ГЕОПРОСТОРОВИЙ АНАЛІЗ КОНЦЕНТРАЦІЇ РАДОНУ У ГРОМАДСЬКИХ ПРИМІЩЕННЯХ М. КРОПИВНИЦЬКОГО

Гелевера О.Ф., Морару Д.О.

Центральноукраїнський державний педагогічний університет

імені Володимира Винниченка

Проблема підвищеної концентрації радону є актуальною для 40% території України, яка лежить на Українському кристалічному щиті. Завдяки радону людина отримує більше половини річної ефективної дози радіоактивного випромінювання. Радон – це радіоактивний газ, який утворюється у процесі розпаду урану і торію та надходить до атмосфери з ґрунту, води, природного газу, будівельних матеріалів тощо. Він концентрується у приповерхневих шарах атмосфери, зокрема підвальних приміщеннях або перших поверхах будівель.

0 # Валентин Вовк 15.04.2020, 14:31
Проблема радону є актуальною в місті Кропивницькому (Кіровограді) від середини 80-х років, коли були зроблені перши висновки щодо небезпеки даного радіонукліду та проведені перші дослідження на території міста (ГРЕ-37). З того часу, впродовж 45 років десятки авторитетних науковців проводили дослідження на території міста. Це й не дивно, адже від перших досліджень до сьогодні рівень радонового забруднення та радіаційні ризики є високими і потребують постійного уточнення. В цій проблемі є багато аспектів, серед яких найважливішими є медичний, екологічний, геологічний. Важливим є також географічний аспект, пов'язаний із особливостями просторового розподілу забруднених приміщень. Але для вирішення цієї проблеми необхідно використати значну кількість результатів попередніх досліджень, врахувати причинно-наслід кові зв'язки між радоновою радіацією і факторами її формування. У даному дослідженні, на жаль, беруться до уваги лиши нечисленні результати вимірювань, наведені в останньому звіті Інституту ім. Мєрзєєва 2017 р. Не враховані результати досліджень, наведені в численних публікаціях щодо даної проблеми. Принципи науки передбачають саме такий підхід і використання сучасних методів просторового аналізу.
Відповісти