Наукові записки. Серія: Право

Осіпов Юрій Володимирович,

здобувач Науково-дослідного інституту публічного права

Анотація

Узагальнено, що сутність механізму реалізації права на звернення до адміністративного суду можна розглядати у вузькому та широкому розумінні. Зокрема широкий підхід передбачає, що державою створено та забезпечено всі умови для активізації судових механізмів захисту прав, свобод чи інтересів осіб, які в практичній площині є дієвими та ефективними. У цьому контексті визначальне значення мають усі його складові, як такі, що в єдності забезпечують справедливий, неупереджений та процедурний розгляд конкретної адміністративної справи. Своєю чергою, формальний підхід об’єктивує наявність чітких законодавчо визначених правил вчинення конкретної процесуальної дії щодо залучення судової системи до вирішення публічно-правового спору, а дотримання яких є обов’язковим для виникнення підстав активізації інших механізмів забезпечення права особи на судовий захист. Тобто йдеться про взаємопоглинання окремих механізмів, які в єдності забезпечують гарантії дотримання основоположних конституційних прав, свобод та інтересів особи.

Уточнено, що підтримання чи визнання лиш одного із запропонованих підходів не є помилковим, адже базовим є врахування таких положень: механізм реалізації права на звернення до адміністративного суду є сукупністю юридичних засобів, покликаних забезпечити ефективне застосування правових норм щодо безперешкодної можливості особи бути ініціатором виникнення адміністративно-процесуальних відносин захисного об’єктного спрямування; його активізація безпосередньо пов’язана з порушенням конкретного права особи (публічного інтересу), що перебуває під захистом держави, а функціонування – сприяє зміцненню інституту захисту прав особи та розвитку правової держави загалом.

Ключові слова: адміністративний суд, механізм забезпечення реалізації прав, механізм реалізації прав, механізм реалізації права на звернення до адміністративного суду, публічно-правовий спір, судовий захист, сутність механізму.

Повний текст статті:

Adobe Acrobat Pro PDF

Список використаних джерел:

1. Карташов М. Проблеми реалізації права на звернення до суду. Підприємництво, господарство і право, 2019. №5. С. 20–23.
  2. Борякіна В. Гарантії доступу до адміністративного судочинства. Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія «ПРАВО». Випуск 30, 2020. С. 70–77.
  3. Француз Т. Роль і місце судової влади в процесі захисту прав людини і громадянина. Держава і право, 2001. Вип. 9. С. 179–185.
  4. Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Президента України щодо офіційного тлумачення положень частин другої, третьої статті 124 Конституції України (справа щодо підвідомчості актів про призначення або звільнення посадових осіб) від 7 травня 2002 р. № 8-рп/2002. Верховна Рада України: URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v008p710-02#Text.
  5. Новіков В., Боровікова В. Про механізм реалізації прав і свобод людини. Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ, 2018. № 3. С. 45–56.
  6. Тарахович Т. Механізм дії права, механізм правового регулювання, механізм реалізації права: особливості взаємодії. Держава і право, 2010. Вип. 50. С. 12–18.
  7. Олькіна О. Поняття та механізм реалізації права особи на захист та правову допомогу. Актуальні проблеми держави і права, 2017. Вип. 67. С. 242–248.
  8. Кривицький Ю. Механізм регулювання в сучасній теорії права. Часопис Київського університету права, 2009. № 4. С. 74–79.
  9. Куракін О. Структура механізму правового регулювання. Науковий вісник Ужгородського Національного університету: серія: Право, 2015. Т.1. Вип. 35, ч. 2. С. 46–49.
  10. Джафарова О.В. Дозвільна діяльність органів публічної адміністрації в Україні: питання теорії та практики: моногр. Харків : Диса плюс, 2016. 688 с. URI: http://dspace.univd.edu.ua/xmlui/handle/123456789/7754
  11. Чуйко З. Конституційно-правовий механізм забезпечення національної безпеки України. Бюлетень Міністерства юстиції України, 2006. № 8. С. 81–89.
  12. Демків Р. Правове регулювання як юридичне явище: окремі аспекти розуміння. Науковий вісник Ужгородського національного університету: серія право, 2015. Випуск 34. Том 1. С. 19–22.
  13. Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами». Рішення Конституційного суду України від 09.09.2010 № 19-рп/2010. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v019p710-10#Text.