
«Цікава фортифікація» – профорієнтаційний захід до Дня Європи в Україні
15 травня 2025 року викладачі кафедри історії України та всесвітньої історії провели тематичний захід «Цікава фортифікація» для учнів 7 класу Ліцею «НУШ».
Під час зустрічі учні дізналися, що фортеця Святої Єлисавети, збудована у середині XVIII століття на території сучасного Кропивницького, була спроєктована за зразками західноєвропейської воєнної інженерії - т. зв. фламандської фортифікаційної школи. Термін «фламандський проєкт» вживається в контексті бастіонних фортець Західної Європи, звідки й почали ширитися передові ідеї фортифікації. Основу таких укріплень заклали принципи, що формувалися у фламандських, голландських і французьких військово-інженерних школах. Характерними рисами таких фортець є: зіркоподібна форма, симетрія в розташуванні елементів (бастіонів і куртин) зовнішні укріплення (равеліни, редути), рови, прикриті шляхи та дерев’яні конструкції.
Фламандський проєкт забезпечував максимальну оборонну ефективність за відносно простого й економного будівництва, що було особливо важливо у степовій зоні. Цей тип фортець активно використовувався в Європі впродовж XVII–XVIII століть.
Як відомо, серед будівничих нашої фортеці були й козаки з восьми полків Гетьманщини, а першими поселенцями на форштадті поряд з нею були вихідці з Цибулівської сотні Миргородського полку. Ці факти обумовлюють необхідність глибокого дослідження історії нашого міста аби подолати радянський наратив та переосмислити минуле крізь призму європейської та української культурної спадщини.