Accessibility Tools

Професор C. Л. Ковтюх прочитала гостьову лекцію  для студентів Tallinna Ülikool  (Талліннського університету)

Професор C. Л. Ковтюх прочитала гостьову лекцію для студентів Tallinna Ülikool (Талліннського університету)

25 квітня 2025 року професор кафедри української філології та журналістики С.Л.Ковтюх факультету української філології, іноземних мов та соціальних комунікацій прочитала гостьову лекцію на тему «Українська – мова переможців. Роль мови в утвердженні ідентичности та культурної стійкости» для студентів Tallinna Ülikool (Талліннського університету). Це найбільший гуманітарний виш у Таллінні та третій за величиною навчальний заклад Естонії. Tallinna Ülikool – конгломерат найпотужніших науково-дослідних та навчальних установ країни, що постійно запрошує відомих учених з усього світу. Щорічно тут навчаються 9 тисяч студентів, 700 із них – іноземці, які є представниками 54 держав світу, зокрема й України.

Лекцію було прочитано на запрошення колишньої учениці та студентки професора С.Л.Ковтюх, випускниці нашого знаного університету імені Володимира Винниченка Наталії Володимирівни Чеботарьової, яка, пройшовши серйозний фаховий конкурс (слава альма-матер!), виборола право бути викладачем інституту гуманітарних наук Tallinna Ülikool і читати для естонців українську мову. Заслуговує на повагу прагнення молоді братньої країни Балтії (яка не втомлюється допомагати нам у протистоянні російським загарбникам) опанувати нашу рідну солов’їну. С.Л.Ковтюх також використовувала естонські слова: tere – привіт, добрий день, aitäh – дякую, suur tänu – дуже дякую, head aega – до побачення.

До речі, дисципліна «Українська мова» на деяких програмах університету – обов’язковий предмет (учать або польську, або українську), на деяких – вибірковий. З 2022 року українську мову почали викладати в Тартуському університеті (з ініціативи Анни Бранець), а з 2023 року – у Талліннському університеті (до цього доклалися професор кафедри естонської філології Анна Вершик та Марйе Олм, яка працює в koolituskeskus – навчальному центрі вишу; щоб цей курс був обов’язковим, запропонувала професор Капітоліна Федорова, керівник відділу славістів). Анна Вершик переконана: «Якщо Україна витримає (а вона вже показала волю до свободи та прагнення вистояти), то буде регіональним лідером. Усі захочуть дізнатися більше про Україну».

Наприкінці зустрічі естонські студенти висловили позитивні враження від прослуханої лекції та поставили запитання. Наприклад, студент Валері сказав, що має українське коріння, у його родині залишився спогад про одну з бабусь на ім’я Єля. Чи означає це, що її повне найменування Олена. С.Л.Ковтюх відповіла ствердно, ще й надіслала відповідні світлини зі «Словника українських імен» І. І. Трійняка. Мабуть, усі здогадалися, що спровокувала це запитання розповідь про кропивницький проєкт «Баба Єлька», дві очільниці якого навчалися в нашому університеті – Світлана Листюк (кандидат педагогічних наук, ще й гризла граніт науки в Гарварді) та Інна Тільнова (кандидат філологічних наук, студентка й аспірантка С.Л.Ковтюх). Олексія зацікавив український слід у космонавтиці загалом та в американській астронавтиці зокрема, свій короткий виступ естонський юнак завершив словами «Слава Україні!». Катрена й Ірина натхненно описали той емоційний заряд, який вони отримали від лекції. У кінці рефлексій виступив другий Олексій, який зворушливо сказав, що українська мова – «дуже краща». Приємно, що молоді люди, які почали вчити нашу мову або з вересня, або щойно в другому семестрі, говорять старанно, вдумливо, майже без помилок, з мінімальним акцентом, і це естонці!

Фінальним акордом зустрічі стали вручені студентам подарунки – українські символи – ляльки-мотанки та віночки, які пані Наталка завчасно придбала в кропивницької майстрині – лікарки Євгенії Зеленько. Естонські хлопці й дівчата були просто щасливі й переповнені враженнями по вінця.

Свій до свого по своє. Те, що рятувало українську націю впродовж століть. Наталія Володимирівна Чеботарьова, крім викладання в університеті та естонській школі, займається широкою волонтерською діяльністю. Наприклад, у 2022 році прочитала лекція про історію України від Естонської Атлантичної Асоціації НАТО для учнів російських шкіл у Нарві. У 2022–2023 роках при спілці письменників Естонії було організовано курс із вивчення української мови, спеціально призначений для естонських перекладачів, щоб вони працювати безпосередньо з українськими текстами, його вела пані Наталя. Ця робота стала частиною ширшої ініціативи з підтримки української культури та літератури в Естонії після початку повномасштабної війни.

Такі люди, як славна випускниця нашого університету Наталія Володимирівна Чеботарьова, множать число симпатиків нашої незламної держави у світі, стають справжніми народними дипломатичними посланниками, амбасадорами української мови, науки, культури.