Наукові записки. Серія: Право

ЩОДО ПОНЯТТЯ «ГРОМАДСЬКИЙ ПОРЯДОК» В ПОЛІТИКО-ПРАВОВИХ ІДЕЯХ ЧАСІВ СТАРОДАВНЬОГО СВІТУ

Ігнатенко Володимир Васильович

кандидат юридичних наук, старший викладач
кафедри галузевого права
Кіровоградського державного педагогічного університету імені
Володимира Винниченка, адвокат

Анотація

Автор статті на основі використання загальноприйнятої періодизації історичних процесів аналізує становлення поняття «громадський порядок» в політико-правових ідеях часів Стародавнього Сходу, Стародавньої Греції та Стародавнього Риму. Зроблено висновок, що поняття правопорядку (громадського порядку) у тому розумінні, в якому воно існує на сьогодні, в поглядах мислителів Стародавнього Світу лише перебувало на стадії формування, розроблення його змістовних положень. Правова думка того часу у своїй сукупності запропонувала такі новели, які полягли в основу багатьох доктрин, у т.ч. сучасної адміністративно-правової науки. Зокрема, з того часу з’являється чітке розуміння публічного права, яке за своїми окремими принциповими положеннями залишилось незмінними й до сьогодні, та визначено один із наскрізних обов’язків сучасної держави щодо «приборкання злочинів» - забезпечення громадського порядку та громадської безпеки в державі.

Ключові слова: громадський порядок, правопорядок, публічно-правові відносини, Стародавній Світ, Стародавній Схід, Стародавня Греція, Стародавній Рим.

Повний текст статті

Список використаних джерел:

1. Білоконь М.В. Державне управління у сфері охорони громадського порядку: Монографія / М.В.Білоконь. – Харків: Вид-во Нац. ун-ту внутр. справ, 2004. – 700 с.
2. Еропкин М.И. Административно-правовая охрана общественного порядка : монография / М.И.Еропкин, Л.Л. Попов. – М., 1973. – 328 с.
3. Лошицький М. В. Адміністративно-правові відносини в сфері охорони громадського порядку : дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07 / Михайло Васильович Лошицький. – К., 2002. – 158 с.
4. Подоляка А.М. Правове регулювання охорони громадського порядку : монографія / А.М. Подоляка. – Х. : Золота миля. – 2008. – 352 с.
5. История политико-правовых учений: Учеб. Пособие для вузов / [В.Г. Пахомов, А.Н. Хорошилов, Н.Д. Амагобели, Н.Е. Борисова]; под ред. проф. А.Н. Хорошилова. М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2001. – 344 с.
6. Нерсесянц В.С История политических и правовых учений. – Учебник. / В.С. Нерсесянц. - М.: Инфра-М., 2001. - 736 с.
7. Демиденко Г.Г. Історія вчень про державу та право: Підручник для студентів юрид. вищ. навч. закладів. – Харків: Консум, 2007. - 432 с.
8. Лейст О.Э. История политических и правовых учений / О.Э. Лейст. - М., 2002. - 688 c.
9. Права людини і громадянина в афоризмах та прислів’ях: Праці Львівської лабораторії прав людини і громадянина Науково-дослідного інституту державного будівництва та місцевого самоврядування Академії правових наук України. Серія ІІ. Коментарі прав і законодавства. Вип. 2. / Редкол.: П.М. Рабінович та ін. – К.: Атіка, 2001. – 112 с.
10. Садиков В.Н. Хрестоматия по всеобщей истории государства и права / В.Н. Садиков. – М., 2002. – 768 c.
11. Світова класична думка про державу і право. Навч. посібник / Є.Ф. Безродний, Г.К. Ковальчук, О.С.Масний. – К.: Юрінком Інтер, 1999. – 400 с.
12. Платон. Держава // Антологія лібералізму: політико-правничі вчення та верховенство права / Упор.: С. Головатий, М. Козюбра, О. Сироїд; Відп.ред. С. Головатий; Наук. ред. С. Головатий, О. Сироїд, О. Волкова, А. Черевко. – К.: Книги для бізнесу, 2008. – С. 13-89.
13. Аристотель. Політика // Антологія лібералізму: політико-правничі вчення та верховенство права / Упор.: С. Головатий, М. Козюбра, О. Сироїд; Відп. ред. С. Головатий; Наук. ред. С. Головатий, О. Сироїд, О. Волкова, А. Черевко. – К.: Книги для бізнесу, 2008. – С. 90-129.
14. Цицерон. Про державу. Про закони // Антологія лібералізму: політико-правничі вчення та верховенство права / Упор.: С. Головатий, М. Козюбра, О. Сироїд; Відп. ред. С. Головатий; Наук. ред. С. Головатий, О. Сироїд, О. Волкова, А. Черевко. – К.: Книги для бізнесу, 2008. – С. 131-203.
15. Горожанин А.В. Взаимосвязь учения о полиции и государстве в истории правовой мысли: Монография / А.В. Горожанин. – СПб.: Санкт-Петербургский университет МВД России, 1999. – 280 с.
16. Конституція України: від 28.06.1996 р. № 254к/96-ВР: [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80