Факультету фізичного виховання – 55 років
Згідно наказу Міністерства освіти УРСР від 1 жовтня 1956 року на базі педагогічного училища в місті Кіровограді було засновано факультет фізичного виховання Кіровоградського державного педагогічного інституту імені О.С.Пушкіна, який пройшов непростий, але гідний шлях зростання, організації й проведення навчально-тренувального процесу і наукового злету, піднявшись на один з найвищих щаблів педагогічної та спортивної слави Кіровоградщини й України.
55-річний поступ на освітянській ниві – це пора повної зрілості. Поєднавши досвід і мудрість старших поколінь та молодість, енергійність, ентузіазм і завзяття випускників останніх років, наш факультет упевнено піднімається на якісно вищий рівень свого розвитку.
Через все життя гордо несуть високе звання випускника факультету фізичного виховання Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка – одного з найвідоміших і найпрестижніших вузів України, якому присвоєно почесне звання «Честь і слава Кіровоградщини»!
55-річчю факультету фізичного виховання Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка студенти присвячують такі поетичні рядки:
Фізична культура є поклик і сила,
Що стільки рекордів нових породила,
Мільйон поривань, тисяч вір в свою вдачу,
В оту своєчасну і вірну подачу,
У вищий стрибок, кришталевість ту льоду,
І в швидкість стріли, і в свободу польоту,
У стрімкість машин, у блакитную воду,
У важко здобуту золоту нагороду.
Ми з долею змагаємось, боремось й мріємо,
Що мить на вершині піймати зуміємо.
На службу цій миті роки сподівання,
Важкі часи праці, річні тренування.
І сльози та піт, й бадьорість ночей,
І стільки важких, необхідних речей!
Щоб гордість покинула межі країни,
Щоб буть рекордсменом у світі єдиним.
І чути прихильників грім і овації,
Бо ми переможці тих всіх номінацій,
Де сила і розум критерієм є,
Таким є мій вибір і слово моє!
Факультет фізичного виховання Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, як і все людство, має свою історію…
Опрацювання архівних матеріалів свідчить, що на період заснування факультету на Кіровоградщині постала гостра необхідність підготовки висококваліфікованих спеціалістів у галузі спорту. Тоді в області з 637 вчителів фізичної культури тільки 28 мали вищу освіту, а нині їх нараховується більше 90 %. За перші 24 роки факультет фізичного виховання підготував 2299 учителів, 57 з них отримали диплом з відзнакою. Серед них – відмінники народної освіти Лідія Бицюра, Людмила Коляда, Олексій Півень, Тамара Хомінська, Василь Затока та інші. За 55 років своєї діяльності факультет фізичного виховання підготував більше 8 тисяч фахівців освітянської ниви, що працюють на Кіровоградщині і в Україні та в інших країнах світу.
За роки свого існування факультет фізичного виховання завжди був дисциплінованим й надійним структурним підрозділом університету, навчально-методичним і науковим центром підготовки висококваліфікованих освітніх та фізкультурно-спортивних кадрів – вчителів фізичної культури, тренерів-викладачів, організаторів спортивно-масової, фізкультурно-оздоровчої, туристичної роботи та керівників галузевих органів управління.
Деканами факультету в різні роки були Ф.А. Малюк (1956-1958), Л.М.Івакін (1958-1959), І.Я.Чистов (1959-1962), М.Й.Гасман (1962-1968, 1978-1980), М.М.Чернов (1968-1971), К.К. Мартишевський (1970-1971) П.А.Рябий (1971-1973), В.Я.Ушаков (1973-1977), А.С. Ровний (1977-1978), В.С.Язловецький (1980-1990), М.М.Балан (1990-1993), В.В.Шерета (1993-1994), С.М.Воропай (1994-2003). Нині колектив очолює кандидат педагогічних наук, професор А.Л. Турчак.
