Семінар на тему «Впровадження практико-орієнтовного навчання через застосування платформи Qlik Sense в освітньому процесі (для спеціальностей 051 Економіка та 073 Менеджмент)
Практико-орієнтоване навчання з використанням потужних аналітичних платформ, таких як Qlik Sense, набуває все більшої актуальності в сучасному освітньому просторі. Сучасний ринок праці потребує фахівців, які вміють працювати з великими обсягами даних, аналізувати їх та приймати на основі результатів аналізу обґрунтовані рішення. Qlik Sense як інструмент візуалізації та аналізу даних дозволяє студентам розвивати саме такі навички.
У травні 2024 року викладачі кафедри менеджменту та підприємництва пройшли програму стажування «Практичне використання сучасних BI-систем у бізнесі на базі Qlik Sense» запропоновану RBC group для науково-педагогічних працівників та отримали 50 ліцензій для роботи на платформі.
За результатами навчання викладачів у першому семестрі 2024-2025 н. р. кафедра менеджменту на підприємництва впровадила використання платформи Qlik Sense у вибіркову освітню компоненту «Бізнес аналітика: прикладні аспекти». Практичні заняття проходили в бінарному форматі: викладач Яна Довгенко разом з Олександром Бойко, представником роботодавця (RBC Group), практиком-тренером (ВІ консультантом) забезпечили освітній процес даної освітньої компоненти.
За першими результатами впровадження платформи Qlik Sense в навчальний процес з метою впровадження інноваційних підходів практико-орієнтовного навчання було організовано спільний семінар між Центральноукраїнським державним університетом імені Володимира Винниченка, Прикарпатським національним університетом імені Василя Стефаника та RBC Group, присвячений можливостям та перспективам застосування платформи Qlik Sense в навчальному процесі при викладанні освітніх компонент.
Ініціатором семінару виступила кафедра менеджменту та підприємництва, в. о. зав. кафедрою доктор економічних наук, професор Левченко О.М. Семінар пройшов за підтримки представників міжнародної компанії RBC Group: Дмитра Замуренка, виконавчого директора та Олександра Бойка, практика-тренера (ВІ консультанта) та участі представників Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника, в особі першої проректорки, доктора економічних наук, професорки Якубів В.М. та завідувача кафедри менеджменту та інформаційних технологій Мацоли М.М.
Вітальне слово мав Олександр Левченко, наголосивши на актуальності проведення семінару, враховуючи сучасний вектор інноваційного практико- орієнтовного навчання здобувачів освіти. У контексті цифрової трансформації та стрімкого розвитку технологій, важливим завданням у навчальному процесі є оволодіння здобувачами освіти аналітичними інструментами для обробки та візуалізації даних. Платформа Qlik Sense виступає потужним засобом для реалізації цієї мети.
Перша проректорка Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника Якубів В.М. висловила свою думку щодо впровадження Qlik Sense в освітньому процесі, наголосивши, що це важливий крок до підготовки висококваліфікованих фахівців, здатних працювати в умовах сучасного ринку праці, враховуючи загальні тенденції цифрової трансформації, яка пронизує всі сфери сучасного життя, і освіта не є винятком. Завідувач кафедри менеджменту та інформаційних технологій Мацола М.М. також висловив позитивні думки щодо необхідності практико-орієнтованого навчання з використанням цієї платформи, яка дозволить студентам розвивати необхідні аналітичні навички, підвищувати свою конкурентоспроможність та успішно реалізовувати себе в професійній діяльності.
З особливостями роботи та сучасними інноваційними напрямками аналітичних досліджень компанії ознайомив Дмитро Замуренко. Дмитро вказав на недостатність проведення лекцій досвідченими практиками у закладах освіти та ініціював інноваційне практико-орієнтовне навчання через впровадження платформи Qlik Sense в освітній процес. Він зазначив, що зміст інноваційного підходу до практико-орієнтовного навчання зокрема для роботи з платформою Qlik Sense, має включати:
- навчання викладачів;
- проведення бінарних занять навченими викладачами разом з тренером від підприємства протягом двох років;
- для здобувачів вищої освіти результатом такого навчання має бути отримання оцінки від викладача, а виконання тестового завдання, надасть можливість отримання сертифікату від компанії RBC Group і стане наочним підтвердженням здобутих аналітичних навичок роботи на платформі Qlik Sense та суттєво підвищить конкурентоспроможність майбутнього фахівця.
Саме навчання орієнтоване на отримання реальних практичних навичок здобувачами є дійсно практико-орієнтованим.
Таким чином він наголосив, що подальша співпраця, згідно підписаної дорожньої карти з ЦДУ ім. Винниченка та формат бінарного викладання запланований на дворічний термін, забезпечить високий якісний рівень практико-орієнтовного навчання здобувачів.
Олександр Бойко про особливості навчання роботи на платформі Qlik Sense. Наприкінці викладач Яна Довгенко поділилась своєю історією викладання освітньої компоненти «Бізнес аналітика: прикладні аспекти» з використання платформи Qlik Sense разом з представником роботодавця Олександром Бойком.
Слід зазначити, що підсумком даного навчання є отримання студентами оцінки від викладача, сертифікату від компанії RBC group за виконання тестового практичного завдання, а саме головне створення свого практичного кейсу, який демонструватиме практичні навички здобувача освітирмайбутньому работодавцю. Такий практичний кейс підвищує конкурентоздатність майбутнього фахівця на ринку праці. Фахівці, які володіють Qlik Sense, високо цінуються на ринку праці.
Семінар пройшов плідно, конструктивні питання Університету – партнера, як до представників компанії RBC group, так і до кафедри менеджменту та підприємництва мали ґрунтовні відповіді; виокремились наступні кроки співпраці та дій. Аналітичні навички роботи в Qlik Sense є корисним як для професійної діяльності викладачів, так і для майбутньої фахової діяльності студентів.
Матеріали підготувала к.е.н., доцент Яна Довгенко