Наукові записки. Серія: Право

АДВОКАТ ЯК СУБ’ЄКТ НАДАННЯ БЕЗОПЛАТНОЇ ВТОРИННОЇ ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ В АДМІНІСТРАТИВНОМУ СУДОЧИНСТВІ УКРАЇНИ: ПИТАННЯ ЮРИДИЧНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ

УДК 342.7(477)

Валко П.,

науковий співробітник

Науково-дослідного інституту публічного права

Анотація

В статті досліджено наукові позиції вчених щодо розуміння правової природи юридичної відповідальності адвоката як суб’єкта надання безоплатної вторинної правової допомоги в адміністративному судочинстві та здійснено аналіз видів юридичної відповідальності останніх.

Констатовано, що адвокат як суб’єкт надання безоплатної вторинної правової допомоги в адміністративному судочинстві може бути притягнутий до традиційних видів юридичної відповідальності (а) дисциплінарна відповідальність; б) цивільно-правова відповідальність; в) адміністративна відповідальність; г) кримінальна відповідальність) при цьому маючи певні процедурні аспекти його здійснення.

Визначено, що юридична відповідальність адвоката як суб’єкта надання безоплатної вторинної правової допомоги в адміністративному судочинстві становить собою врегульовану нормами діючого законодавства правовідносини, які виникають між суб’єктом, уповноваженим застосовувати заходи державно впливу та адвокатом, у зв’язку з порушенням професійних обов’язків, щодо настання негативних наслідків для адвоката, що виражаються у відповідних стягненнях.

Доведено, що особливостями юридичної відповідальності адвоката як суб’єкта надання безоплатної вторинної правової допомоги в адміністративному судочинстві є: 1) наявність спеціального суб’єкта юридичної відповідальності – адвокат; 2) об’єкт юридичної відповідальності становить професійні обов’язки адвоката щодо надання безоплатної вторинної правової допомоги в адміністративному судочинстві; 3) наявність уповноваженого суб’єкта щодо здійснення відповідного провадження стосовно притягнення до відповідальності – кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури; 4) становить особливий процесуальний порядок, який виникає між суб’єктом, уповноваженим накладати притягати до відповідальності та адвокатом, внаслідок порушення останнім своїх професійних обов’язків, визначених нормами діючого законодавства України; 5) настання негативних наслідків для адвоката, що виражаються у стягненнях, які накладаються уповноваженими суб’єктами; 6) процедурний аспект притягнення до відповідальності адвоката врегульовано адміністративним процесуальним законодавством та Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Ключові слова: адвокат, юридична відповідальність, професійна відповідальність, адміністративне судочинство, безоплатна правова допомога, правнича допомога.

Повний текст статті:

Adobe Acrobat Pro PDF

Список використаних джерел:

1. Про Стратегію реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015-2020 роки : Указ Президента України від 20.05.2015 № 276/2015. URL : https://zakon.rada.gov.ua/go/276/2015.
  2. Грек Т.Б. Правова природа юридичної відповідальності : поняття, принципи та види. Адвокат. № 10 (121). С. 41-45.
  3. Лисенко Ю.О. Юридична відповідальність представника в адміністративному процесі. Науковий вісник публічного та приватного права. 2017. Випуск 6. Том 2. С. 21-26.
  4. Заборовський В.В. Правовий статус адвоката в умовах становлення громадянського суспільства та правової держави в Україні : дис. ... доктора юрид. наук : 12.00.10. Київ, 2017. 577 с.
  5. Вільчик Т.Б. Дисциплінарна та цивільно-правова відповідальність адвокатів. Інформація і право. 2015. № 3 (15). С. 115-122.
  6. Волошина Л.О. Поняття та види юридичної відповідальності адвоката. Вісник кримінального судочинства. № 2. С. 129-135.
  7. Божков В.В. Поняття дисциплінарної відповідальності адвоката. Юридичний науковий електронний журнал. № 3. С. 167-170.
  8. Сущенко В. М. Професійна відповідальність юриста : деонтологічні та правові проблеми. Наукові записки. Юридичні науки. № 3. Т. 20. С. 4-6.
  9. Слободчиков Н.А. О позитивном содержании юридической ответственности. Юридическая ответственность : проблемы теории и практики : сб. науч. тр. Минск, 1996. С. 28-34.
  10. Про адвокатуру та адвокатську діяльність Закон України від 05.07.2012 № 5076-VI URL : https://zakon.rada.gov.ua/go/5076-17.
  11. Правила адвокатської етики : затверджені звітно-виборним з’їздом адвокатів України 09 червня 2017 року. Київ, 2017. 34 с.
  12. Про затвердження Порядку і умов укладення контрактів з адвокатами, які надають безоплатну вторинну правову допомогу на постійній основі, та договорів з адвокатами, які надають безоплатну вторинну правову допомогу на тимчасовій основі : постанова Кабінету Міністрів України від 11.01.2012 № 8. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/8-2012-%D0%BF#n10.
  13. Кодекс адміністративного судочинства України від 06.07.2005 № 2747-IV URL : https://zakon.rada.gov.ua/go/2747-15