Протягом усього періоду роботи факультет здійснював підготовку фахівців зі спеціальності: Фізичне виховання на денній, заочній та екстернатній формах навчання. Відповідно ст. 30 Закону України “Про освіту” і Положення про освітньо-кваліфікаційні рівні з 1999 року факультет фізичного виховання перейшов на підготовку фахівців за ступеневою освітою. У 2004 році відбувся перший випуск спеціалістів з фізичного виховання за спеціалізацією: “Методика спортивно-масової роботи, туристична робота”. Випуск магістрів спеціальності: «Фізичне виховання», відповідно повного ліцензованого обсягу, здійснюється з 2005 року.
Наукову, методичну, навчально-тренувальну та спортивно-масову роботу зі студентами здійснюють чотири кафедри: теорії і методики фізичного виховання (завідувач – кандидат педагогічних наук, професор Язловецький В.С.), теорії та методики олімпійського і професійного спорту (завідувач – кандидат педагогічних наук, доцент Бондаренко С.В.), медико-біологічних основ і фізичної реабілітації (завідувач – кандидат медичних наук, професор Скороход В.М.), фізичного виховання і оздоровчої фізичної культури (завідувач – кандидат педагогічних наук, доцент Собко С.Г.).
Кафедра теорії і методики фізичного виховання була заснована у 1956 році, очолював її випускник Державного інституту фізичної культури імені П.Ф. Лесгафта, старший викладач Купріянов М.Д. До складу кафедри входили випускники Омського, Київського та Львівського інститутів фізичної культури. У різні роки завідувачами були Гасман М.Й.,. Малка Г.В, Васін Ю.Г., Язловецький В.С. Високим рівнем професіоналізму, творчим ставленням до роботи, організацією самостійної діяльності відзначалися старші викладачі та доценти Чистов І.Я., Бикова В.С., Гасман М.Й., Грінберг В.А., Грицюк В.І., Малка Г.В., Мунтянов В.В., Шерета В.В., Шевченко О.В., Кодацька С.М. Плідна наукова робота на кафедрі була розгорнута у 70-80-х роках і пов’язувалася, насамперед, з діяльністю відомих науковців, кандидатів наук, доцентів та професорів Плотнікова К.Г., Міхнєвича В.М., Васіна Ю.Г., Шерети В.В., Язловецького В.С. та ін. Протягом свого існування кафедра забезпечує читання професійно зорієнтованих дисциплін, зокрема, теорії і методики фізичного виховання, історії фізичної культури, підвищення спортивної майстерності, скелелазіння, гімнастики спортивної і художньої, організації та методики спортивно-масової, туристичної роботи.
Значних успіхів у підвищенні спортивно-технічної підготовки майбутніх фахівців з фізичної культури досягли – заслужений працівник фізичної культури і спорту України Гасман М.Й. (підготував більше 40 майстрів спорту із гімнастики спортивної), старший викладач Бикова В.С. (підготувала 35 майстрів спорту з гімнастики художньої), кандидат педагогічних наук, доцент Шерета В.В. (підготував більше 10 майстрів спорту з гімнастики спортивної). Збірні команди з цих видів спорту постійно ставали переможцями та призерами всесоюзних і всеукраїнських змагань, спартакіад й універсіад вузів України. У подальшому колектив кафедри поповнився вихованцями факультету – кращими випускниками кафедри теорії і методики фізичного виховання, майстрами спорту із гімнастики спортивної та художньої Шевченко О.В. та Брехунцовою Л.С., Кодацькою С.М., майстером спорту міжнародного класу Щербатюк Н.І. Зокрема, кандидат педагогічних наук, доцент Шевченко О.В. підготувала більше 20 майстрів спорту з гімнастики художньої, а магістр фізичного виховання Щербатюк Н.І. стала чемпіонкою Європи, а згодом чемпіонкою світу зі спортивної радіопеленгації, виконала норму майстра спорту України міжнародного класу, їй присвоєно високе звання – Заслуженого тренера України з даного виду спорту.
