Наукові записки. Серія: Право

ЗАХИСТ ОБ’ЄКТІВ КРИТИЧНОЇ ІНФРАСТРУКТУРИ В УКРАЇНІ ЯК ОБ’ЄКТ АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ

Крикун Вячеслав Віталійович,

кандидат юридичних наук,

доцент кафедри правоохоронної діяльності та поліціїстики

факультету №6, що утримується за рахунок коштів спеціального фонду

Харківського національного університету внутрішніх справ

Анотація

У статті наголошено, що суспільні відносини, що виникають і знаходять свій розвиток з приводу здійснення захисту об’єктів критичної інфраструктури, слід розглядати як окремий об’єкт адміністративно-правового регулювання. Зазначено, що від правильності й повноти розуміння захисту об’єктів критичної інфраструктури в Україні як об’єкту адміністративно-правового регулювання напряму залежить ефективність функціонування адміністративно-правового механізму такого захисту, оскільки здійснення вказаного регулювання слід розглядати як одну з головних його складових. Проаналізовано етимологічні, семантичні, філософські підходи до тлумачення категорії «об’єкт». Розглянуто позиції вчених-правознавців до трактування термінів «об’єкт», «право» та «правове». З’ясовано поняття, сутність і зміст правового й адміністративно-правового регулювання. Підкреслено, що адміністративно-правове регулювання будь-якої суспільної інституції є доволі складним і багатогранним процесом, що включає в себе діяльність компетентних суб’єктів із видання адміністративно-правових норм задля здійснення регулюючого впливу на певні суспільні відносини. Встановлено, що об’єктом адміністративно-правового регулювання є суспільні відносини, на які, закріплюючи обов’язкові для їх суб’єктів правила поведінки, здійснюють регулюючий вплив норми адміністративного права задля їх належного функціонування, недопущення відхилень від вектору їх розвитку. Зазначено, що наведене визначення, окрім іншого, підкреслює й характерний для будь-яких суспільних відносин склад – суб’єкт (реальні учасники правовідносин), об’єкт (те з приводу чого вони виникають і на що спрямовані), а також їх зміст (сукупність прав та обов’язків або ж повноваження). Саме з урахуванням цього, а також наведеного розуміння щодо сутності об’єкту адміністративно-правового регулювання запропоновано розглядати суспільні відносини, що виникають і знаходять свій розвиток з приводу здійснення захисту об’єктів критичної інфраструктури.

Ключові слова: критична інфраструктура України, об’єкт адміністративно-правового регулювання, захист, охорона, норми адміністративного права, адміністративно-правовий механізм.

Повний текст статті:

Adobe Acrobat Pro PDF

Список використаних джерел:

1. Бєлєвцева В. До питання класифікації адміністративно-правових режимів. Вісник Академії правових наук України. 2009. № 2 (57). С. 103–111.
  2. Федорова К.І. Адміністративно-правове регулювання приватної нотаріальної діяльності в Україні: дис. … канд. юрид. наук: спец. 12.00.07. Запоріжжя, 2008. 207 с.
  3. Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод., допов. та CD) / уклад. і голов. ред. В.Т. Бусел. К.; Ірпінь: ВТФ «Перун», 2009. 1736 с.
  4. Макаренко Л.О. Теоретичні закономірності дії правових приписів: автореф. дис. … канд. юрид. наук: спец. 12.00.01. Київ, 2004. 16 с.
  5. Скакун О.Ф. Теорія держави і права (Енциклопедичний курс): підручник. Видання 2-е, перероблене і доповнене. Харків: Еспада, 2009. 752 с.
  6. Хабло О.Ю. Зловживання у сфері кримінального процесу: дис. ... канд. юрид. наук: спец. 12.00.09. Київ, 2008. 215 с.
  7. Пчелін В.Б. Сутність нормативно-правового регулювання організації адміністративного судочинства України. Науковий вісник публічного та приватного права. 2017. Випуск 6. Том 2. С. 106–109.
  8. Величко Д.М. Джерела міжнародно-правового регулювання праці: автореф. дис. … канд. юрид. наук: спец. 12.00.05. Харків, 2008. 22 с.
  9. Адміністративно-правове забезпечення прав і свобод людини і громадянина / за ред.: І.О.Ієрусалімова, І.О. Ієрусалімової, П.М. Павлика, Ж.В. Удовенко. К.: Знання, 2007. 223 с.
  10. Любімова С.Ю. Адміністративні процедури у сфері господарської діяльності: монографія. Харків: НікаНова, 2014. 456 с.
  11. Бурбика М.М., Солонар А.В., Янішевська К.Д. Адміністративне право України: навчальний посібник. Суми: Видавничо-виробниче підприємство «Мрія», 2015. 358 с.
  12. Лазарев Б.М. Компетенция органов управления: Правовые проблемы оформления и реализации. М.: Юрид. лит., 1972. 280 с.
  13. Ромасько В.О. Державний контроль у сфері будівництва: адміністративно-правові засади: дис. ... кандидата юрид. наук: спец. 12.00.07. Харків, 2010. 197 с.