Інструменти доступності

  • вул. Шевченка, 1, м. Кропивницький
  • (0522) 32-17-18

ІННОВАЦІЙНІ НАПРЯМКИ STEM-ТЕХНОЛОГІЙ У ФОРМУВАННІ ІНФОРМАЦІЙНО-ЦИФРОВОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ СТУДЕНТІВ ТА УЧНІВ

Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки

Олександр О. Мартинюк, Олександр С. Мартинюк

Україна займає активну позицію у впровадженні та ініціюванні державних програм, які націлені на формування цифрової компетентності, особливо у сферах освіти та науки. У „Цифровій адженді України 2020” зазначено: „ ... недоступність цифрових технологій для навчального процесу призвели до надзвичайно низького рівня цифрової грамотності в усіх існуючих сегментах державної системи освіти (дошкільної, початкової, середньої, вищої). ... Такий підхід не відповідає сучасним вимогам, не є наскрізним (кросплатформовим) та має дуже сумнівні результати” [2]. Тому Нова українська школа і повинна формувати  інформаційно-цифрову компетентність, яку Європейський парламент та Рада Європейського Союзу ще у 2006 році назвали ключовою складовою для навчання упродовж усього життя, що передбачає активне повсякденне використання цифрових технологій [1; 3].

Модернізація вітчизняної освіти потребує врахування критеріїв розвитку у контексті євроінтеграційних концепцій, а саме врахування тенденцій розвитку STEM-технологій. На платформі STEM з’явилися нові складники, найбільш поширеним серед яких є STREM (наука, технології, робототехніка, інженерія та математика). Одним із напрямків впровадження STEM-освіти, що забезпечує формування  інформаційно-цифрової компетентності є робототехніка – прикладна наука, яка займається розробкою автоматизованих технічних систем (роботів). Навчальна (освітня) робототехніка – нова технологія навчання, що дозволяє зацікавити інженерною творчістю дітей з молодшого шкільного віку. Використання засобів освітньої робототехніки суттєво покращує успішність учнів з математики, фізики, інформатики, технологій, знайомить з основами мехатроніки та кібернетики.

   Підготовка та участь у Всеукраїнській олімпіаді з робототехніки дає можливість продемонструвати навички конструювання та програмування роботів для виконання поставлених задач. Такою діяльністю успішно займаються учні – слухачі секції робототехніки Волинської Малої академії наук України, керівниками якої є випускники та аспіранти Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, а підготовка фахівців у галузі освітньої робототехніки передбачена навчальними планами та здійснюється викладачами кафедри експериментальної фізики та інформаційно-вимірювальних технологій [2].

Перспективним складником STEM, як засобу формування інформаційно-цифрової компетентності студентів та учнів, є 3D-технології (адитивні технології). Проблема вивчення технологій тривимірного моделювання, можливостей самостійного проектування та виготовлення 3D-принтерів та вміння їх обслуговувати нині є особливо актуальною. Тривимірні технології є ще достатньо новими, тому їх впровадження в освітній процес та науково-дослідну роботу вітчизняних закладів загальної середньої та вищої освіти  відбувається досить повільно.

 Тому необхідним і технологічно можливим є самостійне  виготовлення 3D-принтерів, автоматизованих робототехнічних і мехатронних систем та їх використання як засобів формування інформаційно-цифрової компетентності. Набувши достатній досвід конструювання, виготовлення та використання засобів тривимірного прототипування, нами виготовлено чотири різних за конструкцією 3D-принтери. Аспіранти, студенти та учні набувають вміння та досвід, використовують результати роботи для формування експериментальної частини дисертаційних, магістерських, інших наукових робіт та проектів.

         Список використаних джерел:

         1. Мартинюк О.О. Напрями формування компетентності у галузі інформаційної безпеки в процесі навчання фізики. Наукові записки / Ред. кол: В.Ф. Черкасов, В.В. Радул, Н.С. Савченко та ін. – Випуск 169 – Серія: Педагогічні науки. – Кропивницький: РВВ ЦДПУ ім. В. Винниченка, 2018. – С.87-91. 

         2. Мартинюк О.С. STEM-технології  як засоби реалізації неперервної освіти учителів фізико-математичних та технологічних дисциплін // Професійний розвиток педагогів в умовах освітнього середовища (теоретико-прикладний аспект): колективна монографія / за ред. П.С.Олешка, Н.М. Ткачук. – Луцьк:КП ІАЦ «Волиньенергософт», 2019. – С. 268-275.