Зі збільшенням контингенту студентів у 1960 році було створено спеціальну кафедру спорту і спортивних ігор. Керував нею старший викладач М.Я. Недоспєлов. Згодом вона була перейменована в кафедру спортивно-педагогічних дисциплін (працювали на ній: Циганенко О.Г., Ілючек С.І., Фукс М.Є., Ровний А.С., Мартишевський К.К., Ушаков В.Я., Чернов М.М., Юрченко Л.С. та ін. ), а нині – це кафедра теорії та методики олімпійського і професійного спорту (завідувач – кандидат педагогічних наук, доцент Бондаренко С.В.). У перші роки становлення, основу кафедри складали відомі на Кіровоградщині і в Україні тренери: Павлюкевич І.А. – організатор легкоатлетичного спорту в області у повоєнні роки, Циганенко О.Г. – засновник і фундатор велосипедного спорту в регіоні (підготував більше 40 майстрів спорту з велошосе), знаний фахівець зимових видів спорту і плавання, Калашников Ю.Г. – тренер з футболу, Янчук О.Є. – тренер з жіночого волейболу. У подальшому колектив кафедри поповнився випускниками факультету фізичного виховання КДПІ – кращими вихованцями кафедри спорту і спортивних ігор. Так, з 1960 року після закінчення факультету розпочав свою трудову діяльність К.К.Мартишевський, нині професор кафедри; з 1964 року працював на кафедрі А.С. Ровний, згодом доктор наук з фізичного виховання і спорту, професор, проректор Харківської академії фізичної культури і спорту, голова спеціалізованої вченої ради із захисту докторських і кандидатських дисертацій; з 1969 року – В.І.Нєчаєв, нині доцент ДЛАУ, з 1970 року – А.О.Тесленко, кандидат педагогічних наук, професор кафедри біомеханіки Київського інституту фізичної культури. Продовжили славні традиції спорту – Дубін В.О. – тренер з жіночого та чоловічого баскетболу, Іванець В.К. – тренер з легкої атлетики (Заслужений тренер України, Заслужений працівник фізичної культури та спорту України), Жуков В.Г. – тренер з важкої атлетики (Заслужений тренер України), Ковальов А.О. – тренер з легкої атлетики та плавання (Заслужений тренер України), Мартишевський К.К. – професор кафедри теорії та методики олімпійського і професійного спорту (Заслужений працівник освіти України) та інші.
Навчально-тренувальну роботу зі студентами факультету на громадських засадах сьогодні забезпечують заслужені тренери України О.М. Бойко, Ю.Ж. Бойко, О.І. Заворітній, І.М. Ібрагімов, О.В. Глущенко, В.В. Манько, О.М. Соколовський, В.В. Савченко та інші.
У різні роки кращими випускниками факультету були Заслужений тренер СРСР, тренер збірних команд СРСР та Росії, а нині – голова федерації боксу України М.М. Зав’ялов, Заслужений тренер України, тренер національної збірної команди України Б.І. Гончар, Заслужений тренер України, перший тренер братів Кличків Володимира та Віталія – О.І. Поліщук. Сьогодні Заслужений тренер України О.О. Іщенко є одним із тренерів молодіжної збірної команди України з футболу, а Заслужений тренер України О.В. Резоддинова є старшим тренером національної команди України з гімнастики художньої.
Нині кафедра теорії та методики олімпійського і професійного спорту організовує наукову і навчально-тренувальну роботу з фахових дисциплін: теорії і методики спортивного тренування, основ наукових досліджень, олімпійського і професійного спорту, спортивно-педагогічного удосконалення, управління підготовкою спортсменів, легкої атлетики, спортивних ігор, плавання, двобоїв, атлетизму та тренажерів.
Кафедра теорії та методики олімпійського і професійного спорту має широкі зв’язки з науковими і освітянськими установами області та України.
Кафедра медико-біологічних основ і фізичної реабілітації створена у 2003 році (колишня – кафедра анатомії і фізіології людини, яку у різні роки очолювали С.Н. Дідковський, А.В. Дяченко, А.С. Ровний, А.Ю. Мартхуда, П.М. Левицький, В.С. Язловецький, Л.І. Бурдіян, Б.В. Согрін, Л.М. Лопатенко). Нині кафедра проводить навчальну та науково-дослідну роботу з основних дисциплін медико-біологічного циклу: анатомії та фізіології людини, біохімії спорту, основ медичних знань і валеології, фізичної реабілітації, спортивної медицини і гігієни, масажу та нетрадиційних засобів оздоровлення, біологічних методів дослідження, фізіологічних основ фізичної культури та спорту. Сьогодні очолює її кандидат медичних наук, професор Скороход В.М.
