Відвідини географами-викладачами зони відчуження

24 – 27 квітня 2013 року у Києві відбувся ХІ з’їзд однієї з найдавніших організацій нашої держави – Українського географічного товариства, заснованого 1873 року. Біля витоків цього поважного наукового зібрання стояв географ і етнограф світової слави, автор слів державного гімну України – Павло Чубинський. Цьогоріч до роботи з’Їзду вкотре долучилися й географи нашого університету. Делегація у складі доцентів Домаранського А. О., Семенюк Л. Л., старшого викладача Зарубіної А. В. та аспіранта Мовчана С. В. впродовж майже тижня брала участь у заходах спланованих організаторами.

Особливою родзинкою з’їзду УГТ стали відвідини Чорнобильської зони відчуження — території забороненої для вільного доступу людей, що зазнала інтенсивного забруднення довгоживучими радіонуклідами внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році. Маршрут проліг ключовими місцями катастрофічних подій 27-річної давнини: місто Чорнобиль – Чорнобильська АЕС – місто Прип’ять. Нині це терени, де фактично відсутнє постійне населення (за виключенням 190 «самоселів» - літніх людей, що від любові до своїх домівок опинилися «поза законом», але, хвала Богу, не поза увагою суспільства), простори зі збереженою класичною поліською природою і зруйнованими сільськими хатами та міськими багатоповерхівками, місця, де вільно бродять дикі коні Пржевальського і рідко бувають можновладці, полігони відпрацювання новітніх технологій і місцини, де можна побачити архаїчні телефонні «будки». Найбільш актуальне будівництво нині – зведення сучасного захисного укриття для зруйнованого в 1986 році реактора – об’єкту, названого журналістами National Geographic «Вавилонською аркою».

Власне ж з’їзд завершився обранням нового президента УГТ – професора Київського національного університету імені Тараса Шевченка Олійника Ярослава Богдановича.

Кандидат географічних наук, доцент Домаранський А.О.