Accessibility Tools

filfak_logo

Факультет української філології, іноземних мов та соціальних комунікацій

Професор Світлана Ковтюх узяла участь у Третьому світовому форумі українознавчих і недільних шкіл

Професор Світлана Ковтюх узяла участь у Третьому світовому форумі українознавчих і недільних шкіл

21–23 серпня 2024 року у Львівській політехніці відбувся Третій світовий форум українознавчих суботніх і недільних шкіл, у якому взяли участь 200 учасників із 28 країн світу (серед них і професор Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка Світлана Ковтюх).

У перший день роботи відбулися панельна дискусія «Українська мова у світі: візія», засідання трьох круглих столів: «Викладання української мови як іноземної у вищій школі», «Викладання українознавчих дисциплін у школах зарубіжжя», «Сфери функціонування української мови у світі» – та офіційне відкриття форуму. Другого дня працювали лабораторія творчих ідей і світові кафе. Варто висловити особливу подяку директорці Mіжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Львівської політехніки, докторові філософії Ірині Ключковській та її колегам за бездоганну підготовку й проведення цього важливого заходу.

Професор Ковтюх виступила на засіданні третього круглого столу та керувала роботою світового кафе Д, у якому взяли участь представники Аргентини, Великої Британії, Іспанії, Нідерландів, Німеччини, Об’єднаних Арабських Еміратів, Польщі, Португалії, Словаччини, Тунісу, України, Франції, Хорватії, Чехії. Було обговорено такі проблеми: творення та збереження українського середовища, взаємодія вчитель – батьки – діти, як утримати дітей в українській школі за кордоном, як залучати батьків до життя школи, як працювати в класах із дітьми з різними рівнями володіння українською мовою (діаспора і вимушені мігранти – українськомовні та російськомовні), що робити, щоб українська мова як іноземна стала навчальним предметом у школах за кордоном. Було підготовлено звіт про роботу світового кафе, оприлюднення якого викликало значний інтерес, схвалення та резонанс, думки Світлани Ковтюх цитували навіть під час закриття форуму й прийняття ухвали третього підсумкового дня.

22 серпня всі учасники взяли участь у траурній урочистості на Марсовому полі біля Личаківського кладовища – місця поховання Героїв російсько-української війни. Було покладено квіти, запалено лампадки, сказано важливі слова про нашу пам’ять і вдячність.

За три дні учасники форуму зібрали кошти на три зарядні станції для БПЛА (організатор – благодійна організація «Львівський Лицар»).

Директорка української суботньої школи «Сонце в долонях» із Німеччини Роксолана Рахлецька разом із колегами домоглася запровадження української мови в навчальний процес німецьких шкіл. У 2024–2025 навчальному році німецька федеральна земля Гессен стала першим регіоном у Німеччині, де українська мова введена як друга іноземна в школах. Цікавим був виступ учителя української мови і літератури Артура Пройдакова, який у 2021 році став найкращим учителем України за версією Global Teacher Prize, а 2023 року ввійшов до десятки найкращих учителів світу. Професор Орися Демська презентувала книжку «Українська мова. Подорож із Бад-Емса до Страсбурга», у якій ідеться не лише про зародження й розвиток української мови, а й про нашу незнищенність, незламність, духовну перемогу над злом.

Усі три дні були насичені професійним спілкуванням, рекламою успішних проєктів, пошуками нових форм поширення українства у світі, знайомствами та планами на співпрацю між учителями, науковцями, громадськими активістами. Ці люди підтримують ватри українськости по всій земній кулі не завдяки, а незважаючи на...

Українська мова була, є і буде нині, повсякчас і навіки-віків.

3 групові світлини Назара Рибака, Центр комунікацій Львівської політехніки