Наукові записки. Серія: Педагогічні науки

КОНЦЕПТУАЛЬНІ ЗАСАДИ ГРОМАДЯНСЬКО-ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ І МОЛОДІ ВАСИЛЯ СУХОМЛИНСЬКОГО У ВИМІРІ СТОЛІТТЯ

БОГУШ Алла Михайлівна –

доктор педагогічних наук, професор,

дійсний член НАПН України, завідувач кафедри теорії і методики дошкільної освіти

ДЗ «Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського»

Анотація

У статті позиціоновано концептуальні положення громадянсько-патріотичного виховання дітей і молоді Василя Сухомлинського у вимірі століття. Розкрито ключові поняття концепції: «патріотизм», «патріотичне виховання», «громадянськість», «громадянське виховання»; мету і завдання виховання національно свідомого громадянина-патріота України; схарактеризовано засоби, форми і методи громадянсько-патріотичного виховання, визначені і впровадженні в педагогічній і науковій діяльності В. Сухомлинського; подано критерії громадянсько-патріотичної вихованості дітей і молоді в сучасних освітніх закладах.

Ключові слова: Батьківщина, Василь Сухомлинський, громадянськість, громадянин, громадянське виховання, концепція, критерії, патріотизм, патріотичне виховання.

Повний текст:

Adobe Acrobat Pro PDF

СПИСОК ДЖЕРЕЛ

1. Богуш А. М. Патріотичний вектор образу «Батьківщина» в педагогічній спадщині Василя Сухомлинського / А. М. Богуш // Рідна школа. – № 1–2, 2017. – С. 67–78. 2. Богуш А. М. Василь Сухомлинський: азбука виховання майбутніх громадян України / А. М. Богуш // Наука і освіта, 2008. – № 6. – С. 43– 68.

3. Богуш А. М. Педагогічні виміри Василя Сухомлинського в сучасному освітньому просторі: монографія / А. М. Богуш. – К.: Слово, 2008. – 342 с.

4. Сухомлинський В. О. Методика виховання колективу. Бесіди про громадянськість
/ В. О. Сухомлинський. – Вибр. тв. у 5 т. – Т. 1. – К.: «Рад. шк.», 1976. – 321 с.

5. Сухомлинський В. О. З чого починається громадянин? / В. О. Сухомлинський. – Вибр. тв. у 5 т. – Т. 5. – К.: «Рад. шк.», 1977. – 245 с.

6. Сухомлинський В. О. Сто порад учителю. Як же приходить духовна зрілість юнацтва / В. О. Сухомлинський. – Вибр. тв. у 5 т. – Т. 2. – К.: «Рад. шк.», 1976. – 348 с.

7. Сухомлинський В. О. Шматок хліба / В. О. Сухомлинський. – Вибр. тв. у 5 т. – Т. 5. – К.: «Рад. шк.», 1977. – 34 с.

8. Сухомлинський В. О. Як виховати справжню людину. Любов до соціалістичної Батьківщини, висока ідейність і громадянськість / В. О. Сухомлинський. – Вибр. тв. у 5 т. – Т. 2. – К.: «Рад. шк.», 1976. – 78 с.

9. Сухомлинський В. О. Проблеми виховання всебічно розвиненої особистості. Вихованні любові до соціалістичної Батьківщини, патріотичної вірності, відданості Вітчизні / В. О. Сухомлинський. – Вибр. тв. у 5 т. – Т. 1. – К.: «Рад. шк.», 1976. – 213 с.

10. Сухомлинський В. О. Як домогтися того, щоб юне серце не було байдужим до нашого життя, до нашої боротьби / В. О. Сухомлинський. – Вибр. тв. у 5 т. – Т. 2. – К.: «Рад. шк.», 1977. – 56 с.

11. Сухомлинський В. О. Роки дитинства / В. О. Сухомлинський. – Вибр. тв. у 5 т. – Т. 3. – К.: «Рад. шк.», 1977. – 178 с.