Наукові записки. Серія: Педагогічні науки

ЛЮДВІГ БОЛЬЦМАН І АТОМІСТИКА (історичний екскурс)

ІЛЬНІЦЬКА Катерина Сергіївна –

викладач кафедри фізики і астрономії та методики їх викладання Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

КРАСНОБОКИЙ Юрій Миколайович –

кандидат фізико-математичних наук, доцент кафедри фізики і астрономії та методики їх викладання Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

Анотація

Стаття присвячена короткому історичному аналізу наукового внеску Людвіга Больцмана у становлення і розвиток сучасної фізики. У статті схематично прослідковано логіку міркувань Больцмана, як, сповідуючи атомістичну концепцію будови матерії, він заклав підвалини нинішньої статистичної фізики: встановив основне кінетичне рівняння газів; узагальнив закон Максвелла розподілу газових молекул за швидкостями; пов’язав ентропію фізичної системи з ймовірністю її термодинамічного стану; сформулював Н-теорему, яка разом з його статистичною інтерпретацією другого начала термодинаміки, лягла в основу теорії необоротних термодинамічних процесів. Частина матеріалу статті присвячена співставленню методологічних концепцій щодо атомістики Больцмана, Планка, Маха, Оствальда. У фрагментах спогадів видатних фізиків відзначається високий авторитет Больцманавченого, для якого атомістика завжди була базовою компонентою його наукового світогляду.

Ключові слова: Больцман, атомістика, ентропія, ймовірність, статистична фізика, Н-теорема, термодинаміка.

Повний текст:

Adobe Acrobat Pro PDF

СПИСОК ДЖЕРЕЛ

1. Boltzmann L. Über die Beziehung zwischen dem zweiten Hauptsatzes der Wörmetheorie und Wahrscheinlichkeitsrechnung, Wien, В er. 76, 1877.

2. Бородін О.І., Бугай А.С. Біографічний словник діячів у галузі математики. – К.: Радянська школа, 1973. – 607 с.

3. Карцев В. П. Максвелл и чувственный образ физического мира.  Вопр. истории естеств. и техн., 1980, № 1.  М.: Наука. – 162 с.

4. Klein M. J. Gibbs on Clausius, Historical Studies in the Physical Sciences/Ed. Mc- Cormmach.-Philadelphia, 1969.

5. Кудрявцев П.С. Курс истории физики. Учеб. пособие для студентов физ.-мат. фак. пед. ин-тов. – М.: «Просвещение», 1974. – 312 с.

6. Kuznetzova O.V. Ludwig Boltzmann: from atomism to statistical mechanics. – «Вопр. истории естеств. и техн.», 1981, №3. – М.: Наука.  176 с.

7. Mach Е. Wärmelehre.  Leipzig, 1896.

8. Mach Е. Zur Geschichte und Kritik der Carnot’sehen Wärmegesetzes. Wien, Ber., 1892, 101.

9. Оствальд В. Насущная потребность.— СПб., 1912.

10. Садовий М.І., Трифонова О.М. Історія фізики з перших етапів становлення до початку ХХІ століття: навчальний посібник [для студ. ф.-м. фак. вищ. пед навч. закл.] – Кіровоград: ПП «Центр оперативної поліграфії «Авангард»», 2013. – [2-ге вид. переробл. та доп.] – 436 с.

11. Сивухин Д.В. Термодинамика и молекулярная физика: Учеб. пособие для вузов. – 3-е изд. испр. и доп. – М.: Наука. Гл. ред. физ.-мат. лит., 1990. – 592 с. – (Общий курс физики; Т. ІІ).

12. Sommerfeld A. Ludwig Boltzmann zum Gedächtnis.  Chem. Z., 47, 1944.

13. Sommerfeld A. Zum Andenken an Marian Smoluchowski.— Phys. Z. 18, 1917; русск. перев. в кн.: Зоммерфяльд А. Пути познания в физике.  М., 1973.

14. Українська Радянська Енциклопедія. В 12-ти т. Вид. 2-ге. Т. 1. – К.: Голов. ред Укр. Рад. Енциклопедії, 1977. – 544 с.

15. Festschritt ‘L. Boltzmann gewidmet zum 60 Geburgstage.  Leipzig, 1904.

16. Физический энциклопедический словарь. Т. 1. – М.: Советская энциклопедия, 1960. – 664 с.

17. Хинчин А.Я. Математические основания статистической механики.  М.  Л., 1943.

18. Храмов Ю.А. Физики. Биографический справочник. – К.: «Наукова думка», 1977. – 508 с.

19. Шредингер Э. Вступительная академическая речь 4 июня 1929 г.  В кн.: М. Планк. Избранные труды.  М., 1975.

20. Шут М.І., Форостяна Н.П. Вибрані питання історії молекулярної фізики (XVIII – початок ХХ ст.). Навчальний посібник. – К.: Шлях, 2003. – 152 с.

21. Einstein А. Über die von der: molekularkinetischen Theorie der Wärme geordete Bewegung von in ruhenden Flüssigkeiten suspendierten Teilchen.  Ann. Phys., 1905, t. 17.

22. Ehrenfest P. Ludwig Boltzmann. Coli. Sei. Pap.  Amsterdam, 1959; русск. перев. в кн.: Л. Больцман. Статьи и речи. – М.: Наука, 1970. – 488 с.