Accessibility Tools

fizmat_logo

Факультет математики, природничих наук та технологій

Колектив факультету математики, природничих наук та технологій глибоко сумує з приводу смерті професора Філера Залмена Юхимовича

На 91-му році життя відійшов у вічність наш недавній колега професор Філер Залмен Юхимович. 

Filer ZUПерший фізматівський доктор наук! Технік-професіонал, потужний прикладник і математик, новатор-науковець! Авторитетний педагог, організатор молодих дослідників, майстер-методист! Патріот нашого факультету та університету! Яскрава та легендарна постать фізмату! Саме таким увійшов Залмен Юхимович Філер в історію нашого закладу та фізико-математичного факультету зокрема!

Протягом усіх років роботи на фізико-математичному факультеті Залмен Юхимович виділявся креативністю, творчістю, працездатністю та принциповістю. Розробляв та викладав різноманітні математичні курси на спеціальностях математика, фізика, інформатика, статистика та трудове навчання: «математичний аналіз», «алгебра та геометрія», «основи наукових досліджень», «історія математики», «рівняння математичної фізики», «часові ряди», «рівняння та нерівності», «розвиток фізико-математичної думки в Україні», «теорія ймовірності», «числові системи», «математичний апарат фізики». Спеціально для майбутніх істориків розробив курс «фізичні фактори історичного процесу». І це далеко не повний перелік дисциплін від професора Філєра. Як досвідчений методист використовував у своїй роботі математичні диктанти та індивідуальні домашні завдання, до того ж авторські програми навчальних дисциплін розробляв таким чином, щоб вони «виводили» студентів на певні напрямки наукових досліджень. Саме так Залмен Юхимович планував написання курсових, дипломних та магістерських робіт. Більше того, З.Ю. Філєр «встановив правило» співпраці зі студентами, яке полягало в обов’язковому публічному представленні результатів наукової роботи у вигляді різного рівня публікацій – навчально-методичних або науково-методичних посібників, наукових чи методичних статей, тез виступів на конференціях, замітках у періодичній пресі, презентаційних матеріалів для виступів на кафедральному науковому семінарі «Математика, її застосування та викладання» (керівник семінару – професор Ю.І. Волков). Так, 1998 року професором Філєром разом з випускницею В. Біліченко підготовлено до друку посібник «Історія теорії ймовірностей в Україні», а 1999 року з О. Дрєєвим – брошуру про випускника фізмату Л.О. Дундученка (1951 рік випуску), який став доктором наук. Його студенти-співавтори – М. Головко, О. Дрєєв, В. Литвиненко, О. Буйволенко, І. Савченко, А. Чуйков, Р. Осауленко захистили в подальшому кандидатські дисертації за різними науковими спеціальностями, а В. Сереветний, О. Дрозд, П. Брайко, Р. Шапоренко, В. Бокарьов, В. Волчанський та багато інших – побудували кар’єру в структурах державного управління, освіти, народного господарства та сфері інформаційних технологій. Крім цього Залмен Юхимович встигав читати науково-популярні лекції та лекції в структурі спеціальних курсів в Кіровоградському інституті сільськогосподарського машинобудування, Педагогічній академії, Державній льотній академії, Обласному інституті вдосконалення вчителів, школах області, університетських гуртожитках, а також активно публікувався в університетській багатотиражці та місцевій пресі.

Будучи активним педагогом та вихователем майбутніх вчителів, статистиків та програмістів, Залмен Юхимович не полишав власну науково-дослідну діяльність. Причому, багатогранність його наукових пошуків дивувала бувалих науковців. Крім розв’язання суто технічних задач, що відносяться до динаміки вібраційних пристроїв з електродвигунами (1965–1989 рр.), З.Ю. Філєр займався розв’язанням проблем з математики – досліджував аналітичні та чисельні методи розв’язання рівнянь та нерівностей і встановлення стійкості систем лінійних диференціальних рівнянь (1986–2009 рр.), узагальнював основні теореми математичного аналізу (Ролля, Лагранжа, Коші, формули Тейлора) та їх застосування до аналітичних та чисельних методів розв’язання рівнянь (1989–2012 рр.), шукав нові способи доведення класичних нерівностей, досліджував розв’язування нерівностей у множині комплексних чисел у класичному та розширеному смислі, робив спроби перенести цей підхід на кватерніони, шукав фізичні явища, для яких цей підхід був би органічним, узагальнював поняття розв’язання нерівності як пошуку прообразу за даним образом (1999–2019 рр.).

З 1979 року З.Ю. Філєр розпочав досліджувати сонячну активність. У результаті ним були розроблені та апробовані способи аналізу майже періодичних процесів з метою їх прогнозування, створений метод послідовного виділення гармонік і їх програмної реалізації у пакеті прикладних програм «Extrapol», розроблена система прогнозування погоди та врожаїв (1979–2019 рр.).

Протягом усього періоду роботи на фізико-математичному факультеті Залмен Юхимович не залишав поза увагою й наукові проблеми з методики викладання математики та історії науки і техніки. Навчання математики з використанням фізики, методи запам’ятовування формалізованої інформації, вивчення історії космічних досліджень, історії теорії ймовірностей в Україні, вивчення біографістики цілого ряду українських вчених математиків, фізиків, біологів та філософів – це досить загальний перелік наукових інтересів вченого у цьому напрямку. Навіть після переїзду до доньки в Ізраїль Залмен Юхимович не припиняв співпрацю з університетом – брав участь в усіх факультетських наукових конференціях та семінарах, надсилав результати власних наукових досліджень.

Життя Залмена Юхимовича – приклад порядної людини, талановитого науковця та обдарованого педагога.

Колектив факультету математики, природничих наук та технологій, кафедра математики та цифрових технологій висловлюють щирі співчуття рідним, близьким та всім тим, хто знав цю доброзичливу, порядну та принципову людину.