Наукові записки. Серія: Право

ПОНЯТТЯ АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВОГО СТАТУСУ ДЕРЖАВНОЇ МИТНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ

Черкасський Руслан Анатолійович,

кандидат наук з державного управління

Анотація

Відмічено, що категорія статусу є об’єктивним показником стану та місця, яке індивід займає в соціумі та яке визначається освітою, сферою праці, етносом, матеріальним положенням та іншими чинниками, які мають власне значення для населення кожної окремої держави. Проте, статус притаманний не тільки фізичним, але й юридичним особам, особливо органам державної влади для котрих ця категорія виступає і характеристикою, і фактором, який встановлює поле відповідної діяльності публічної структури.

Акцентовано увагу на тому, що правовий статус, як і соціальний, характеризує місце певного суб’єкта, проте, не в соціумі загалом, а у національній правовій системі. Тобто, це набір юридичних характеристик, які визначають особливості взаємодії суб’єкта із правовою реальністю та специфіку вступу у суспільно-правові відносини з іншими юридичними та фізичними особами. При цьому, варто провести паралель між соціальним та правовими статусами. Багато науковців вказують про тісний взаємозв’язок даних категорій, як частини та цілого, однак, це є помилкою. Правовий статус має схожу структуру та загальне призначення, тобто, дані категорії володіють спільною ідейною сутністю, але застосовуються цілком у різних сферах.

Констатовано, що адміністративно-правовий статус Державної митної служби України слід тлумачити як визначений нормами чинного законодавства перелік елементів, які характеризують місце даного центрального органу виконавчої влади у системі інших органів державної влади. Саме адміністративно-правовий статус визначає місце та роль Держмитслужби у певних адміністративних правовідносинах, а також встановлює рівень адміністративної влади відомства та масив можливих до використання в роботі механізмів та інструментів владно-управлінського впливу.

Ключові слова: статус, правовий статус, адміністративно-правовий статус, Державна митна служба

Повний текст статті:

Adobe Acrobat Pro PDF

Список використаних джерел:

1. Білодід І.К. Словник української мови: в 11 томах. Том 9, 1978. 671 с.
  2. Малый академический словарь. М.: Институт русского языка Академии наук СССР Евгеньева А. П. 1957. 1984 с.
  3. Чудинов А.Н. Словарь иностранных слова вошедших в состав русского языка. В.И. Губинский. 1894. 989 с.
  4. Вербець В.В. Соціологія: навчальний посібник / В.В. Вербець, О.А. Субот, Т.А. Христюк. К.: КОНДОР. 2009. 55 с.
  5. Литвин І.І. Сутність поняття правового статусу. Науковий вісник Ужгородського національного університету. 2016. С.18–21.
  6. Енциклопедичний словник з державного управління / уклад. Ю.П. Сурмін, В.Д. Бакуменко, А.М. Михненко та інші. К.: НАДУ. 2010. 820 с.
  7. Примуш М.В. Загальна соціологія: навчальний посібник. К. : Професіонал, 2004. 590 с.
  8. Ринажевський Б.М. Адміністративно-правове регулювання діяльності військової служби правопорядку у Збройних Силах України: дис... канд. юрид. наук: спец. 12.00.07. Харків: Харківський національний університет внутрішніх справ. 2010. 339 с.
  9. Общая теория государства и права / отв.ред. М. Н. Марченко. М.: Зерцало, 2000. 416 с
  10. Ляхович У. І. Організаційно-правове забезпечення реалізації адміністративно-правового статусу державного службовця: дис... канд. юрид. наук: спец. 12.00.07. К., 2008. 198 с.
  11. Витрук Н.В. Правовой статус личности в СССР. М., 1985. 176 с.
  12. Белькова О.В. Правовий статус свідка в кримінальному процесі України: дис... канд. юрид. наук: спец. 12.00.07. Харків: Харківський національний університет внутрішніх справ. 2005. 223 с.
  13. Нерсесянц В.С. роблемы общей теории права и государства: учебник для вузов. М.: Норма. 2004. 832 с.
  14. Колодій А. Права, свободи і обов’язки громадян в Україні: підручник. Київ: Правова єдність. 2008. 129 с.
  15. Панчишин А. Поняття, ознаки та структура категорії «правовий статус». Часопис Київського університету права. 2010. С.95–98.
  16. Еременко Ю. П. Предмет российского конституционного права / Ю. П. Еременко. Ростов н/Д, 1996. 50 с.
  17. Скакун О.Ф. Теория государства и права: Учебник. Харьков: Консум; Университет внутренних дел, 2000. 704 с.
  18. Теория государства и права: Учебник для вузов / Под ред. М.М. Рассолова, В.О. Лучина, Б.С. Эбзеева. М.: ЮНИТИ ДАНА, Закон и право, 2001. 640 с.
  19. Теорія держави і права. Академічний курс: підручник / О. В. Зайчук, Н. М. Оніщенко. К.: Юрінком Інтер, 2008. 688 с.
  20. Сучасні технології роботи з персона- лом : наук. розробка / авт. кол. : С. М. Серьогін, І. В. Шпекторенко, Н. А. Липовська та ін. К. : НАДУ, 2010. 48 с.
  21. Тихомирова Т.О. Реалізація державної політики охорони здоров’я в системі МВС України: адміністративно-правовий аспект: дис... канд. юрид. наук: спец. 12.00.07. Київ: Відкритий міжнародний
    університет розвитку людини «Україна». 2010. 278 с.
  22. Круглов О.М. Доказування і докази у справах про адміністративні правопорушення посадових осіб: дис... канд. юрид. наук: спец. 12.00.07. Харків: Запорізький юридичний інституту МВС України. 2003. 222 с.
  23. Фелик В.І. Адміністратинво-правове разебпзечення профілактичної діяльності Національної поліції України: дис... канд. юрид. наук: спец. 12.00.07. Харків: Харківський національний університет внутрішніх справ. 2017. 479 с.
  24. Алфьоров С.М., Ващенко С.В., Долгополова М.М., Купін А.П. Адміністративне право. Загальна частина. Навч. посіб. К.: Центр учбової літератури, 2011. 216 с.
  25. Теория государства и права: [учеб. для вузов] / под. ред. проф. В.М. Корельского и проф. В.Д.Перевалова. [2-е изд., изм. и допол.]. М.: Изд-во «Норма» (Издат. группа НОРМА- ИНФРА-М), 2002. 616 с.