Наукові записки. Серія: Педагогічні науки

СУЧАСНІ ПРІОРИТЕТИ РОЗВИТКУ ВІТЧИЗНЯНОЇ ШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ КРІЗЬ ПРИЗМУ ПОЛОЖЕНЬ ВИХОВНОЇ СИСТЕМИ В. СУХОМЛИНСЬКОГО

ПРИМАКОВА Віталія Володимирівна –

доктор педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри теорії і методики виховання, психології та інклюзивної освіти

КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти» Херсонської обласної ради

Анотація

Стаття присвячена аналізу сучасних пріоритетів розвитку національної освіти України суголосних з педагогічними ідеями В.Сухомлинського. Зокрема здійснено спробу простежити точки дотику між основними положеннями виховної системи видатного педагога-гуманіста та центральними орієнтирами в розвитку вітчизняної шкільної освіти, окресленими в чинних нормативних документах. В результаті аналізу визначено ключові вектори реформаційних змін в освіті України, суголосні з ідеями і поглядами педагога-гуманіста; схарактеризовано потенціал і масштаби реактуалізації педагогічного досвіду класика, які потребують нині пильної уваги та орієнтують на конструктивні напрями подальших реформаційних змін в освіті.

Ключові слова: пріоритети; реформаційні зміни; виховна система; педагог-гуманіст; педагогічна спадщина В.Сухомлинського; розвиток освіти; освіта України.

Повний текст:

Adobe Acrobat Pro PDF

СПИСОК ДЖЕРЕЛ

1. Концепція «Нова школа. Простір освітніх можливостей» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://mon.gov.ua/ activity/education/zagalnaserednya/ua-sch-2016 /. – 40 с.

2. Концепція середньої загальноосвітньої школи України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://naps.gov.ua/ ua/activities/nsko/. – 26 с.

3. Ляшенко О. І. Пріоритети розвитку української школи в умовах реформування освіти / Ляшенко О. І. – К, 2017. – 89 с.

4. Сухомлинский В. А. Письмо болгарскому учителю «Воспитывайте разум ребенка». Письмо первое. – ЦДАВО України, ф. 5097, оп. 1, спр. 590, арк. 20–48.

5. Сухомлинский В. А. Трудные судьбы / В. А. Сухомлинский. – М.: Знание, 1967. – 79 с.

6. Сухомлинський В. О. Методика виховання колективу // Вибрані твори: у 5 т. – К.: Радянська школа, 1976. – Т. 1. – С. 401–637.

7. Сухомлинський В. О. Природа, праця, світогляд / В. О. Сухомлинський // Вибрані твори: у 5т. – К.: Радянська школа. – 1977. – Т. 5. – С. 551– 562.

8. Сухомлинський В. О. Серце віддаю дітям / В. О. Сухомлинський // Вибрані твори: у 5т. – К.: Радянська школа. – 1976. – Т. 3 – С. 7–279.

9. Сухомлинський В. О. Як виховати справжню людину // Вибрані твори: у 5 т. – К.: Радянська школа, 1976. – Т. 2. – С. 147–416.