Вийшла книга «Роки боротьби на Єлисаветчині. 1920», присвячена випускникові факультету історії та права Романові Бойку
23 лютого відбулася презентація історико-краєзнавчої книги "Роки боротьби на Єлисаветчині. 1920". Це вже третя книга в цій серії, попередні дві були про 1918 і 1919 роки. Загалом, серія приурочена 100-річчю Української революції 1917-1921 рр.
Третю книгу присвячено громадському діячеві, майданівцю і волонтеру Романові Бойку. "Найкраще вшанування - це книга, - сказав у своєму вступному слові автор-упорядник Юрій Митрофаненко, - Якби Роман був живий, він був би з нами тут на презентації. Він мав дві попередні книги з автографами".
Перша книга серії "Роки боротьби" була присвячена історику, краєзнавцю Сергію Шевченкові, друга - Віктору Філоретову, деканові істфаку. Вони обидва були вчителями Романа Бойка, який закінчив історичний факультет, і ось третій том присвячено Романові, який цього дня рік тому трагічно пішов з життя. Усі присутні вшанували пам'ять Романа хвилиною мовчання. Потім виступила його дружина Олена Бойко і розповіла про захоплення свого чоловіка книгами, про його активну громадянську діяльність і про той вплив, який він справив на неї та на дітей (а їх у Романа й Олени троє).
"Цього видання не відбулося б без обласної програми книговидавництва, завдяки якій багато місцевих авторів побачило світ", - сказала Тамара Саміляк, директорка видавництва "ІМЕКС, яке здійснило видання книги. А заступниця голови ОДА Світлана Лобанова наголосила на важливості підтримки культурних проєктів владою.
Надалі виступали співавтори книги - Віктор Сергеєв, Марина Долгіх, Роман Базака та Юрій Митрофаненко. Кожен з них розповідав про свої розділи, дехто згадував про знайомство з Романом Бойком.
У книзі йдеться про українських повстанців, що борються проти червоних і білих окупантів. Саме такий підзаголовок і має третій том.
Перший розділ присвячено Першому зимовому походу. Його автор історик Юрій Митрофаненко зазначив, що по території нашого краю проходив обоз зимового походу. Назвав населені пункти й учасників та його вплив на місцеве населення.
Потім музикознавець і краєзнавець Марина Долгіх розповіла про митців Єлисаветграда, а їх тут було достатньо, адже в місті була досить розвинена музична культура. Їхній стан у 1920 році можна умовно назвати моральним терором. Вони змушені були реєструвати власні інструменти, їх відносили до класу інтеліґенції, що на той час прирівнювалося до ворожого класу контрреволюції. Згадали також і про приїзд капели Кирила Стеценка до Єлисавету та Павла Тичину, що описав ці гастролі.
Роман Базака, кандидат філологічних наук, старший викладач кафедри журналістики, проаналізував пресу тих часів та висвітлення в ній цієї боротьби.
Загалом, презентація пройшла у щирій, душевній атмосфері. На це й слід було очікувати в день пам'яті Романа Бойка.
Олександр Ратушняк,
старший викладач кафедри української та зарубіжної літератури