Інструменти доступності

fizmat_logo

Факультет математики, природничих наук та технологій

Гостьова лекція з web-програмування та управління IT-проєктами для студентів спеціальності Професійна освіта (Цифрові технології)

14 жовтня 2024 року студенти спеціальності Професійна освіта (Цифрові технології) мали унікальну можливість долучитися до гостьової лекції, яку провів Presale engineer компанії «Онікс» Вадим Анатолійович Сатир. Захід відбувся в рамках навчальних дисциплін:  «Веб-програмування» (викладач: к.пед.н. Д.В. Соменко), яку вивчають студенти другого курсу спеціальності, та «Управління IT-проєктами» (викладач: д.пед.н. О.М. Трифонова), яку вивчають магістри першого курсу спеціальності. Лекція була організована у форматі інтерв'ю, яке провів студент групи ЦТ22Б, Василь Пашківський.

Під час інтерв'ю Вадим Сатир розповів про історію компанії «Онікс», яка вже багато років є лідером на ринку розробки програмного забезпечення для різноманітних сфер бізнесу. Компанія займається створенням інноваційних рішень у сфері веб-розробки, мобільних додатків, аналітики даних, штучного інтелекту та інших високотехнологічних напрямків.

Особливу увагу було приділено розвитку компанії та її внеску у сучасні тенденції веб-розробки. «Онікс» співпрацює з провідними міжнародними компаніями та є визнаним гравцем на світовому ринку, що дозволяє їм використовувати найсучасніші інструменти та підходи в своїй роботі.

Основною темою лекції стали сучасні технології веб-програмування, які активно використовуються в IT-сфері. Вадим Анатолійович докладно розповів про інструменти, без яких сьогодні неможливо уявити роботу веб-розробника. В ході інтерв'ю він зосередив увагу на таких технологіях, як:

• Фреймворки (NextJS, Laravel, React Native). Фахівець пояснив, чому саме ці технології стали ключовими інструментами в сучасній веб-розробці. Вони дозволяють створювати динамічні та інтерактивні веб-додатки, які забезпечують зручність та ефективність користувацького досвіду.
  • Мікросервіси та моноліти. Вадим Анатолійович пояснив, як мікросервісна архітектура полегшує масштабування великих та динамічних проєктів. Також було розглянуто монолітну архітектуру, яка підходить для невеликих застосунків, таких як блоги, невеликі онлайн-магазини, сайти-візитки, лендінги.
  • API та інтеграція. Лектор розповів про важливість створення та використання API для інтеграції різних систем. Сучасні веб-додатки часто потребують підключення до зовнішніх ресурсів, таких як бази даних, сторонні сервіси або інші програми, тому API є необхідним інструментом для їх ефективного функціонування.
  • Хмарні технології (AWS, Azure, Google Cloud). Однією з ключових тем стала роль хмарних платформ у забезпеченні масштабованості та доступності веб-додатків. Вадим Сатир пояснив, як компанії використовують хмарні рішення для розробки та розгортання веб-додатків, що дозволяє швидко адаптувати їх до змінних потреб бізнесу. А також розповів які саме хмарні технології компанія «Онікс» використовує у своїх проєктах.
  • Безпека веб-додатків. Окрему увагу було приділено питанням кібербезпеки. Вадим Анатолійович акцентував на необхідності використання передових методів захисту інформації, зокрема через впровадження шифрування даних, використання підходу «honeypot», захисту від атак типу SQL Injection за допомогою готових ORM (Object-Relational Mapping), XSS (міжсайтове виконання сценаріїв) та інших загроз.

Після основної частини інтерв'ю, учасники лекції мали можливість задати свої питання Вадиму Анатолійовичу. Студентів зацікавило майбутнє веб-розробки, зокрема питання штучного інтелекту, автоматизації процесів програмування та перспектив розвитку веб-технологій у наступні роки. Лектор зазначив, що майбутнє веб-програмування полягає в інтеграції штучного інтелекту та машинного навчання в роботу веб-додатків, що дозволить створювати більш персоналізовані й адаптивні користувацькі інтерфейси.

Окрім цього, лектор відзначив важливість автоматизації рутинних процесів у веб-розробці за допомогою інструментів DevOps та безперервної інтеграції/розгортання (CI/CD), що дозволить пришвидшити роботу над проєктами та підвищити їх якість.

Гостьова лекція Вадима Сатира з компанії «Онікс» справила велике враження на студентів. Вони отримали цінні знання про сучасні тенденції веб-програмування, а також змогли побачити реальні приклади застосування цих технологій у великій компанії. Лекція надала можливість студентам дізнатися про сучасні інструменти та підходи, які використовуються у сфері розробки, що неодмінно стануть корисними для їхньої подальшої професійної діяльності.

Формат інтерв'ю зробив захід динамічним та цікавим, що дозволило учасникам краще засвоїти матеріал і активніше брати участь у дискусії. Василь Пашківський, який виступив у ролі інтерв'юера, вдало поставив питання, які охоплювали найважливіші аспекти веб-програмування та діяльності компанії «Онікс».

Студенти спеціальності Професійна освіта (Цифрові технології) висловили подяку Вадиму Анатолійовичу за цікаву та інформативну лекцію, а також за можливість заглибитись у реальні проєкти з веб-розробки, що, безумовно, допоможе їм у подальшій професійній діяльності.

Організація таких гостьових лекцій є важливою частиною освітнього процесу студентів, оскільки вони мають можливість дізнаватися про найновіші тренди та технології безпосередньо від фахівців галузі. Це не лише розширює їхній кругозір, але й дозволяє краще розуміти реальні умови роботи в IT-компаніях. Співпраця університету з провідними компаніями, такими як «Онікс», відкриває студентам нові можливості для практики та стажування, що є надзвичайно важливим для їхнього професійного розвитку.

Таким чином, гостьова лекція Вадима Сатири стала вагомою подією для студентів спеціальності Професійна освіта (Цифрові технології), надавши їм можливість не лише покращити свої знання у сфері веб-програмування, але й зрозуміти реалії сучасного ринку праці.

Інформацію підготували студент групи ЦТ22Б Василь Пашківський,
к.пед.н. Д.В. Соменко,