Наукові записки. Серія: Право

КОНТРОЛЬ І НАГЛЯД В КОНТЕКСТІ СИСТЕМНОЇ ПОБУДОВИ АНТИКОРУПЦІЙНОГО МЕХАНІЗМУ

Юлдашев Сергій Олексійович,

доктор юридичних наук,

зав.кафедрою господарського, повітряного та космічного права

Національного авіаційного університету

Сєров Сергій Леонідович,

здобувач МАУП

Анотація

У статті антикорупційний механізм визначено як сукупність органів нагляду і контролю, а також технології реалізації відповідних функцій. В основу вдосконалення державного антикорупційного механізму покладено методологію системного аналізу, згідно з якою, виокремлено три етапи діяльності з нагляду і контролю: перший, на якому в рамках антикорупційного механізму виявляється та аналізується проблема, яку слід розв'язати шляхом державного контролю економічних відносин, оцінюється її важливість; другий, на якому виявляються причини виникнення даної проблеми; третій, на якому розробляюються альтернативи вирішення проблеми. Акцентовано, що важливо також з’ясувати, чому виникла проблема і створити такі організаційні умови, які б унеможливили її появу у подальшому. До відповідних умов віднесено зокрема введення заходів захисту підприємців від незаконних дій наглядових органів, вказівок регулятора тощо.

Ключові слова: нагляд, контроль, комплаенс, державний антикорупційний механізм, системний аналіз, нейтралізація корупції, концепція створення т а забезпечення діяльності.

Повний текст статті:

Adobe Acrobat Pro PDF

Список використаних джерел:

1. Никитченко Н.В. До питання розмежування природи контрольних правовідносин у сфері господарської діяльності. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Юриспруденція. 2013. Вип. 6-1(2). С. 73-76.
  2. Никитченко Н.В. Суб’єкти державного контролю у господарській сфері. Право і суспільство. № 5.2. С. 229-232.
  3. Никитченко Н.В. Забезпечення законності у сфері здійснення фінансового контролю. Фінансове право. 2013. № 2. С. 32-35.
  4. Никитченко Н.В. Усовершенствование правового регулирования государственного контроля в организационно-хозяйственных отношениях с предприятиями.Економіст. 2014. № 11. С. 35-37.
  5. Бригхэм Ю., Хьюстон Дж. Финансовый менеджмент. СПб.: Питер, 2013. 592 с.
  6. Робертсон Дж. Аудит / Пер. с англ. М.: Контакт, 1993. 495 с.
  7. Селос Б. Институт Генерального аудитора Норвегии: его место в государственной структуре. EUROSAI. 1996. N 3. С. 25.
  8. Дзюба А. Ю. Антикорупційний комплаєнс як складова управління ризиками підприємства. Форум Права. 2019. № 54(1). С. 23–31.
  9. Волошенко А. В. Комплаенс-практика как превентивный метод борьбы с коррупцией. Актуальні проблеми економіки. № 7. С. 405-413.
  10. За весь 2018 рік у корупціонерів конфіскували 5 тисяч доларів. Українська правда, 2019 р. 18 січня.