Про сучасні наукові методи дослідження української історії та історіографії на семінарі наукового центру
4 червня 2024 року у змішаному форматі відбулося засідання семінару Міждисциплінарного наукового центру прикладних досліджень. Спікером став відомий історик, професор кафедри історії України та всесвітньої історії нашого університету Олександр Житков. Він виступив із доповіддю «Соціально-економічні та політичні процеси у світлі сучасних методів наукового дослідження».
Крім постійних учасників семінарів, які вже сформували команду центру, до проведення семінару долучилися історики: доценти Віктор Грінченко, Олександр Ковальков, Олег Марченко разом із завідувачкою кафедри Оксаною Бабак.
Науковці з гуманітарних і природничо-математичних кафедр університету обговорювали актуальні проблеми. Вони зосередилися на застосуванні системного підходу до реконструкції соціально-економічної історії України, математичних методах моделювання історичних процесів та інших темах.
Олександр Житков у своїй доповіді, а також науковий керівник центру Ренат Ріжняк, аналізували можливості участі науковців групи забезпечення ОНП 032 «Історія та археологія» у спільних проєктах. Також обговорили залучення студентів до міждисциплінарних прикладних досліджень у таких напрямках: історія, філософія та соціологія науки; економічна історія; кліометрія; математико-статистичні методи в історичних дослідженнях; квантитативна історія; історична інформатика.
Після завершення виступу спікера відбулося обговорення проблематики семінару, у якому прозвучали як питання до професора Житкова, так і думки щодо важливості охоплених у доповіді проблем.
Жваве обговорення викликало питання про застосування в історичних дослідженнях математико-статистичних методів: доцільність, можливості, особливості застосування в єдності з описовими методами, аспекти доброчесності застосування таких методів.
Друге важливе питання, яке викликало обговорення – дискретність (через наявність соціокультурних розривів у минулому) викладу історії України та концептуальність її історіописання.
Обговорювалися й інші питання, зокрема співіснування «мас-медійної» історії та професійної історії, співвідношення української етнічності та української ідентичності, ймовірнісний характер історичного моделювання та інші.
Наприкінці семінару прийняли важливе рішення: група професіоналів-істориків приєднається до Центру ISCAR і налагодить продуктивну співпрацю в різних аспектах міждисциплінарних досліджень.