Новини університету

У мові – дух нації

img 018 вересня 2015 минуло рівно 50 років з того дня, коли в Тегерані 1965 відкрилася Всесвітня конференція міністрів освіти з ліквідації неграмотності. Відповідно, через рік, 1966, ЮНЕСКО було прийнято рішення відзначати 8 вересня як Міжнародний день грамотності. Цікавий збіг: саме 8 вересня 1636 року уважають датою заснування одного з найкращих вищих навчальних закладів світу – Гарвардського університету в США.

Щорічно Міжнародний день грамотності присвячено певній проблемі. Цього року темою є «Грамотність і сталі суспільства».

Традиційно кафедра української мови проводить конкурс «Найграмотніший студент університету», приурочений цьому дню. 9 вересня 2015 в змаганні за титул Найкращого знавця орфографії та пунктуації державної мови взяло участь близько півсотні студентів – представників усіх факультетів нашого навчального закладу.

Поєдинок найграмотніших відкрила муза цього конкурсу – кандидат філологічних наук, доцент кафедри української мови Тетяна Анатоліївна Огарєнко.

Учасників привітала завідувач кафедри української мови, професор Світлана Леонідівна Ковтюх, яка, зокрема, сказала: «Мова й пісня – дві найважливіші фортеці, які народ повинен оберігати пильніше й відчайдушніше, аніж свої рубежі. Втративши кордон чи державність, народ завжди має можливість їх відновити, а мови не відродить ніколи: вона втратиться на віки вічні. Її цінність немає із чим порівняти, її не можна замінити чужою, бо це означало б, що народу потрібно прищепити чуже серце, уселити чужу душу.

Солунські брати Кирило та Мефодій, які подарували світу одну з найпоширеніших абеток, пліч-о-пліч у ІХ ст. здійснювали свою високу місію. Причому Мефодій був мужнім воїном, супроводжував та охороняв брата, а Кирило з дитинства був винятково здібним до науки, прославився розумом, блискучою пам’яттю і знанням мов, саме на його честь нарекли нову систему письма.

Сьогодні такий тандем знову актуальний для наших теренів: частина української молоді – найкращі сини й дочки Вітчизни – у лавах наших оборонців відважно захищають східні кордони держави, частина – за партами вищих навчальних закладів повинна всі сили віддати навчанню, щоб стати гідними, грамотними професіоналами й підносити престиж рідної України в різних галузях. А разом їм розбудовувати нашу незалежну, вільну, самостійну, соборну державу.

Василь Стус писав у листі синові: «Освіта – це вид гігієни. Письмо з помилками – то як невимиті руки чи нечищені зуби». Тому спілкуйтесь літературною українською, пишіть грамотно, створюйте навколо себе інтелектуально-національну ауру. Миру й доброту нашій державі! Успіхів та удачі в змаганні нашій майбутній еліті!»