Наукові записки. Серія: Право

КОЛІЗІЙНИЙ МЕТОД В МІЖНАРОДНОМУ ПРИВАТНОМУ ПРАВІ

Даниленко Дмитро Віталійович,

ст. викладач кафедри безпеки життєдіяльності

Національного університету «Одеська морська академія»

Анотація

Досліджуються поняття та дія колізійного методу та колізійних норм у міжнародному приватному праві. Наводяться найпоширеніші колізійні прив'язки і відносини, до яких вони застосовуються: закон прапору, закону місця реєстрації судна, закон зіткнення суден, закон відповідальності власників суден. Вказано на форми та випадки, в яких здійснюється колізійний метод. Вказується на недоліки колізійного методу у міжнародному морському праві: колізійна норма ускладнює діяльність суду або іншого органу держави, який зобов’язаний застосовувати іноземне право, в різних державах колізійні норми можуть не співпадати, можливе зіткнення колізійних норм.

Ключові слова: колізійний метод, колізійні норми, міжнародне приватне право, колізійні прив’язки, уніфікація колізійних норм.

Повний текст статті:

Adobe Acrobat Pro PDF

Список використаних джерел:

1. Міжнародне приватне право: Навч. Посібник / За ред. В.М.Гайворонського, В.П.Жушмана. К.: Юрінком Інтер, 2005. 366 с.
  2. Международное частное право: Учебник / Л.П.Ануфриева, К.А.Бекяшев, Г.К.Дмитриева и др.; Отв. ред. Г.К.Дмитриева. 2-е изд., перераб. и доп. М.: ТК Велби,Изд-во Проспект, 2004. 688 с.
  3. Вартоломеев О. Международно-частноправни морски облигационни отношения / Българска Академия на науките, Институт за правни науки. София: Изд-во Българската Академия на науките, 1977.
  4. Бєлогубова О.В. Колізійно-правове регулювання трудових відносин, ускладнених іноземним елементом, в міжнародному судноплавстві. Актуальні проблеми політики. 2013. Вип. 50. С. 120 – 130.
  5. Конвенция об унификации некоторых правил относительно ответственности, вытекающей из столкновения судов  внутреннего плавания от 15.03.1960 г. URL: http://docs.cntd.ru/document/1901696
  6. Международное частное право : учебник для магистров / И. В. Гетьман-Павлова. 4-е изд., перераб. и доп. М. : Издательство Юрайт, 2013. 959 с.
  7. Недбай А. Реалізація принципу автономії волі учасниками зіткнення суден: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. юрид. наук: 12.00.03. О., 2009. 20 c.
  8. Международная конвенция об унификации некоторых правил относительно ограничения ответственности владельцев морских судов 25 августа 1924 года URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_823
  9. Клєпікова О. Відшкодування збитків від зіткнення суден. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Юридичні науки. 2011. № 89. С. 20–23.
  10. Кисіль В.І. Колізійне регулювання у сучасному міжнародному приватному праві. Науковий вісник Дипломатичної академії України. 2000. Вип. 4. С. 225-244
  11. Богуславский М.М. Международное частное право: Учебник. 5-е изд., перераб. и доп., с изм. М.: Юристъ, 2006. 606 с.
  12. Иванов Г.Г., Маковский А.Л. Международное частное морское право. Л.: Судостроение, 1984. 280 с.
  13. Крылов С.Б. Международное частное право: Пособие к лекциям. Л.: Прибой, 1930. 328 с.
  14. Садиков О.Н. Конвенция ООН о морской перевозке грузов 1978 года и некоторые проблемы международного транспортного права. Советский ежегодник международного права. 1980. С. 298 – 311.