Наукові записки. Серія: Право

НАУКОВІ ПІДХОДИ ДО ВИЗНАЧЕННЯ ДЕФІНІЦІЇ «АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВИЙ МЕХАНІЗМ РЕАЛІЗАЦІЇ ДЕРЖАВНОЇ ПОЛІТИКИ ЩОДО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРАВ І СВОБОД ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ»

Кіблик Дар’я Володимирівна,

аспірант кафедри державно-правових дисциплін та адміністративного права
Центральноукраїнського державного педагогічного університету
імені Володимира Винниченка

Анотація

Статтю присвячено комплексному аналізу дефініції «адміністративно-правовий механізм реалізації державної політики щодо забезпечення прав і свобод осіб з інвалідністю». Розглянуто такі категорії як «механізм», «правовий механізм», «механізм правового регулювання», «механізм адміністративно-правового регулювання», «адміністративно-правовий механізм».

З’ясовано, що механізмом являється певна сукупна єдність елементів, якими можуть виступати методи, способи, стани, процеси, відносини тощо, що складають цілісну систему. Така система, завдяки наявності вказаних складових частин, і забезпечує реалізацію кого-, чого-небудь. Ще однією, однак, визначальною особливістю такої системи-механізму виступає те, що вона завжди спрямована на певне впорядкування (зовнішнє впорядкування). Внутрішні елементи механізму також мають бути впорядкованими (внутрішнє впорядкування).

Запропоновано під адміністративно-правовим механізмом реалізації державної політики щодо забезпечення прав і свобод осіб з інвалідністю розуміти комплексну систему правових інструментів, спеціальних правових процесів та адміністративних процедур, визначених адміністративно-правовими нормами, за допомогою яких суб’єктами владних повноважень (насамперед органами публічного адміністрування) здійснюється цілеспрямована, злагоджена, впорядкована, цілісна та планова діяльність щодо втілення державної політики, спрямованої на належне гарантування, реалізацію та захист прав і свобод осіб з інвалідністю.

Ключові слова: особи з інвалідністю, державна політика щодо забезпечення прав і свобод осіб з інвалідністю, правовий механізм, адміністративно-правовий механізм, механізм адміністративно-правового регулювання.

Повний текст статті:

Adobe Acrobat Pro PDF

Список використаних джерел:

1. Безпалова О. Адміністративно-правовий механізм реалізації правоохоронної функції держави: монографія. Х. : Харківський національний університет внутрішніх справ, 2014. 544 с.
  2. Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.); Уклад, голов, ред. В. Бусел. К.; Ірпінь: ВТФ «Перун», 2005 1728 с.
  3. Словник української мови : в 11 т. АН Української РСР, Ін-т мовознав. ім. О. Потебні ; редкол.: І. Білодід (голова) та ін. Київ : Наук. думка, 1970 - 1980.Т. 4 : І-М ; ред. тому: А. Бурячок, П. Доценко. 1973. 840 c.
  4. Державне управління в Україні: навч. посіб. ; за заг. ред. В. Авер’янова. Київ: СОМИ, 1999. 265 с.
  5. Енциклопедичний словник з державного управління ; уклад. : Ю. Сурмін, В. Бакуменко, А. Михненко та ін. ; за ред. Ю. Ковбасюка, В. Трощинського, Ю. Сурміна. К. : НАДУ, 2010. 820 с.
  6. Алексеев С. Правовые средства: постановка проблемы, понятия, классификация. Советское государство и право. 1987. № 6. С. 14-18.
  7. Муза О. Адміністративно-правовий механізм захисту прав, свобод та інтересів фізичних і юридичних осіб в Україні. Наукові записки Інституту законодавства Верховної Ради України. 2014. № 6. С. 32-36.
  8. Горшенёв В. Способы и организационные формы правовогорегулирования в социалистическом обществе: учебное пособие.Москва : Юрид. лит, 1972. 266 с.
  9. Шестопалова Л. Теорія держави і права : навчальний посібник. Київ : Прецедент, 2006. 197 с.
  10. Скакун О. Теорія держави і права : підручник / пер. з рос. Харків : Консум, 2008. 656 с.
  11. Стеценко С. Адміністративне право України: навч. посіб. К.: Атіка, 2008. 624 с.
  12. Гончарук С. Адміністративне право України : навч. посібник Національний авіаційний ун-т. : НАУ. Київ, 2006. 100 с.
  13. Адміністративне право України: основні поняття: навчальний посібник ; за заг. ред.д-ра юрид. наук., проф. І. Голосніченка. К.,2005. 232 с.
  14. Середа В., Назар Ю., Костовська К. Адміністративне правоУкраїни : навч. посіб. у схемах та коментарях. Львів, 2016. 300 с.
  15. Алфьоров С. Адміністративно-правовий механізм протидії корупції в органах внутрішніх справ : автореф. дис. ... д-ра юрид. наук : 12.00.07. Харк. нац. ун-т внутр. справ. Харків, 2011. 38 с.
  16. Яромій І. Адміністративно-правовий механізм запобігання та протидії порушенням митних правил: дис. … канд. юр. наук: 12.00.07. Дніпро, 2018. 22 с.
  17. Корнійченко А. Поняття та елементи адміністративно-правового механізму запобігання булінгу в Україні. Наукові записки. Серія: Право. Випуск 7. 2019. С. 99-105.