Лекція професора Колумбійського університету Юрія Шевчука
У п’ятницю 13 травня 2016 року Юрій Шевчук, професор Колумбійського університету (Нью-Йорк, США) завітав до КДПУ ім. В. Винниченка. Він прочитав дві лекції на тему «Мова й ідентичність в Україні після Революції гідності»: одну українською мовою для студентів факультету філології та журналістики, іншу англійською мовою для студентів факультету іноземних мов.
Лекція пройшла в діалогічній формі. Головної темою обговорення стала «мовна шизофренія», під якою Юрій Шевчук має на увазі всім відомий суржик. Професор заявляє, що суржик – це прояв комплексу меншовартості, наслідок російського культурного імперіалізму, з яким Україна зіштовхнулася понад століття тому. Головним питанням було наступне: «Як же стати модерним українцем та не саморусифікуватися?». Юрій Шевчук наголошує, що українці мають свою чудову культуру, музику та літературу, тож ми не маємо бути залежними від російського впливу.
Далі професор звернувся до проблеми поширення української мови, адже на даний момент її вивчає дуже мало людей за кордоном. Як приклад: баскську мову, носії якої навіть не мають власної держави, вивчає в 6 разів більше людей, ніж українську. І з кожним роком людей, що вивчають українську мову, зокрема в Колумбійському університеті, стає все менше. Ще меншою стає кількість людей, які дійсно цікавляться нею.
Це проблема, яку ми маємо вирішити. І перший крок до цього, який може зробити кожен з нас – говорити рідною мовою. Я вважаю, що лекція, яку прочитав Юрій Шевчук, стала важливим кроком у допомозі студентам, які мають прийти до самоусвідомлення себе як Українців із великої літери.
Козенець Дар’я
Студентка 11 група