Наукові записки. Серія: Право

ПРОБЛЕМИ ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТТЯ «АДМІНІСТРАТИВНА ЮРИСДИКЦІЯ»

Шеметенко Людмила Петрівна,

суддя П’ятого апеляційного
адміністративного суду

Анотація

Розглядаються наукові підходи до визначення понять «юрисдикція» та «адміністративна юрисдикція» у словниковому та доктринальному тлумаченні. Відмічено, що поняття «юрисдикція» є одним із основних у правовій науці, зокрема, теорії права, судочинстві, адміністративному, цивільному, господарському, податковому праві, що зумовлено появою та формуванням відповідних та інших видів юрисдикції.

Загальним у дослідженні цих понять є їх виведення із суті категорії «юрисдикція». Аналіз словникових визначень дає підставу вказати на таку основну рису юрисдикції, як віднесення її, насамперед, до судової, про що не завжди прямо зауважується у наукових публікаціях. Розмежовано поняття «юрисдикція» та «юрисдикційна діяльність».
Досліджено, що розуміння поняття «адміністративна юрисдикція» дослідниками є різноплановим, що зумовлено відсутністю законодавчого визначення, появою нових форм суспільних відносин та органів публічної влади, що впливає на його трактування, складністю прояву на практиці.

Адміністративна юрисдикція розглядається у вузькому (більшістю авторів) та широкому розумінні. У вузькому трактуванні адміністративна юрисдикція визначається як врегульована законом діяльність уповноваженого органу (його посадової особи) щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення та застосування заходів адміністративної відповідальності – адміністративних стягнень. До широкого визначення адміністративної юрисдикції науковці включають адміністративний процес, адміністративні процедури, її охоронну, виховну, регулятивну функції, критерії, види.

Підтримуємо погляд дослідників, які пропонують відмову від «вузького-широкого» розуміння адміністративної юрисдикції і розширення її суб’єктного складу шляхом визнання судів в якості суб’єктів адміністративної юрисдикції.

Ключові слова: юрисдикція, адміністративна юрисдикція, уповноважений орган, судова гілка влади, публічно-правовий спір.

Повний текст статті:

Adobe Acrobat Pro PDF

Список використаних джерел:

1. Большой юридический словар / Под ред. А.Я.Сухарева, В.Д.Зорькина, В.Е.Крутских / М.: Инфра-М. 1999. 790 с.
  2. Великий тлумачний словник сучасної української мови. / Уклад. і голвний редактор В.Т.Бусел / К.; Ірпінь: ВТФ «Перун», 2004.1440 с.
  3. Словарь иностранных слов. 16-е узд., испр. М. М.: Рус.яз., 1988. 624 с.
  4. Чернышов Д.В. Особенности института юрисдикции в административном праве и процессе. Понятие и признаки. Вестник Нижегородского университета им. Н.И.Лобачевского. 2015. №1. С.214-220.
  5. Административная юрисдикция: учебник. Оренбург: ООО ИПК «Университет», 2015. 271 с.
  6. Колпаков В.К., Гордєєв В.В. Юрисдикція адміністративних судів. Монографія. В 2-х книгах. Книга 1. Х.: Харків юридичний, 2011. 352 с.
  7. Головко В. В. Понятие и признаки административной юрисдикции. Научный вестник Омской академии МВД России. 2014. № 4 (55). С.60-63.
  8. Горовенко С.В., Изюмова Е.С. Административная юрисдикція органов государственного управления в сфере игорного бизнеса. Вестник Челябинского государственного университета. 2015. № 25 (380). Право. Вып. 45. С. 67–75.
  9. Логвиненко А.О. Процесуальна форма реалізації компетенції органу публічної адміністрації: сутність і систематизація. Право і суспільство. 2019. №4. С.205-210.
  10. Коміссаров С. Сутність адміністративно-юрисдикційної діяльності. Науковий часопис Національної академії прокуратури України. 2015. № 3. С. 100–107.
  11. Сідей Я.Я. Розмежування адміністративної юрисдикції з іншими видами юрисдикції у сфері судової компетенції. Підприємництво, господарство і право. 2018. №6. С. 196-200.
  12. Адміністративно-юрисдикційна діяльність Національної поліції України: Навч. посібник / За заг. ред. заслуженого юриста України В.А.Глуховері. Дніпро: Дніпроп. держ. унт внутр. справ, 2016. 264 с.
  13. Вовк П.В. Поняття адміністративної юрисдикції в парадигмі правової держави. Юридичний науковий електронний журнал. 2020. № 2. С. 517 – 519.
  14. Бевзенко В.М. Критерії адміністративної юрисдикції. Судебно-юридическая газета. 2020. 29 травня URL: https://sud.ua/ru/news/blog/169927-kriteriyi-administrativnoyi-yurisdiktsiyi
  15. Романяк М.М. Сутність адміністративної юрисдикції та процесуальних форм її реалізації: окремі питання визначення. Держава та регіони. Серія Право. 2017. №1 (55). С.93-97.
  16. Безпалова В.І. Загальна характеристика адміністративно-юрисдикційної діяльності поліції. Bulletin of the Penitentiary Association of Ukraine. 2019. № 3(9). С.139-146.
  17. Кодекс адміністративного судочинства України від 06.07.2005 № 2747-IV URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15#Text
  18. Салищева Н.Г. Административная юрисдикция // Большая российская энцикопедия. 2004. URL: https://slovaronline.com/browse/d4c36259-6adb-3b48-b325-
  19. Рябченко О.П. Юрисдикція як процесуальний інститут забезпечення законності у сфері державної митної справи: загальна характеристика. Юридичний науковий електронний журнал. 2016. №4. С. 147-150.
  20. Панкова О.В. Современная концепция административной юрисдикции: опыт критического переосмысления. Lex russica. № 2 (147) февраль 2019. С.57-68.