Кафедра фізичного виховання (нині кафедра фізичного виховання і оздоровчої фізичної культури) заснована у 1960 році. Очолював її старший викладач Савченко В.Й. У різні роки її діяльність організовували В.І. Нечаєв, М.М. Балан, С.В. Бондаренко, А.Л. Турчак, Г.А. Лещенко. Протягом всього періоду функціонування вона була окремим структурним підрозділом вузу, а з 2003 року за рішенням вченої ради університету та наказом ректора включена до складу факультету фізичного виховання. Сьогодні очолює її кандидат педагогічних наук, доцент Собко С.Г. Кафедра організовує навчально-виховну, фізкультурно-оздоровчу та спортивно-масову роботу серед неспеціальних факультетів університету: історії та права, філології та журналістики, психолого-педагогічному, фізико-математичному, іноземних мов, мистецькому та природничо-географічному.
В університеті існує студентський спортивний клуб «Буревісник», який у різні роки очолювали Артеменко М.В., Новицький В.Я., Коваленко С.К., А.В. Ткаченко, а нині – Л.В. Сиділо. Завдяки роботі клубу плідно працюють більше 50 відділень спортивного вдосконалення, а студенти-спортсмени гідно представляють університет на змаганнях різних рівнів від міжвузівських до міжнародних.
Наші провідні науковці, зокрема, керівник кафедри теорії і методики фізичного виховання, професор Язловецький В.С. є науковим кореспондентом лабораторії фізичного виховання Інституту проблем виховання АПН України. З тематикою його досліджень пов’язана держбюджетна тема “Корекція та реабілітація дітей з порушенням інтелектуального та фізичного розвитку у спеціальних школах України” (керівник – директор Інституту спеціальної педагогіки АПН України, академік Бондар В.І). На факультеті фізичного виховання створений еколого-валеологічний центр зі спеціалізовано-дослідним студентським наскрізним моніторингом за системою опанування основних фундаментальних дисциплін медико-біологічного циклу та використання набутих знань в експериментальних умовах спортивно-педагогічного удосконалення.
Працюють дві наукові лабораторії: діагностики обдарованості дітей (науковий керівник – професор Язловецький В.С.) та педагогіки здоров’я (керівник – професор Григор’єв А.Й.), де проводиться підготовка курсових, дипломних, магістерських робіт та дисертаційних досліджень. На перспективу передбачається створення діагностично-консультативного кабінету для розробки індивідуальних програм фізкультурно-оздоровчих занять зі студентами та абітурієнтами, а також комп’ютерного банку даних їх фізичної підготовленості.
За останні роки викладачі факультету фізичного виховання прийняли участь у більше ніж 130-ти міжнародних, всеукраїнських, регіональних і обласних науково-практичних конференціях, педагогічних читаннях та методологічних семінарах. Значна кількість таких заходів була проведена на базі факультету фізичного виховання університету.
Протягом останніх п’яти років викладачами факультету було захищено шість кандидатських дисертацій (Маленюк Т.В., Огієнко Н.Г., Шевченко О.В., Лещенко Г.А., Плачинда Т.С., Бабаліч В.А. та Стасенко О.А,). Крім того, два викладачі, заслужені тренери України, Ковальов А.О. та Шептицький В.Ф. отримали атестати доцента у ДАК України. Атестати професорів у попередні роки отримали заслужений працівник освіти України, кандидат педагогічних наук доцент Григор’єв А.Й. та доктор медичних наук, доцент Самоходський В.М.
Фаховий рівень професорсько-викладацького складу факультету характеризується як високий і такий, що повністю відповідає вимогам сьогодення. Наявність висококваліфікованих викладачів дає можливість готувати високоосвічених фахівців для освітянської і спортивної ниви України:
- вчителів фізичної культури;
- тренерів з окремого виду спорту;
- фахівців з фізичної реабілітації.
