Наукові записки. Серія: Педагогічні науки

ПОЄДНАННЯ СУВОРОЇ ВИМОГЛИВОСТІ Й БАТЬКІВСЬКОЇ ЛЮБОВІ ЯК ПІДҐРУНТЯ ПЕДАГОГІЧНОЇ ТРАДИЦІЇ КАДЕТСЬКИХ КОРПУСІВ УКРАЇНИ СЕРЕДИНИ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЬ

КОМІРЕНКО Юрій Анатолійович –

аспірант кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи

Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини,

Анотація

У статті висвітлюється основоположна ідея виховної системи кадетських корпусів Наддніпрянщини, яка полягала в поєднанні двох принципів у ставленні педагогів до вихованців – суворої вимогливості й батьківської любові. Автором висувається думка про те, що на підставі означеної ідеї в кадетських корпусах, які функціонували в українських губерніях Росії у середині ХІХ – на початку ХХ століть, склалася своєрідна педагогічна традиція обумовлена базовими цінностями українського національного світогляду. Такий погляд на виховання суттєво відрізняв ці навчально-виховні заклади від решти корпусів Російської Імперії.

Ключові слова: кадетський корпус, виховання, педагогічна традиція, військова гімназія, реформи, кадети, «дух» корпусу, етнокультурне середовище, педагогічний колектив, система виховання.

Повний текст:

Adobe Acrobat Pro PDF

СПИСОК ДЖЕРЕЛ

1. Алпатов Н. И. Учебно-воспитательная работа в дореволюционной школе интернатного типа: Из опыта кадетских корпусов и военных гимназий в России / Николай Иванович Алпатов. – М.: Учпедгиз, 1958. – 244 с.

2. Военная энциклопедия: В 18 т. Т. XIV: Круковский – Линта / под ред. К. И. Величко. – СПб.: Типография Т-ва И. Д. Сытина, 1914. – 349 с.

3. Дьяченко А. Лев Иосифович КублицкийПиотух / Александр Иванович Дьяченко // Кадет. – 1907. – № 7. – С. 127–128.

4. Завадский Н. П. Владимирский Киевский кадетский корпус. 1851 – 10 / ХІІ 1901 г.: Исторический очерк / Нил Павлович Завадский. – К.: Типография Р. К. Лубковского, 1908. – 145 с.

5. Павловский И. Ф. Исторический очерк Петровского Полтавского кадетского корпуса (1840–1890) / Иван Францевич Павловский. – Полтава: Типография губернского Правления, 1890. – 183 с.

6. Павловский И. Ф. Полтавцы: Иерархи, государственные и общественные деятели и благотворители. Опыт краткого биографического словаря Полтавской губернии с половины ХVІІІ в. с 182 портретами / Иван Францевич Павловский. – Полтава: Издание Полтавской учёной архивной комиссии, 1914. – 296 с.

7. Ромашкевич А. Д. Материалы к истории Петровского Полтавского кадетского корпуса: С 1го октября 1912 г. По 1-е октября 1913 г. Год десятый / Александр Дмитриевич Ромашкевич. – Полтава: Электрическая типография Г. И. Маркевича. Бульвар Котляревского, 1913. – 177 с.

8. Ряснянский Б. Н. Сумский кадетский корпус. Воспоминания / Б. Н. Ряснянский // Военная быль. – 1969. – Декабрь. – № 101. – С. 6– 12.

9. Харитоненки-сумцы. Сумской кадетский корпус (1900–1919) [Электронный ресурс]. – Сумы, 2014 – 233 с. – Режим доступа к тексту: http://www.1archive-online.com/svaku/bookintroduction.html.

10. Шаховской П. П. Краткая история
Сумского кадетского корпуса / Пётр Петрович Шаховской. – Париж, 1952. – 52 с.

11. Юркевич П. Д. Курс общей педагогики / Панфил Данилович Юркевич. – М.: Типография Грачева, 1869. – 404 с.