Наукові записки. Серія: Педагогічні науки

ПРОБЛЕМИ СПІЛКУВАННЯ ТА КОМУНІКАЦІЙ УЧАСНИКІВ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ В КОНТЕКСТІ ІДЕЙ В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО

СЛЮСАРЕНКО Ніна Віталіївна –

доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри педагогіки,

психології й освітнього менеджменту імені проф. Є. Петухова Херсонського державного університету

ORCID iD: 0000-0002-9215-5936,

Анотація

Статтю присвячено проблемам спілкування як основи плідної обопільної діяльності вчителя і учня Нової української школи. Наведено думки В. О. Сухомлинського щодо необхідності і доцільності педагогічного спілкування. Акцентовано, що педагог відводив значну роль спілкуванню, вважав його досить ефективним
засобом обміну інформацією, навчання та виховання молодого покоління. Схарактеризовано різні види комунікацій, в які доводиться вступати вчителю задля успішного здійснення своєї педагогічної діяльності, та наведено приклади таких комунікацій за творами В. О. Сухомлинського.

Ключові слова: Нова українська школа; спілкування; педагогічне спілкування; комунікація; види комунікацій; В. О. Сухомлинський.

Повний текст:

Adobe Acrobat Pro PDF

СПИСОК ДЖЕРЕЛ

1. Концепція Нової української школи [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.kmu.gov.ua/storage/app/media/reforms/ukr ainska-shkola-compressed.pdf

2. Освіта дорослих: енциклопедичний словник / за ред. В. Г. Кременя, Ю. В. Ковбасюка; [упоряд.; Н. Г. Протасова, Ю. О. Молчанова, Т. В. Куренна; ред. рада: В. Г. Кремень, Ю. В. Ковбасюк, Н. Г. Протасова та ін.]; Нац. акад. пед. наук України, Нац. акад. держ. упр. при Президентові України [та ін.]. – К.: Основа, 2014. – 496 с.

3. Сухомлинський В. О. Методика виховання колективу / В. О. Сухомлинський // Вибрані твори: в 5 т. – К.: Радянська школа, 1979. – Т. 1. – С. 403– 637.

4. Сухомлинський В. О. Павлиська середня школа / В. О. Сухомлинський // Вибрані твори: в 5 т. – К.: Радянська школа, 1979. – Т. 4. – С. 7–390.

5. Сухомлинський В. О. Розмова з молодим директором школи / В. О. Сухомлинський // Вибрані твори: в 5 т. – К.: Радянська школа, 1979. – Т. 4. – С. 393–622.

6. Сухомлинський В. О. Серце віддаю дітям / В. О. Сухомлинський // Вибрані твори: в 5 т. – К.: Радянська школа, 1979. – Т. 3. – С. 7–279.

7. Сухомлинський В. О. Сто порад вчителеві / В. О. Сухомлинський // Вибрані твори: в 5 т. – К.: Радянська школа, 1979. – Т. 2. – С. 450–698.

8. Сухомлинський В. О. Щоб душа не була пустою / В. О. Сухомлинський // Вибрані твори: в 5 т. – К.: Рад. школа, 1979. – Т. 5. – С. 269–335.

9. Сухомлинський В. О. Як виховати справжню людину / В. О. Сухомлинський // Вибрані твори: в 5 т. – К. Радянська школа, 1979. – Т. 2. – С. 149–416.