Наукові записки. Серія: Педагогічні науки

СПЕЦИФІКА ХУДОЖНЬОГО СПРИЙНЯТТЯ ПІДЛІТКІВ

ЛІ ЛАНЬ –

аспірантка кафедри педагогіки мистецтва та фортепіанного виконавства

Національного педагогічного університету

імені М. П. Драгоманова

Анотація

Стаття присвячена визначенню змісту та особливостям художнього сприйняття учнів підліткового віку. Відзначено, що особистісний вплив художнього твору на людину зумовлений психологічним механізмом «перенесення» її в ситуацію, зображену художником, коли виникає ефект ототожнення себе з героями твору. Наголошено на ролі художнього спілкування в процесі сприйняття творів мистецтв, результат якого проявляється у художньому співпереживанні та отриманні естетичного задоволення. Розглянуто чинники, що усувають нерозчленованість, дифузність юнацького сприймання.

Ключові слова: мистецтво, підлітки, художнє сприйняття, художній вплив, художнє спілкування, художнє співпереживання, цілісність, цінність.

Повний текст:

Adobe Acrobat Pro PDF

СПИСОК ДЖЕРЕЛ

1. Каган М. С. Мир общения: проблема межсуб’ектных отношений / М. С. Каган. – М.: Политиздат, 1988. –319 с.

2. Макаренко А. Книга для родителей / А. С. Макаренко. – М.: Педагогика, 1988. – 231с.

3. Назайкинский Е. В. Логика музыкальной композиции. / Е. В. Назайкинский. – Музыка, 1982. – 319 с.

4. Назайкинский Е. В О психологии музыкального восприятия / Є. В. Назайкинский. – М.: Музыка, 1972. – 367 с.

5. Раппопорт С. Х. От художника к зрителю: как построена и функционирует произведение искусства / С. Х. Раппопорт. – М.: Мос. художник, 1978. – 236 с.

6. Ростовський О. Я. Педагогіка музичного сприймання / О. Я. Ростовский. – Київ. 1997. – 248 с.

7. Столович Л. Н. Жизнь – творчество – человек.Функции художественной деятельности / Л. Н. Столович. – М.: Политиздат, 1985. – 415 с.

8. Плеханов Г. В. Избранные философские произведения: в 5-ти томах / Г. В. Плеханов. – Т. 5. – М.: Госполитиздат, 1958. – 903 с.