ДИСКУСІЙНІ ПИТАННЯ СУДОВОЇ ПРАВОТВОРЧОСТІ НА ЧЕРГОВОМУ ЕТАПІ СУДОВОЇ РЕФОРМИ
УДК 340.12
DOI https://doi.org/10.36550/2522-9230.2020.8.2
Зеленко Інна Павлівна,
кандидат юридичних наук, доцент,
доцент кафедри державно-правових дисциплін
та адміністративного права
Центральноукраїнського державного педагогічного університету
імені Володимира Винниченка
e-mail: [email protected]
https://orcid.org/0000-0003-0226-7481
Анотація
У статті висвітлено дискусійні питання судової правотворчості, що набувають особливої актуальності в контексті чергового етапу судової реформи. Автором представлено історико-правову ретроспективу етапів відповідно до зміни підходів до судової правотворчості – від її прийняття до повного заперечення. Розкрито загальні ознаки судової правотворчості як одного із видів правотворчості. Представлено дискусійні питання правотворчості, які пов’язані із специфічними рисами судової правотворчості. Автор у ході дослідження пропонує відмінні доктринальні бачення судової правотворчості. При цьому акцентується, що домінуюча правова доктрина України протягом тривалого часу не дозволяла судову правотворчість. Продемонстровано що до суб’єктів судової правотворчості можна віднести тільки вищі судові органи у межах національної правової системи права, тому що вищі судові органи видають правові акти, які є обов’язковими для виконання та можуть видавати, змінювати та скасовувати норми права. Наголошено, що правотворча функція судів цілком сумісна з конституційним принципом поділу державної влади. Звернуто увагу на те, що залишаються недостатньо розглянуті процесуальні правила (які встановлюють послідовність здійснення правотворчих дій), їх тривалість у часі (моменти їх початку та завершення), процесуальні правила судової правотворчості (які визначають послідовність вчинення дій судової правотворчості). Набуло подальшого розгляду питання про співвідношення понять правотворчості та тлумачення норм права, яке остаточно так і не вирішене. Також, звернуто увагу, що остаточно не вирішеним є питання про співвідношення понять правотворчості та тлумачення норм права. Автор наголошує, що у світлі реформаційних процесів теорія судової правотворчості набуває подальшого переосмислення у особливо чутливо кризових умовах життя суспільства та сприятиме розвитку громадянського суспільства й визнанню України дійсно правовою державою.
Ключові слова: правотворчість, судова правотворчість, ознаки судової правотворчості, правовий прецедент, судова практика.
Повний текст статті:
Список використаних джерел:
- Філик Н.В., Калістратов О.О. Особливості правотворення в діяльності судових органів. Юридичний вісник. 2012. № 4 (25). С. 40-44.
- Кізлова О.С. Категорії «судовий прецедент» і «судова практика» в системі джерел цивільного права Право і суспільство. 2015. № 6 (3). С. 83-88.
- Козюбра М. Судова правотворчість: аномалія чи іманентна властивість правосуддя Право України. 2016. № 10. С. 38-48.
- Монтескье Ш. О духе законов. М., 1964., с. 64.
- Требецкой Е. Н. Энциклопедия права: издательство по запискам студентов. Киев, 1906. 182 с. СПб., 1998.
- Курский Д. И. Избранные статьи и речи / сост.: Г.Н.Амфитеатров, А.С.Курский, М.Л. Шифман. Москва, 1948. 198 с.
- Судебная практика в советской правовой системе. Москва, 1979. 328 с.
- Стецик Н.В. Судова правотворчість: загальнотеоретична характеристика. Часопис Академії адвокатури України. 2010. № 8 (3). С. 1-5.
- Малишев Б.В. Судова правотворчість як наукова категорія порівняльного правознавства. Порівняльне правознавство: сучасний стан і перспективи розвитку. Зб. Статей. Київ, 2009. 712 с.
- Сердюк В.О. Судова правотворчість в контексті здійснення правової реформи в У країні. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія ПРАВО. 2013. Випуск 21. Частина ІІ. Том. С. 90–93.
- Корнев А. В. Сравнительный анализ понимания судебного правотворчества в англо-саксонской и романо-германской правових системах. URL: http://www.kapartner.ru/sravnitelnii_analiz/ (дата звернення: 05.01.2020).
- Соломонюк О. Я. Проблематика судової правотворчості в науковій літературі. Молодий вчений. 2018. № 7(1). С. 232-235.
- Романюк Я. Судова правотворчість в умовах реформування правосуддя: постановка проблеми. Право України. 2016. № 10. С. 9-20.