За роки навчання студенти набувають спеціальних знань з методики фізичної культури і спорту, оздоровчого і спортивного тренування, фізкультурно-масової роботи, спортивного менеджменту, лікувального масажу, валеології та ін.
Обравши наш профіль, студенти не тільки підвищують свою спортивну майстерність з обраного виду спорту, а й набувають додаткових знань з іноземних мов, комп’ютерної підготовки, мають можливість отримати посвідчення офіцера збройних сил України чи продовжити навчання у закордонних закладах освіти або в аспірантурі. Випускники факультету сьогодні працюють в різних країнах світу: Росія, Білорусія, США, Канада, Малазія, Японія, Єгипет, Польща, Німеччина, Англія, Швеція, Об’єднані Арабські Емірати, Саудівська Аравія, Конго, Китай, Монголія, Італія, Латвія, Литва, Естонія, Казахстан, Узбекистан та інші. Факультет фізичного виховання підтримує тісні зв’язки з провідними науковими центрами світу, зокрема – провінцією Саскачеван Канади у галузі сучасного медичного контролю й валеології та Вищою школою стратегічного планування, Домрова Гірнича, Польща в галузі фізичної реабілітації і корекційних технологій.
УЧИТЕЛЬСЬКА СЛАВА
Учительську славу факультету створюють його випускники, досвід яких вивчається далеко за межами нашої країни – Авраменко В.А., Андріяшин А.І., Граждан С.С. та інші. Знаком “Відмінник освіти України” нагороджені вчителі фізичної культури – Біцюра Л.С., Йовенко О.Г., Коляда Л.М., Мезенко О.О., Півень О.Л., Хомінська Т.Ф. Предметом вивчення доробку кращих освітян є передовий досвід таких вчителів як Жадов В.М, Карашевич В.М., Килипенко Б.М., Коломієць В.П., Левченко О.О., Лисак Т.І, Ліновіченко М.О., Нижник К.М., Поповкін В.А., Посуховський В.Я., Сівек Л.Г., Стукало В.І., Хитрякова Л.О. Серед керівників галузі “Фізична культура і спорт” у районах області сьогодні працюють близько 90 % випускників факультету.
Сьогодні вища освіта не просто рівень підготовки фахівців освітньої галузі, але й школа зростання особистості. Тому навчально-виховна робота серед студентів є невід’ємною складовою частиною сучасного процесу виховання спеціалістів у вузі, оскільки саме завдяки цій діяльності відбувається розвиток творчих здібностей майбутніх фахівців та формування професіонала, здатного до самореалізації у непростих умовах ринкових відносин.
На факультеті фізичного виховання цьому питанню приділяється особлива увага. Деканатом разом з кафедрами складено план виховної роботи факультету, узгоджений з відповідними планами університету. Для виховання молоді проводиться значна частина різноманітних заходів: бесіди з основ здорового способу життя та нетрадиційних методів рекреації; культури розумової праці і відпочинку; правового захисту студентів і толерантності міжособистісних стосунків; спортивних відзнак, символіки та розбудови української держави; диспути художньо-естетичного напрямку та з проблем статево-родинного виховання; зустрічі з провідними спортсменами та заслуженими тренерами України, ветеранами спорту і видатними науковцями, вчителями-новаторами та керівниками управлінь освіти і науки, фізичної культури, спорту й туризму обласної державної адміністрації.
Всі змагання з різних видів спорту систематизовані у спартакіаду факультету, в якій має можливість проявити себе кожний студент. По закінченню навчального року підводяться підсумки та визначаються кращі студенти, академічні групи і курси, які за рейтингом досягнень отримують стипендію обласної державної адміністрації та іменну стипендію імені Д. Посунька, нагороджуються грамотами, дипломами, цінними подарунками, туристичними й оздоровчими путівками.
СПОРТИВНА ДОБЛЕСТЬ
Особливу увагу ректорат КДПУ ім. В.Винниченка приділяє розвитку фізичної культури й університетському спорту. Зокрема, за безпосередньою участю факультету запроваджено змагання з міні-футболу на Кубок ректора. Щорічно право володіння перехідним Кубком виборюють ведучі команди факультетів. Нагороджується більшість учасників турніру, відзначаються тренери та організатори за різними номінаціями програми змагань.
