Наукові записки. Серія: Право

департаменту спеціалізованої підготовки та

кінологічного забезпечення Держмитслужби

Анотація

В статті досліджують особливості цивільно-правової природи митних брокерських послуг. Визначено особливості митних послуг через призму їх широко і вузького змісту, де вузький сенс досліджуваного поняття має містити власне специфіку митної послуги як договірних відносин, що виникають між митними посередниками та учасниками власниками (володільцями) товару, що перетинає кордон.

Зроблено висновок, що діяльність митних брокерів спрощує діяльність учасників такої діяльності шляхом вирішення таких важливих питань, як класифікація товарів, здійснення операцій з товарами, що підпадають під заборони та/або обмеження.

У статті на підставі аналізу поняття митного брокера, умов включення в реєстр і видових специфікацій його діяльності визначено основні статутні права і обов’язки митного брокера. Такі права та обов’язки обумовлені його основним призначенням здійснювати від імені та за дорученням декларанта або інших заінтересованих осіб (власників чи володільців товару) митні операції і зумовлює його посередницьке положення між декларантом або іншою заінтересованою особою, з одного боку, і митними органами, з іншого.

Автором встановлено, що оскільки відносини митного брокера з декларантом або іншою заінтересованою особою будуються на договірній підставі, саме завдяки договірним засадам, як певному юридичному факту, митний брокер стає суб’єктом конкретних митних правовідносин.

У митній справі часто використовуються такі договори, як: договір комісії, договір доручення, агентський договір і багато інших. Таким чином, у митних правовідносинах зберігаються ті ж правові статуси сторін, що і в цивільних правовідносинах, лише сторонами виступають митний посередник і інша заінтересована особа.

Автор доводить те, що договірна конструкція відносин між митним брокером та декларантом не має поіменованого аналогу та заснована на публічних відносинах із митних процедур, не означає, що такі відносини є публічними і не можуть опосередковуватись приватно-правовими конструкціями. Мова має йти про специфічну конструкцію цивільно-правового договору, що регулює цивільні відносини між декларантом та митним брокером в сфері надання послуг з проходження митних процедур.

Ключові слова: митне посередництво, митний брокер, договір про надання послуг, договір доручення, зовнішньоекономічна діяльність.

Повний текст статті:

Adobe Acrobat Pro PDF

Список використаних джерел:

1. Бондаренко І. О. Посередництво у сфері митних відносин: чинне й перспективне законодавство. Митна справа. 2005. № 2. С. 49-53.
  2. Світлак І. До питання про послуги в сфері управління митною справою України. Вісник Харківського національного університету внутрішніх справ: зб. наук. праць. Харків, 2006. Вип. 32. С. 110-115.
  3. Ермилов И. С. Повышение качества таможенных услуг : автореф. дис. … канд. эконом. наук : 08.00.05. Саратов, 2011. 25 с.
  4. Дианова В. Ю., Макрусев В.В. Маркетинг таможенных услуг. Москва: РИО РТА, 2005. 298 с.
  5. Коробкова О.М. Сутність та класифікація митних послуг. Інноваційна економіка. 2016. №1 (61). С. 214-219.
  6. Регламент Європейського Парламенту і Ради (ЄС) № 952/2013 від 9 жовтня 2013 року про встановлення Митного кодексу Союзу. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/984_009-13#Text
  7. Петрушко С.В. Умови здійснення діяльності митним брокером: порівняльно-правовий аспект. Вісник студентського наукового товариства ДонНУ імені Василя Стуса. 2020. Том 2, № 12. С. 190-195.
  8. Митний кодекс України від 13.03.2012 No 4495-VI. Відомості Верховної Ради України. 2012, No 44–45, No 46–47, No 48, Ст. 552.
  9. Про діяльність митних брокерів : наказ Міністерства фінансів України від 04.08.2015 No 693. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1036-15
  10. Козырин А.Н. Нотариат в таможенном деле : договор брокера с представляемым лицом. Нотариальный вестник. 1998. № 8. С.84-86.
  11. Кузьминов H.H. Справочник таможенного брокера. Пособие для начинающих. М., 2001. 448 c.
  12. Хадыева О.В. Посреднические операции. М., 2001. 152 с.
  13. Бабченко Т.Н., Чучкова И.В. Учет посреднических операций: торговля, услуги, туризм, перевозки, таможенные брокеры. М., 2000. 236 с.
  14. Попова М.Е. Гражданско-правовые аспекты современного таможенного законодательства : автореф. дисс. ... канд.юрид.наук. М., 1999. 23 с.
  15. Гуев А.Н. Постатейный комментарий к Таможенному кодексу Российской Федерации. М., 2004. 384 с.
  16. Мотуренко С.М. Правовое положение таможенных посредников : дисс. ... канд. юрид. наук : 12.00.03. Москва, 2005. 169 с.
  17. Брагинский М.И., Витрянский В.В. Договорное право. Кн.З: Договоры о выполнении работ и оказании услуг. М., 2002. 598 с.