгвістична освіта ХХІ сторіччя: новочасний лінгводидактичний інструментарій», роботою якого керували заступник директора з навчально-організаційної діяльності Комунального закладу «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського» В. М. Нудний та завідувач науково-методичної лабораторії гуманітарно-естетичних дисциплін О. В. Ревнивцева, їм допомагали модератори – методисти цієї лабораторії Г. В. Мінич та І. А. Маранська. Свої досягнення презентували вчителі української мови та літератури – колишні наші студенти, а нині цвіт педагогічної когорти Кіровоградської області: Ю. Н. Ахмедова (Компаніївська ЗШ), Л. Б. Бойко («Навчально-виховне об’єднання № 6 «Спеціалізована загальноосвітня школа І–ІІІ ступенів, центр естетичного виховання «Натхнення» Кіровоградської міської ради Кіровоградської області»), Н. Г. Кунашенко (Бобринецька гімназія № 1), Ю. Г. Сергієнко (Іванівська ЗШ).

Далі працювали секції, роботою яких керували, зокрема, і ветерани кафедри української мови: С. П. Пономаренко, Т. І. Поляруш, Н. О. Задорожна.

Було багато доповідачів – колишніх випускників університету, а нині знаних учителів нашої області, серед яких: І. М. Капкан (ЗШ № 17 м. Кропивницького), Т. М. Пінчук (Червоновершська ЗШ), Н. В. Філіппова (заступник директора з виховної роботи ЗШ № 17 м. Кропивницького), С. В. Щербина (Созонівська ЗШ), Л. В. Білявська (Новоукраїнська гімназія № 7), В. О. Калюта (Користівська ЗШ), Н. А. Вікторенко (Бірківська ЗШ) та багато інших.

Щиро вдячні кандидатові історичних наук, креативному краєзнавцеві, небайдужому громадському активісту Ю. С. Митрофаненку за чудову віртуальну екскурсію визначними місцями Кропивницького.

Така наукова конференція на пошану нібито рядових викладачів, а насправді людей, які вписали власну сторінку в 95-літню історію рідного університету, – унікальна. Проте, на мою думку, варто щирі, теплі, високі слова говорити тим людям, які на це заслуговують, вчасно. І плекати тяглість освітньої традиції, повсякчас засвідчуючи здобутки й на науковій ниві, і на навчально-методичних теренах.

Організатор конференції – завідувач кафедри
української мови, професор С. Л. Ковтюх