ОРГАНІЗАЦІЙНО-ПЕДАГОГІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ НИКИФОРА ЯКОВИЧ ГРИГОРІЇВА В ЕМІГРАЦІЇ (1920–1953 рр.)

МОРГАЙ Лілія Анатоліївна

аспірант кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи
Уманського державного педагогічного
університету імені Павла Тичини

Анотація

У статті розкрито організаційно-педагогічну діяльність в еміграції Н. Я. Григоріїва – видатного педагога, історика і громадського діяча України. На початку століття працював учителем історії, розробляв нові підходи до вивчення вітчизняної історії в початковій школі. В роки визвольних змагань українського народу – член Центральної Ради, міністр освіти в уряді Української Народної Республіки. З 1921 р. педагог перебуває у еміграції в Празі, саме там Н. Григоріїв стає одним із діячів Українського Громадського Комітету. В грудні 1929 р. Н. Григоріїву було присуджено ступінь доктора соціології. З 1938 р. просвітник перебуває у Сполучених Штатах Америки, через деякий час він займає посаду керівника українського відділу «Голосу Америки».

Проаналізовано умови створення одного з провідних часописів у Празі «Нова Україна», висвітлено діяльність Українського Громадського Комітету, проаналізовано діяльність Української Господарської Академії у Подебрадах. Особливу увагу приділено Українському Високому Педагогічному Інституті ім. М. Драгоманова в Празі.

Ключові слова: Н. Я. Григоріїв, українська еміграція, часопис «Нова Україна», Український Громадський Комітет, Українська Господарська Академія, Український Високий Педагогічний Інститут ім. М. Драгоманова.

Повний текст:

Adobe Acrobat Pro PDF

СПИСОК ДЖЕРЕЛ

1. Бевз Т. Н. Я. Григоріїв – політик і вчений: монографія / Т. А. Бевз. К : ІММБ, 2003. – 284 с.
2. Бевз Т. А. Історія в особах. Політик і вчений. (до 120-річчя від дня народження Н. Я. Григоріїва. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://library.ua/m/articles/view/історія-в-особахполітик-і-вчений-до-120-рiччя-від-днянародження-н-я-григорієва&likemode=like&url= http:/library.ua/m/articles/view/історія-в-особахполітик-і-вчений-до-120-рiччя-від-днянародження-н-я-григорієва.
3. Бондаренко Т. Невтомний народник Ничипір Якович Григоріїв. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://kraeznavstvo.at.ua/news/2009 -08-27-20.
4. Віднянський С. В. Культурно-освітня і наукова діяльність української еміграції в ЧехоСловаччині: Український вільний університет (1921-1945 рр.) / С. В. Вільний – Київ, 1994. – 83 с.
5. Джус О. В. Творча спадщина Софії Русової періоду еміграції: монографія / О. В. Джус. – Івано-Франківськ.: Плай, 2002. – 260 с.
6. Сухобокова О. О. Громадсько-політична та культурно-просвітницька діяльність Н. Я. Григорієва (1883–1953 рр.). – Дисертація / О. О. Сухобокова.
7. Центральний державний архів вищих органів влади та управління України (далі ЦДАВО). Ф. 4010. – Оп. 1. – Спр. 9. Статті про діяльність української преси на еміграції. – 7 арк.
8. ЦДАВО України. Ф. 4013. – Оп. 3. – Спр. 3. Статті про стан української еміграції в Польщі та Ченстохів. – 17 арк.
9. ЦДАВОВ України. – Ф. 3865. – Оп. 1. – Спр. 1. – Звернення УПСР до українського народу. – складено Н. Григоріївим. Звернення до читачів «Народної волі». Відозва до всіх культурнопросвітницьких організацій Канади. Лист до американців з розглядом проблем українського руху і його перспектив у Канаді –387 арк.