ІСТОРІОГРАФІЯ ЕТНОГРАФІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ НАУКОВОГО ТОВАРИСТВА ІМЕНІ Т. Г. ШЕВЧЕНКА, ЯК ДЖЕРЕЛА ДЛЯ ВИВЧЕННЯ ОСОБЛИВОСТЕЙ ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ СХІДНИХ СЛОВ’ЯН

ОКОЛЬНИЧА Тетяна Володимирівна

кандидат педагогічних наук, доцент,
доцент кафедри педагогіки та освітнього менеджменту
Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені
Володимира Винниченка
e-mail:[email protected]

Анотація

В публікації розкриваються п’ять основних етапів та напрями історіографії діяльності наукового товариства імені Т. Г. Шевченка та їх внесок у  вивчення народної педагогіки наших пращурів.

Автор приходить до висновку, що  етнографічні записи зроблені членами товариства розкривають різноманітні обряди, одяг, дитячі меблі, умови проживання, ігри, іграшки, участь дітей у громадському житті общини, що є основою для вивчення специфіки виховання дітей наших пращурів.

Ключові слова: етнографія, східні слов’яни, світ дитини, виховання, Етнографічне товариство імені Т. Г. Шевченка.

Повний текст:

Adobe Acrobat Pro PDF

СПИСОК ДЖЕРЕЛ

1. Горленко В. Історія української етнографії (XII–XIX ст.) / В. Горленко. – К., 2005. – 304 с.
2. Горленко В. Нариси з історії української етнографії та російсько-українських етнографічних зв’язків / В. Горленко. – К., 1964. – 325 с.
3. Грушевський М. Дитина у звичаях і віруваннях / Марко Грушевський. – К.: Либідь, 2006. – 256 с. (Перше видання – 1906 р.)
4. Зеленин Д. К. Восточнославянская этнография / Д. К. Зеленин. Пер. с нем. К. Д. Цивиной. – М.: Наука, 1991. – 511 с.
5. Исторические песни малорусского народа с объяснениями Вл. Антоновича и М. Драгоманова. – К., 1874. – 279 с.
6. Кирко А. Этнографический взгляд / А. Кирко. – М., Вестник Имп.РГО,1857. – Т. 20. – 456 с.
7. Корнетов Г. Б. Теория истории педагогики / Г. Б. Корнетов. – М.: АСОУ, 2013. – 460 с.
8. Сумцов Н. Ф. Культурное переживание / Н. Ф. Сумцов. – К.,1890. – 403 с.
9. Терещенко А. В. Быт русского народа / А. В. Терещенко. – М.: Русская книга, 1999 (Переиздание: т. І–ІV. – М., 1847–1848).
10. Щербак І. М. Діти в обрядах та віруваннях українців ХІХ – початку ХХ ст. (статевовіковий аспект традиційної культури): автореф. дис. … канд. іст. наук: 07.00.05 / Інна Михайлівна Щербак; НАН України. – К., 2004. – 19 с.