Наукові записки. Серія: Право

Київського національного університету

імені Тараса Шевченка

Анотація

Стаття присвячена дослідженню поняття та видів кримінально-процесуального конфлікту. На підставі дослідження доктринальних поглядів зроблено висновок, що до основних ознак кримінально-процесуального конфлікту відносяться: 1) виникнення і розвиток його в рамках кримінально-процесуальних відносин; 2) виникнення кримінально-процесуального конфлікту між суб’єктами кримінально-процесуальних відносин; 3) можливість їх виникнення і розвитку як у вигляді дій, так і бездіяльності; 4) прогнозованість, керованість, можливість їх вирішення із використанням владних повноважень; 5) виникнення при наявності протилежних та/або несумісних процесуально значущих інтересів учасників; 6) правовою формою є правовідносини з юридично значимими наслідками; 7) закріпленість законодавством основних процедурних моментів вирішення; 8) виникнення у зв’язку із невиконанням процесуальних обов’язків або прав.

Аналізуючи кожен із запропонованих різновидів кримінально-процесуальних конфліктів, зроблено висновок, що передумовою для досягнення компромісу необхідним, як правило, є виникнення психологічного, загального, тривалого, бурхливого, міжособистісного, міжособистісно-групового, суб’єктивного, горизонтального, вертикального, позитивного та відкритого конфліктів.

За результатами дослідження зроблено також висновок стосовно поняття кримінально-процесуального конфлікту як різновиду правового конфлікту у сфері кримінального судочинства, який виникає між його учасниками у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності особи, що вчинила кримінальне правопорушення, та який підлягає вирішенню у примусовому порядку шляхом ухвалення і виконання судового рішення або досягнення компромісу під час застосування примирювальних процедур.

Ключові слова: інтерес, кримінальний конфлікт, кримінально-процесуальний конфлікт, компроміс, кримінальне судочинство, види конфліктів, учасники кримінального судочинства.

Повний текст статті:

Adobe Acrobat Pro PDF

Список використаних джерел:

1. Калиновский К.Б. Уголовное судопроизводство как сфера использования положений конфликтологии. Юридическая мысль. № 1. С. 111-119.
  2. Юридическая конфликтология / отв. ред. В.Н. Кудрявцев. Москва: Изд-во ИГиП РАН, 1995. 316 c.
  3. Юридический конфликт: сферы и механизмы. Ч. 2 / Отв. ред. В.Н. Кудрявцев. Москва: Изд-во РАН, 1994. 172 c.
  4. Кириллова Н.П. Процессуальные функции профессиональных участников состязательного судебного разбирательства уголовных дел в суде первой инстанции: автореф. дис. …д-ра юрид. наук: 12.00.09. Санкт-Петербург; Санкт-Петербургский государственный университет, 2008. 50 с.
  5. Лебедев Н.Ю. Концептуальные основы криминалистической теории преодоления конфликтов, возникающих в ходе предварительного расследования: дис. ... доктор. юрид. наук: 12.00.09. Барнаул; Алтайский государственный университет, 2017. 406 с.
  6. Францифоров Ю. В. Противоречия уголовного судопроизводства: автореф. дис. … д-ра юрид. наук: 12.00.09; Нижний Новгород, 2007. 80 с.
  7. Крівцова В.М. Юридичний конфлікт як феномен правової дійсності: дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.12. Харків; Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого, 2005. 214 с.
  8. Горохов С.В. Понятие и классификация конфликтов в деятельности судьи при разбирательстве уголовных дел. Вестник Воронежского гос. ун-та. Серия: Право. 2010. №2. С. 311-321.
  9. Іванов В. М. Юридична конфліктологія: Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / В. М. Іванов, О.В.Іванова. Київ: МАУП, 2004. 224 с.
  10. Лебедев Н.Ю. Уголовно-процессуальные конфликты, возникающие в ходе расследования преступления: характеристика, функции, виды. Вестник Томского гос. ун-та. № 306. С. 84-88.