Наукові записки. Серія: Педагогічні науки

ЦІННОСТІ УКРАЇНСЬКОГО ФОЛЬКЛОРУ В ПРОЦЕСІ СТВОРЕННЯ ЕТНОКУЛЬТУРНОГО ВИХОВНОГО СЕРЕДОВИЩА

ВРОДА Людмила Анатоліївна –

викладач кафедри теорії та методики мистецтв

Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії

e-meil: [email protected]

Анотація

У статті проаналізовано цінності українського музичного фольклору та їхній вплив на створення етнокультурного середовища в процесі виховання майбутнього вчителя музичного мистецтва. Автором визначено та обґрунтовано основні потенційні цінності фольклору (історичні, світоглядні, виховні, моральні, естетичні). З’ясовано внутрішні виховні можливості та цінності, закладені в українському музичному фольклорі, які допоможуть у досягненні завдань сучасної вищої освіти з виховання фахівця, що володіє новим мисленням, глибоко усвідомлює єдність і взаємозалежність світу, має здатність жити в гармонії з самим собою, творчо використовує ціннісний потенціал музичного фольклору у виховній діяльності.

Ключові слова: музичний фольклор України, майбутній вчитель музичного мистецтва, цінності українського фольклору (історична, світоглядна, виховна, моральна, естетична).

Повний текст:

Adobe Acrobat Pro PDF

СПИСОК ДЖЕРЕЛ

1. Гоголь М. Твори: в 3 т. / М. Гоголь. – К., 1952. – Т. 3. – 394 с.

2. Іваницький А. І. Український музичний фольклор: підруч. для вищих навч. закладів / А. І. Іваницький. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – 320 с.

3. Культура і побут населення України: навч. посіб. / [В. І. Наулко, Л. Ф. Артюх, В. Ф. Горленко та ін.]. – [2-е вид., доп. та перероб.]. – К.: Либідь, 1993.– 288 с.

4. Лисенко Н. В. Етнопедагогіка дитинства. Навчально-методичний посібник / Н. В. Лиснко. – К.: Видавничий Дім «Слово», 2011. – 720 с.

5. Музично-педагогічна і творча діяльність М. Леонтовича в контексті відродження національної освіти та культури // Наукові доповіді першої Всеукраїнської науково-теоретичної конференції / Кам’янець-Подільський держ. пед. ун-т. – Кам’янець-Подільський: ППХВМ ім. В.Гагенмейстера, 1997. – 263 с.

6. Олексюк О. М. Українська народна музична творчість як фактор удосконалення музично-естетичної освіти студентів / О. М. Олексюк // Шляхи удосконалення художньоестетичної освіти учнівської молоді в умовах відродження національної культури: тези республіканської науково-практичної конференції (7–9 квіт. 1992 р.) / [ред. кол.: О. П. Щолокова / (відп. ред.) та ін.]. – К.: КДПІ, 1992. – 280 с.

7. Отич О. М. Естетико-педагогічний потенціал української народної пісні: навч. посіб. / О. М. Отич. – Полтава: Вид-во ПДПУ ім. В. Г. Короленка, 1998. – 35 с.

8. Отич О. М. Українське народне мистецтво у формуванні ідеалу особистості майбутнього педагога / О. М. Отич // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 2005. – № 5. – С. 55–64.

9. Педагогіка вищої освіти: навч. посіб. / [З. Н. Курлянд, Р. І. Хмелюк, А. В. Семенова та ін.]; за ред. З. Н. Курлянд.]. – К.: Знання, 2005. – 399 с.

10. Помиткін Е. О. Формування духовних цінностей старшокласників у діяльності шкільної психологічної служби: автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Е. О. Помиткін / Інститут психології ім. Г. С. Костюка АПН України. – К., 1998. – 21 с.

11. Рудницька О. П. Музика і культура особистості: проблеми сучасної педагогічної освіти: навч. посіб. / О. П. Рудницька. − К: ІЗМН, 1998. − 248 с.