filfak_logo

Факультет української філології, іноземних мов та соціальних комунікацій

Неоціненні лінгвістичні скарби

Історія української лексикографії в останні роки привертає все пильнішу увагу дослідників. Проте найвідоміші роботи періоду утвердження української мови у 20–30-і роки XX століття не завжди доступні науковцям, а тим більше студентам нестоличних навчальних закладів.

граматичні та лексикографічні праці: «Норми української літературної мови» О. Синявського, «Словник ділової мови. Термінологія та фразеологія» (1930) М. Дорошенка, М. Станіславського, В. Страшкевича, «Українсько-російський словник» (1927) А. Ніковського, перевидання «Словника української мови» Б. Грінченка за редакцією С. Єфремова та А. Ніковського, «Російсько-український словник» за редакцією А. Кримського та С. Єфремова.

Такого щедрого дарунка кафедра української мови ще ніколи не мала. Відтепер названі роботи вможливлюють якісне зростання дослідницьких шукань викладачів, роблять доступними для студентів і магістрантів лексикографічні праці 20–30-х років минулого століття, суттєво збагачують мовознавчий фонд наукової бібліотеки університету.

Цінність видань значно зростає через ґрунтовні передмови, підготовлені професорами Павлом Юхимовичем Гриценком та Віктором Михайловичем Бріциним. Провідні науковці не тільки високо поцінували надбання української мовознавчої думки першої третини ХХ століття, а й простежили тяглість підходів до внормування літературної мови. Примітно, що такими високоавторитетними представниками двох академічних мовознавчих інституцій закладено цивілізовані засади поцінування титанічної праці справжніх подвижників словникотворення, граматистів, репресованих за український націоналізм. Добре, що благородна справа об’єднала зусилля науковців, меценатів та видавців, виявивши їхню небайдужість до минулого заради майбутнього.

Пані Лесі Олександрівні Богуславській надіслано офіційну подяку від імені ректора Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, доктора філологічних наук, професора О. А. Семенюка.

Сподіваємося, що започатковані серії «Словникова спадщина України» та «Українська граматична класика» будуть поповнені іншими, не доступними для наукової громадськості граматичними та лексикографічними працями.

Завідувач кафедри української мови, професор С. Л. Ковтюх

Інформацію надано факультетом української філології, іноземних мов та соціальних комунікацій