ОСОБЛИВОСТІ СТВОРЕННЯ МАКРОФОТОГРАФІЙ ДЛЯ НАВЧАЛЬНОГО ПРОЦЕСУ
Гулай В.В.
Центральноукраїнський державний педагогічний університет
імені Володимира Винниченка
Під час проведення занять виникає потреба у використанні ілюстративного матеріалу для вивчення та пояснення особливостей будови рослинного чи тваринного організмів. Використання демонстраційної техніки та мікроскопічного обладнання частково вирішує цю проблему. Але суттєвим недоліком об’єктивів мікроскопу є мала глибина чітко зображеного простору, тому об’єкт, що вивчається можна роздивитися лише частково. Вирішенням цієї проблеми можуть бути зображення створені шляхом фокус-стекінгу.
Фокус-стекінг (від англ. stacking - «укладання в стопку») являє собою метод обробки цифрових зображень, який об’єднує декілька зображень з різною фокусною відстанню, щоб отримати кінцевий знімок з більшою глибиною різкості, ніж будь-яке з окремих вихідних зображень.
Фокус-стекінг можна використовувати в будь-якій ситуації, коли окремі зображення мають дуже малу глибину різкості. Цей процес забезпечує гнучкість, оскільки остаточні зображення можуть створюватися в пост-обробці на ЕОМ для досягнення необхідних якостей з наукової чи естетичної точки зору.
Створення необхідної кількості кадрів для подальшої обробки можливе, як в польових так і лабораторних умовах. Важливою вимогою зйомки є повна нерухомість, як об’єкту, що фотографують, так і самого фотоапарату.
Для зйомки в польових умовах необхідним обладнання, окрім самого фотоапарату, є штатив та рейки для зміни фокусної відстані. В лабораторних умовах зйомку можна вести використовуючи мікроскопічну техніку та під’єднаної до неї фотоапарат. Сучасні моделі мікроскопів можуть мати влаштовані в конструкцію цифрові відео чи фотокамери або ж можна використати спеціальні фотонасадки для поєднання фотоапарату та мікроскопу.
Іншою важливою умовою для отримання зображення з високою глибиною різкості є однакова експозиція усіх отриманих кадрів. Для отримання прийнятної експозиції необхідно використовувати додаткове освітлювальне обладнання. Це можуть бути енергозберігаючі лампи з однаковим спектром випромінення за шкалою Кельвіна або ж фотоспалахи.
Остаточну обробку отриманих зображень можна проводити на ЕОМ з використанням сучасних графічних редакторів чи спеціальних програм для фокус стекінгу, які у демоверсії доступні у мережі інтернет.
Кінцевий результат в великій мірі буде залежати від вміння автора працювати у графічних редакторах та від якості зроблених знімків.
Отримані шляхом фокус стекінгу зображення дають можливість продемонструвати особливості та деталі будови різних об’єктів, як живої, так і не живої природи.
Саме завдяки фокус-стекінгу можливе створення ілюстративного матеріалу, яке фізично неможливе з використанням звичайного фотообладнання та мікроскопічної техніки.
СПИСОК ДЖЕРЕЛ
-
Thompson R. Close-Up&Macro. Newton Abbot: David&Charles, 2005. 160 p.
-
Davies A. Close-up and macro photography. Burlington: Focal Press, 2010. 189 p.
Стрічка RSS коментарів цього запису