Наукові записки. Серія: Педагогічні науки

СИНЕРГЕТИЧНИЙ ПІДХІД У КОНТЕКСТІ ФАХОВОЇ ПІДГОТОВКИ МАЙБУТНЬОГО ВЧИТЕЛЯ МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА

ІЛІНІЦЬКА Наталія Степанівна –

кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри теорії та методики мистецтв, завідуюча комісії фортепіанних дисциплін

Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії

Анотація

В статті розкрито можливість застосування синергетичного підходу у професійній підготовці майбутніх учителів музичного мистецтва. Складові синергетичного підходу дозволяють розглянути педагогічний процес, який здійснює розвиток та саморозвиток кожного суб’єкта. Проаналізовано поняття «синергетика» в науці, що становить на сьогодні нове методологічне направлення, де відтворюються принципи та закономірності самоорганізації педагогічних систем. Виявлені напрямки введення синергетики в освітній процес.

Ключові слова: синергетика, синергетичний підхід, педагогічний процес, розвиток та саморозвиток, фахова підготовка майбутнього вчителя музичного мистецтва.

Повний текст:

Adobe Acrobat Pro PDF

СПИСОК ДЖЕРЕЛ

1. Аршинов В. И. Синергетикакак феномен постнеклассической науки / В. И. Аршинов. – Рос. акад. наук. Ин-т философии. – М.: ИФРАН, 1999. – 200 с.

2. Буданов В. Г. Трансдисциплинарное образование в XXI веке: проблемы становления // Будущее России в зеркале синергетики // В. Г. Буданов. – М.: 2006. – С. 169–179.

3. Жилин В. И. Онтологическая и методическая специфика синергетического сциентизма: автореф. дис. ... д-р. филос. наук: 09.00.01/ В. И. Жилин. – Омск, 2011. – 38 с.

4. Игнатова В. А. Синергетика как метод познания природы и общества / В. А. Игнатова // Экология и жизнь. – 1999. – №2 – С. 26–30.

5. Нестеренко Г. О. Синергетичний вимір самореалізації особистості в умовах трансформації суспільства: Дис. ... канд. філософських наук: 09.00.03 – соціальна філософія та філософія історії / Г. О. Нестеренко. – Запоріжжя, 2002. – 201 с.

6. Полякова Е. С. Синергетический подход в профессиональной подготовке будущего учителя музыки / Е. С. Полякова // Пути повышения качества профессиональной подготовки студентов: П90 материалы науч.-практ. конф. Минск, 22-23 апр. 2010 г. – Минск: БГУ, 2010. – 567 с.

7. Симонов С. Н., Копаев О. В. Синергетический подход в педагогике [Электронный ресурс]. – Режим доступа : http://lib.sportedu.ru/Press/TPFK/2007N8/p29-31.htm

8. Щербакова А. И. Философия музыки и музыкального образования. Часть I. Учебное пособие / А. И. Щербакова. – М.: ООО «Учебнометодический центр «ГРАФ-ПРЕСС»», 2008. – 256 с.

9. Яковлев С. Теоретическая модель формирования музыкально-исполнительской компетентности будущего учителя музыки. – [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://www.scientific-notes.ru/pdf/014-27.pdf

10. Synergetics // Wikipedia, The Free Encyclopedia. – [Электронный ресурс]. – Режим доступа: (станом на 2010 р.): http://wikipedia.org/wiki/Synergetics