Наукові записки. Серія: Право

Чернівецького інституту
Міжнародного гуманітарного університету

Анотація

У статті досліджується трактування поняття колективних трудових правовідносин у сфері праці, виокремлюються основні ознаки та їх види. Наводяться приклади обґрунтування даного поняття вченими-науковцями у сфері науки трудового права щодо поняття та ознак даних відносин. Розкривається сутність та зміст суб’єктів колективних трудових правовідносин. Аналізуються норми чинних нормативно-правових актів у сфері регулювання колективних трудових правовідносин, а саме: Закон України «Про організації роботодавців, їх об’єднання, права і гарантії їх діяльності» та Закон України «Про соціальний діалог в Україні».

Визначено, що колективними трудовими правовідносинами є врегульовані нормами трудового права вольові суспільні відносини, в рамках яких здійснюються колективні трудові права та виконуються кореспондуючі ним обов’язки їх суб’єктами відповідно до чинного трудового законодавства. Також у статті виокремлено, що критеріями для класифікації колективних трудових правовідносин є підхід щодо розмежування за суб’єктами, залежно від змісту колективних трудових правовідносин, а також залежно від рівня, на якому виникають і функціонують зазначені правовідносини.

Детально проаналізовано положення чинних нормативно-правових актів щодо вивчення суб’єктів колективних трудових правовідносин та зроблені підсумовуючі висновки.

Також, звернута увагу законодавця на доцільність внесення змін до Книги шостої «Колективні трудові відносини» проекту ТК України, а саме необхідністю доповнення даної Книги окремими статтями щодо визначення поняття, видів та суб’єктів колективних трудових відносин.

Визначено, що колективні трудові правовідносини видається доцільним визначити як врегульовані нормами трудового права вольові суспільні відносини, в рамках яких здійснюються колективні трудові права та виконуються кореспондуючі ним обов’язки їх суб’єктами відповідно до чинного трудового законодавства. Суб’єктами колективних трудових правовідносин є: сторони соціального діалогу та їх суб’єкти, як вони визначені у ст. 4 Закону України «Про соціальний діалог в Україні», організації профспілки, профспілкові органи, профспілкові представники, органи соціального діалогу, примирні органи з вирішення трудових спорів (конфліктів).

Ключові слова: трудові відносини, трудове право, форма трудового права, індивідуальні трудові правовідносини, трудовий договір.

Повний текст статті:

Adobe Acrobat Pro PDF

Список використаних джерел:

1. Болотіна Н.Б. Трудове право України: Підручник. 5-те вид., перероб. і доп. К.: Знання, 2008. С. 54-76.
  2. Гинцбург Л.Я. Социалистическое трудовое правоотношение. М.: Наука, 1977. С. 155-160.
  3. Киселев И.Я. Сравнительное и международное трудовое право: Учебник для вузов. М.: Дело, 1999. 220 с.
  4. Костюк В. Л. Правосуб’єктність у трудовому праві: проблеми теорії та практики : монографія. К. : Вид. Карпенко В. М., 2012. 464 с.
  5. Лебедев В. М. Современное трудовое право (Опыт трудоправового компаративизма). Книга вторая / В.М. Лебедев, Е. Р. Воронкова, В. Г. Мельникова ; под ред. заслу. юриста РФ, чл.-кор. АН ВШ РФ, докт. юрид. наук, проф. В. М. Лебедева. М. : Статут, 2009. 192 с.
  6. Мацюк А.Р. Трудовые правоотношения развитого социалистического общества. К.: Наукова думка, 1984. 280 с.
  7. Про організації роботодавців, їх об’єднання, права і гарантії їх діяльності: Закон України від 22 червня 2012 року № 5026-VI. Відомості Верховної Ради України. 2013 р. № 22. Ст. 216.
  8. Про соціальний діалог в Україні: Закон України від 23 грудня 2010 року. Відомості Верховної Ради України. 2011 р. № 28. Ст. 255.
  9. Современное трудовое право (Опыт трудоправового компаративизма). Книга вторая / [В.М. Лебедев, Е.Р. Воронова, В.Г. Мельникова] ; под ред. докт. юрид. наук, проф. В.М. Лебедева. М. : Статут, 2009. 192 с.
  10. Трудовое право России: [учебник] под. ред. С. П. Маврина, Е.Б. Хохлова. 3-е изд., перераб. И доп. М.: Норма: ИНФРА-М, 2012. 608 с.
  11. Чанишева Г.І. Види колективних трудових правовідносин. Правове життя сучасної України: матеріали Міжнар. наук. конф. проф.-викл. та аспірант. складу / відп. за вип. В. М. Дрьомін; НУ ОЮА, Півд. регіон. центр НАПрН України. Одеса: Фенікс, 2014. Т. 2. С. 433-435.
  12. Чанишева Г.І. Поняття, предмет и джерела колективного трудового права. Підприємництво, господарство і право. Трудове право. 2, 2017. С. 95-99.