Наукові записки. Серія: Педагогічні науки

РОЗВИТОК ЕСТЕТИЧНОГО І ХУДОЖНЬОГО СПРИЙНЯТТЯ АРХІТЕКТУРНОГО ОБРАЗУ В СТУДЕНТІВ ХУДОЖНЬО-ГРАФІЧНОГО ВІДДІЛЕННЯ

КИРИЧЕНКО Олена Іванівна –

кандидат мистецтвознавства, доцент

кафедри образотворчого мистецтва та дизайну

Кіровоградського державного педагогічного університету

імені Володимира Винниченка e-mail: [email protected]

Анотація

Розглядаються актуальні проблеми естетичного і художнього сприйняття архітектурного образу студентами художніх спеціальностей. Визначається специфіка категорій «естетичне сприйняття» і «художнє сприйняття». Виявляється поетапна підготовка до розуміння архітектурної мови та виразних прийомів архітектурного образу. Підкреслюється важливе значення ознайомлення з історичними пам’ятниками архітектури в процесі розвитку естетичного і художнього сприйняття архітектурного образу.

Ключові слова: художній образ, архітектурний образ, мова архітектури, форма, композиція, архітектоніка, естетичне сприйняття, художнє сприйняття, механізми сприйняття, цілісність сприйняття.

Повний текст:

Adobe Acrobat Pro PDF

СПИСОК ДЖЕРЕЛ

1. Арнхейм Р. Искусство и визуальное восприятие / Р. Арнхейм. – М.: Прогресс, 1974. – 394 с.

2. Арсеньев И. К. Психологические предпосылки и механизмы эстетического и художественного восприятия / И. К. Арсеньев // Вестник Костромского государственного университета им. Н. А. Некрасова. – Выпуск № 2, том 14 / 2008. – С. 182–187.

3. Бирюкова Е. Е. Архитектурный образ как выразитель сущности архитектурного пространства (К вопросу рассмотрения содержания категории «Архитектурный образ» в курсе «Объёмнопространственная композиция» специальности 2901 «Архитектура») / Е. Е. Бирюкова. – URL: http://de.cdo.vlsu.ru/distantsionnoe_obuchenie/publikat sii/?eid=519

4. Власюк А. И. О своеобразии архитектуры русских провинциальных городов в 1840-е – 1910-е годы/А.И.Власюк.URL:http://townevolution.ru/books/i tem/f00/s00/z0000012/st011.shtml

5. Иконников А. В. Эстетическое значение структуры города / А. В.Иконников // Город и время: Сборник статей. – М., 1973. – С. 86–102.

6. Кириченко О. І. Формування духовно розвиненої особистості студента в процесі вивчення архітектурних стилів на прикладі фасадів історичних будівель Кіровограда / О. І. Кириченко // Духовність особистості: методологія, теорія і практика: Збірник наукових праць / гол. ред. Г. П. Шевченко. – Вип. 6 (47). – Луганськ: Вид-ва СНУ ім. В. Даля, 2011. – С. 22–32.

7. Пономарёв В. А. Архитектурная тектоника /В.А.Пономарёв. -URL: http://www.rusnauka.com/15_DNI_2008/Stroitelstvo/3 2912.doc.htm

8. Раппапорт А. Г. Эмоции и профессиональное сознание архитектора / А. Г. Раппапорт // Архитектура и эмоциональный мир человека / Г. Б. Забельшанский, Г. Б. Минервин, А. Г. Раппапорт, Г. Ю. Сомов. – М.: Стройиздат, 1985. – 207 с. – С. 3–54.

9. Тесленко В. А., Мыцык В. В. Принципы и
условия комфортного взаимопонимания разных уровней восприятия человеком архитектурной среды / В. А. Тесленко, В. В. Мыцык // Науковий вісник будівництв. – (2) 84 / 2016. – С. 28–32.

10. Узнадзе Д. Н. Психология установки / Д. Н.Узнадзе. – СПб.: Питер, 2001. – 416 с. («Психология-классика»)

11. Шилин В. В. Архитектура и психология. Краткий конспект лекций / В. В.Шилин. – Н.Новгород: Нижегород. гос. архит. строит. ун.т, 2011. – 66 с.

12. Юхимик Ю. В Ассоциативность формирования художественного образа / Ю. В. Юхимик // Этика и эстетика: Респ. межвед. науч. сб. Вып. 33: Сущность и диалектика этических и эстетических категорий / Киевский гос. ун-т им. Т. Г. Шевченко; отв. за вып. Е. Н. Линчук. – К.: Либідь, 1990. – С. 56–62.