Accessibility Tools

pedfak_logo

Факультет педагогіки, психології та мистецтв

Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів

Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів

Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів відзначається щорічно 2 листопада. Його заснувала Організація Об’єднаних Націй у 2013 році як відповідь на глобальну проблему — більшість злочинів проти журналістів залишаються нерозкритими, і лише в одному з десяти випадків вбивці притягують до відповідальності. Така ситуація підриває свободу слова, залякує медіа й часто позбавляє громадян важливої інформації.

Ініціатива відзначення такої дати покликана підвищити обізнаність про загрози з якими стикаються журналісти, особливо в умовах конфлікту чи політичної нестабільності. Важливим поштовхом до створення цього дня стали події в Малі, де 2 листопада 2013 року були вбиті журналісти Жислен Дюпон і Клод Верлон. Трагедія стала символом загрози для журналістів, що працюють у небезпечних умовах.

Безкарність за злочини проти журналістів подає суспільству потужний негативний сигнал, що будь-хто, хто наважиться говорити правду чи висловлювати «незручні» думки, серйозно ризикує. Відсутність покарань за такі злочини лише підштовхує правопорушників до нових нападів, адже вони усвідомлюють, що відповідальність не настане. Це також підриває довіру до судової системи, покликаної захищати права громадян.

За даними ЮНЕСКО, за останні одинадцять років було вбито близько 930 журналістів (власне, журналісти гинули кожні чотири дні). 93% журналістів були місцевими, 7% – іноземними. Половина журналістів загинула в країнах, що не знаходилися в стані збройного конфлікту.

Злочини проти журналістів часто скоюють у зонах конфліктів, але близько половини випадків насильства трапляються в мирних країнах. Зокрема, у країнах Латинської Америки, Африки та Близького Сходу рівень нападів на журналістів залишається дуже високим.

Із початку повномасштабного російського вторгнення в Україну загинуло понад 100 медійників.

Ознайомитися з останніми даними можна на офіційному сайті ЮНЕСКО, у звітах правозахисної організації «Репортери без кордонів» та на сайті Національної спілки журналістів України.

День припинення безкарності нагадує про важливість демократичних цінностей у суспільстві та закликає до дій кожного, хто прагне вільного і справедливого світу. Безпека журналістів – це гарантія того, що голоси правди все ж будуть почуті.

Олександра Санникова,
Олександра Гундерук