Наукові записки. Серія: Право

АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВИЙ СТАТУС ПОСАДОВИХ ОСІБ ЯК СУБ’ЄКТІВ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ УКРАЇНИ

УДК 342.922:338.436

DOI https://doi.org/10.36550/2522-9230.2019.7.12

Соболь Євген Юрійович,

доктор юридичних наук, професор,

завідувач кафедри державно-правових дисциплін

та адміністративного права

Центральноукраїнського державного педагогічного університету

імені Володимира Винниченка

Михайлов Олександр Васильович,

кандидат педагогічних наук, доцент,

професор кафедри права та правового регулювання авіаційної діяльності

Льотної академії Національного авіаційного університету

Анотація

У статті досліджено поняття «посадова особа», враховуючи його нормативно-правове визначення та погляди вітчизняних науковців. Зосереджено увагу на порівнянні поняття «посадова особа», «службова особа», «державний службовець».

Визначено позиції науковців на поняття «посадової особи» з позиції нормативно-правового забезпечення Агропромислового комплексу України. Зазначено, що в широкому розумінні посадові особи є окремою категорією визначеною посадою державної служби, передбаченої штатним розписом та наділені відповідними посадовими повноваженнями державно-владного та організаційно-правового спрямовання. У вузькому розумінні посадовими особами є службовці, які здійснюють «державно-владні повноваження, що визначаються компетенцією і службовою діяльністю».

Зроблено висновок, що посадова особа − це службовець, який обіймає посаду державної служби, визначену структурою та штатним розписом, на підставі нормативних актів, виконує управлінські та організаційно-правові функції, що входять до його професійної компетенції відповідно до напряму діяльності органу публічної адміністрації, які безпосередньо призводять до настання певних юридичних наслідків за які може настати як позитивна так і негативна відповідальність.

Зазначено, що адміністративно-правовий статус посадової особи, як  суб’єкта АПК ‑ це сукупність нормативно визначених повноважень у відповідній галузі (землеробство; тваринництво; харчова промисловість; переробна промисловість; ветеринарна медицина; насінництво та росадництво; садівництво, виноробство; рибне господарство), в межах яких зосереджені їх права, обов’язки і гарантії їх реалізації, та за не виконання (неналежне виконання) яких наступає юридична відповідальність.

Ключові слова: агропромисловий комплекс, посадова особа, орган виконавчої влади, статус, правовий статус.

Повний текст:

Adobe Acrobat Pro PDF

Список використаних джерел:

1. Авер’янов В.Б. Органи виконавчої влади в Україні. К. : Ін Юре, 1997. 48 с.
  2. Про державну службу: Закон України від 16 грудня 1993 року № 3724-XII. Відомості Верховної Ради України. 1993. №52. Ст.490.
  3. Усольцев А.Т. Должностное лицо в советском государственном управлении. Правоведение. 1987. № 2. С. 13–19.
  4. Гоменюк Д.С. Поняття державних посадових осіб. Форум права. 2009. № 1. С. 113–116.
  5. Пахомов І.М. Адміністративно-правові питання державної служби в СРСР. К. : Вид-во Київськ. ун-ту, 1971. 128 с.
  6. Виконавча влада і адміністративне право / за заг. ред. В.Б. Авер’янова. К. : Видавничий Дім „Ін-Юре”, 2002. 668 с.
  7. Адміністративне право України : підручник; за загальною редакцією академіка С.В. Ківалова. Одеса : Юридична література, 2003. 896 с.
  8. Щербак А.И. Социальный механизм юридической ответственности должностных ли. К. : Наукова думка, 1986. 152 с.
  9. Турчин А.Б. Адміністративна відповідальність за невиконання законних вимог посадових осіб органів виконавчої влади: дис. кандидата юрид. наук : 12.00.07. К., 2011. 221 с.
  10. Старилов Ю.Н. Служебное право : учеб. пос. М. : БЕК, 1996. 698 с.