         2. Цифрова адженда України – 2020. („Цифровий порядок денний”–2020). Концептуальні засади (версія 1.0). Першочергові сфери, ініціативи, проекти „цифровізації” України до 2020 року. [Електронний ресурс]. – Режим доступу https://ucci.org.ua/uploads/files/58e78ee3c3922.pdf

         3. Recommendation of the European Parliament and of the Council of 18 December 2006 on key competences for lifelong learning / Official Journal of the European Communities, L 394 / 10 of 30. 12. 2006 [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://eurlex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2006:394:0010:0018:en:PDF.

Відомості про авторів:

         Мартинюк Олександр Семенович, доктор педагогічних наук, професор кафедри експериментальної фізики та інформаційно-вимірювальних технологій Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки.

         Мартинюк Олександр Олександрович, аспірант кафедри експериментальної фізики та інформаційно-вимірювальних технологій Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки.

Додати коментар

Коментарі   
0 # Світлана Буднікова 03.06.2020, 08:40
Достатньо актуальна стаття. STEM-освіта, хоч це і новий напрям, який ще вивчається, але впроваджувати його поступово - це гарна ідея, яка приведе у майбутньому до знань, оволодіння і використання STEM-технологій не тільки в освіті, хоча тут саме про це і йдеться, але і в майбутньому розквіту цих технологій в різних сферах праці. До того ж , оволодіння знаннями про ці технології, і вивчення їх використання наочно, стимулюватиме учнів до вивчення і кращього засвоення вивченого в цій сфері.
Дякую за актуальну статтю.
Відповісти
0 # Скічко Віолета 03.06.2020, 07:34
Дуже цікава і змістовна стаття. Розглянута тема є досить актуальною на даний час. Застосування нових, сучасних технологій може дуже покращити якість навчання, а також зробити його цікавішим. Автори досить чітко і зрозуміло виклали матеріал, донесли суть ідеї. Я повністю погоджуюсь, що можна і потрібно формувати інформаційно-ци фрову компетентність студентів та учнів за допомогою 3D-технологій.
Відповісти
0 # Яна Закушняк 02.06.2020, 18:35
Дякую за цікаву інформацію!!! Читала із задоволенням, дуже пізнавальна інформація :-)
Відповісти
0 # Усатенко Діана 02.06.2020, 18:28
Згодна з думкою автора роботи. На сьогоднішній день інформаційна компетентність в навчанні грає важливу роль, її варто розглядати, популяризувати серед учнів та студентів і прилучати до висвітленої тематики. Дякую автору за роглядання актуальної теми в сучасності. Успіхів.
Відповісти
0 # Трифнова Олена 31.05.2020, 13:43
Підтримую думку авторів про перспективність формування і розвитку інформаційно-ци фрової компетентності студентів та учнів за допомогою 3D-технологій(а дитивних технологій). Це актуальна проблема, яка потребує грунтовних досліджень. Дякую авторам за цікаву статтю.
Відповісти
0 # Svitlana Kozlova 30.05.2020, 19:35
Чудовий матеріал! Тема є актуальною, адже STEM-технології широко використовуютьс я в різнихх галузях освіти, від початкової до вищої. Тому важливо поєднати знання і практичні напрацювання для досягнення і вдосконалення результатів.
Відповісти
0 # Наталія Вільховецька 28.05.2020, 15:49
Цікаво, але більше хочеться інформації про 3Д-принтер та його роботу!
Відповісти
0 # Курлова Даша 27.05.2020, 18:31
Актуальна стаття. Досить доцільно замість купівлі, принтеру виготовляти їх самостійно, і під час роботи над 3D-принтером вивчити принцип його роботи.Для подальшого використання.
Відповісти
0 # Альона Хижняк 27.05.2020, 10:21
Пізнавальна інформація. Дякую за викладений матеріаль :lol:
Відповісти
0 # Ляшок Катерина 27.05.2020, 07:20
Дякую авторам за цікаву статтю. Яка розповідає нам,як можна розвивати і розвиватися за допомогою інноваційних напрямків.
Відповісти
0 # Наталія Крамаренко 26.05.2020, 20:52
Дякую авторам за повністю розкриту тему.
Хотілося б, побачити вказані моделі 3D-принтери.
Відповісти
Image

Столітні традиції якісної освіти!

Підписатись