Наслідки обласної Універсіади 2010 року серед вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації, де факультет фізичного виховання посів І місце, надихнули провідних спортсменів факультету на значні перемоги у спортивних форумах різного рівня. Переможці та призери змагань з гімнастики художньої і спортивної, боротьби дзюдо, легкої атлетики, велоспорту, карате, важкої атлетики та інших видів гідно захищають спортивну честь та примножують славу університету.
Один раз на два роки проводяться всеукраїнські універсіади, а також чемпіонати України серед студентів з усіх видів спорту. Вони є одним із важливих етапів підготовки спортсменів до Олімпійських, Паралімпійських та Дефлімпійських ігор.
Університет пишається спортивними досягненнями випускників факультету, які були неодноразовими учасниками Олімпійських ігор та світових чемпіонатів з різних видів спорту: срібний призер Олімпіади, триразовий чемпіон світу, заслужений майстер спорту України Симоненко О. (велотрек), заслужені майстри спорту СРСР Євтушенко В. та Михайлов Є. (футбол), майстри спорту міжнародного класу Заліпукіна С. (гімнастика спортивна), Глущенко А. (триатлон), Густов В. (велошосе), чемпіон ХІ Паралімпійських ігор, Заслужений майстер спорту України (плавання) Андрюшин Ю., Заслужений майстер спорту України Жукова О. (пауерліфтінг), чемпіонка світу, Заслужений майстер спорту СРСР Дудник О. (гімнастика спортивна), чемпіонка світу, майстер спорту міжнародного класу Куницька Ю. (самбо), чемпіонка Європи, майстер спорту міжнародного класу Сухорук О. (важка атлетика), майстер спорту України міжнародного класу Охватенко А. (маунтенбайк). Призерами багатьох національних та міжнародних змагань різних років були: майстер спорту України міжнародного класу Войцик Ю. (гімнастика художня), майстер спорту СРСР Долгунь В. (бокс), майстер спорту СРСР Ушаков О. (греко-римська боротьба), майстер спорту СРСР Мезенцев С. (дзю-до), майстер спорту СРСР Бурлаков Д. (бокс), володарі Кубка кубків, майстри спорту СРСР Антошко В., Сашка В., Сивиринчук П. (бейсбол), майстри спорту України міжнародного класу, чемпіонки Європи Довгаль Ю. та Лиходід Т. (важка атлетика), призер чемпіонату України, майстер спорту Томилін А. (легка атлетика), майстер спорту України Пєшкова Г. (легка атлетика), чемпіон світу серед юнаків з рукопашного бою, майстер спорту України Заікін І. (ліга IBF), учасник чемпіонату світу, майстер спорту України Саласенко В. (бокс). Нині факультет пишається успіхами Мальчик А. – Заслуженого майстра спорту України з легкої атлетики, чемпіонки і рекордсменки Європи та світу, срібного призера Паралімпійських ігор у Афінах, бронзового призера та чемпіонки Паралімпійських ігор в Пекіні, Беринді Ю. – майстра спорту України, члена національної збірної України, чемпіона Європи 2008 року з кульової стрільби, Ярмаченка М., Савєльєва М. – майстрів спорту України з кіокушинкай-карате, чемпіона та бронзового призера чемпіонату України 2009 року, володарів путівок на чемпіонат Європи 2009 року, Чорного М. – майстра спорту України з легкої атлетики, члена національної збірної України, чемпіона України 2010 року, Товстої Г. – Заслуженого майстра спорту України з плавання, багаторазової чемпіонки та рекордсменки світу, триразової чемпіонки Дефлімпійських ігор, кращої спортсменки світу 2010 року.
Це тільки основні етапи роботи педагогічного колективу факультету з підготовки висококваліфікованих фахівців, що несуть молоді знання про здоровий спосіб життя та фізичне виховання кожної особистості. Факультет готовий до співпраці з усіх напрямів фізичної культури та спорту і запрошує випускників всіх років на святкування 55-ї річниці з дня заснування.
Збережемо спортивну честь – примножимо славу факультету!