Наукові записки. Серія: Педагогічні науки

ПРОВІДНІ ІДЕЇ МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ В. СУХОМЛИНСЬКОГО У КОНТЕКСТІ СУЧАСНОЇ ПРАКТИКИ ОСВІТИ І ВИХОВАННЯ

ЯЩУК Інна Петрівна –

доктор педагогічних наук, професор, декан факультету початкової освіти та філології

Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії

Анотація

В статті представлений матеріал про творчий шлях педагога-новатора Василія Сухомлинського. На основі аналізу його педагогічної історії розкривається шлях становлення Сухомлинського як педагога; характеризується дієстостним характером нравственного виховання; виділені провідні ідеї виховання в його педагогічному наследжені та співставлені з сучасними концептами виховання. Обґрунтовано значення педагогічних ідей та установок видатного педагога для сучасної практики освіти та виховання молоді.

Ключові слова: В. Сухомлинський, педагогічна належність, педагогічна система, Павлишська середня школа, нравственное виховання, особистісний та дієвостний підходи, азбука моралі, сучасна практика освіти та виховання.

Повний текст:

Adobe Acrobat Pro PDF

СПИСОК ДЖЕРЕЛ

1. Бондар Л. С. До питання виховання моральних цінностей у школярів у педагогічній спадщині В. О. Сухомлинського / Л. С. Бондар // Наука і освіта. – 2001. – № 5. – С. 18–21.

2. Гуманізація навчально-виховного процесу: Збірник наукових праць / За заг. ред. проф. В. І. Сипченка. – Слов’янськ: Видавничий центр СДПУ, 2007. – 182 с.

3. Петренко О. Б. Педагогіка діалогу В. О. Сухомлинського як умова виховання толерантності особистості / О. Б. Петренко // Науковий вісник Миколаївського державного університету імені В. О. Сухомлинського. Сер.: Педагогічні науки. – 2014. – Вип. 1.46. – С. 98–102.

4. Сухомлинська О. Випереджаючи час… (Василь Олександрович Сухомлинський – до 85-річчя від дня народження) / О. Сухомлинська // Рідна школа. – 2003. – №9. – С. 6–9.

5. Сухомлинський В. О. Батьківська педагогіка / В. О. Сухомлинський. – К.: Радянська школа, 1978. – 263 с.

6. Сухомлинський В. О. Вибрані твори. В 5-ти т. / В. Сухомлинський. – К., Рад. шк., 1977. – Т. 3. – 670 с.

7. Сухомлинський В. О. Духовний світ школяра / В. Сухомлинський // Вибр. твори: В 5 т. – К.: Радянська школа, 1976. – Т. 1. – С. 209–400.

8. Сухомлинський В. О. Павлиська середня школа / В. О. Сухомлинський // Вибр. тв. в 5 т. – К.; Рад. Шк.., 1977. – Т.4. – С. 7–390.

9. Сухомлинський В. О. Народження громадянина/ В. Сухомлинський. – К.: Радянська школа, 1970. – С. 146–206.

10. Сухомлинский В. А. О воспитании / В. А.Сухомлинский. Изд. 2-е. – М.: Политиздат, 1975. – 272 с.

11. Сухомлинський В. О. Серце віддаю дітям / В. Сухомлинський // Вибр. тв.: В 5 т. – К.: Рад. школа, 1977. – Т. 3. – С. 7–274.

12. Сухомлинский В. А. Хрестоматия по этике / Сост. О. В. Сухомлинская. – М.: Педагогика, 1990. – 304 с.

13. Этюды о В. А. Сухомлинском. Педагогические апокрифы / сост.О. В. Сухомлинская. – Х.: Акта, 2008. – 430 с.