Accessibility Tools

Участь у семінарі «Мотивація профспілкового членства»

Участь у семінарі «Мотивація профспілкового членства»

03 квітня 2025 року Кіровоградською обласною організацією Профспілки працівників освіти і науки України для голів освітянських територіальних первинних профспілкових організацій був організований семінар на тему: «Мотивація профспілкового членства». У ньому взяв участь голова інформаційної комісії, заступник голови первинної профспілкової організації працівників Центральноукраїнського державного університету ім. В. Винниченка Олег Марченко.

 Презентація «Мотивація профспілкового членства»

На семінарі були розглянуті важливі питання ролі профспілки в умовах воєнного стану в освітянській сфері.

Первинна профспілкова організація діє в інтересах насамперед її членів і має низку важливих функцій. Важлива роль профспілки – це погодження різних питань. Профспілкова організація – представник членів профспілки й розв’язує нагальні питання, які турбують її членів. Усі інші працівники (не члени профспілки) змушені розв’язувати свої питання самостійно, або через інші інституції чи фахівців, за власний кошт.

Вагомий мотиваційний чинник профспілки – безоплатна юридична допомога працівникам із різних питань трудових відносин. Ціни таких послуг на ринку юридичної допомоги досить високі, тому профспілка надає можливість спілчанам ефективно розв’язувати їхні проблеми безоплатно.

Людина може вільно звертатися відкрито або анонімно до юристів профспілки (особа може застерегти юристів, щоб не повідомляти прізвище заявника роботодавцю, тобто член профспілки може бути застрахованим від можливих переслідувань з боку керівництва). Зараз, у зв’язку з воєнним станом у країні, прокуратура та поліція не займається розв’язанням питань, пов’язаних із порушенням трудових прав працівника. Їхня відповідь – ідіть до суду. Крім того, майже 90% звернень до Державної служби України з питань праці заявнику повертаються, а профспілка в цьому може допомогти й супроводжувати заяву працівника до її ефективного розв’язання.

Профспілка здійснює захист прав працівника на різних рівнях: перевірки, звернення до органів влади, інших державних інституцій, які можуть допомогти, до суду, до комісій з трудових спорів тощо.

2

Профспілкова організація опікується захистом від незаконного звільнення. В Україні дуже суперечливе законодавство, тому, якщо виникне проблема, профспілка може в цьому допомогти. Кожного року обласна профспілка розглядає заяви щодо незаконного звільнення працівників (наприклад, у випадках реорганізації закладів освіти, закінчення контрактів, реформування освітньої галузі на різних рівнях тощо). Значна кількість із заявників, членів профспілки, були поновлені на роботі.

Профспілка реалізує свою діяльність і за іншими напрямками, оскільки профспілці надана функція контролю. Це контроль за вчасністю та повнотою виплати заробітної плати. Система нарахування зарплати в Україні досить складна, постійно змінюються підходи щодо виплати зарплатні, багато бюрократичних процедур. Профспілка аналізує законодавчу базу, спілкується з різними інституціями, системно контролює виплату зарплати.

Контроль безпечності умов праці. Профспілка проводить тематичні заходи, конкурси, семінари, перевірки, ініціює написання подань щодо дотримання безпечних умов праці.

Участь у переговорах. Обласна профспілка працівників освіти і науки України розробила зразки Колективних договорів для різних типів навчальних закладів, які можна використовувати при переукладанні Колективних договорів. Окремо взятий працівник не може взяти участь у переговорах із роботодавцем щодо захисту власних інтересів. Профспілка системно може підійти до захисту інтересів працівників.

Організація акцій. Воєнний стан забороняє масові страйки, але профспілка може проводити акції, використовуючи різні інструментарії, креативні підходи. У цьому напрямі керуємося профспілковим гаслом: «У єдності наша сила». Окремий працівник сам не зможе самостійно привернути увагу інстанцій, сформувати документацію, провести переговори з органами влади щодо забезпечення його інтересів. Профспілка ж бере на себе витрати щодо транспорту, харчування, підготовки плакатів, оформлення документації, звернення тощо.

Захист та підтримка соціально вразливих категорій. Профспілка надає особам, що потребують захисту, матеріальну допомогу, здійснює судовий супровід.

3

Допомога в розв’язанні соціально-побутових проблем. На жаль, зараз профспілка не бере, як раніше, участь у розподілі квартирного фонду, призначенні різних пільг, але залежно від своїх можливостей, може допомогти розв’язати нагальні проблеми працівників, залучаючи для цього різні інстанції.

Просвітницька та роз’яснювальна діяльність. Профспілка організовує пункти для надання інформаційних послуг, може надати контактні телефони обласного юриста, але спочатку бажано намагатися розв’язувати проблемні питання на місцях, а вже у випадку, якщо працівник залишається незадоволений результатами, звертатися до фахівців обласної профспілки.

Матеріальна допомога. Профспілка, у міру можливостей, надає працівникам матеріальну допомогу згідно з Колективним договором, прийнятих профкомом положень, особистого звертання працівників тощо.

У наданні матеріальних допомог головне, щоб профспілкові лідери звертали увагу на потреби членів профспілки.

Матеріальне заохочення – подарунки, кошти на ювілей, знаки уваги, подяки, грамоти.

Спорт та відпочинок – спортивні, культмасові заходи, екскурсії, туристичні змагання, зліт молодих учителів тощо. В умовах війни ці заходи можуть використовуватися для збору коштів на потреби ЗСУ. Після настання миру профспілка активізує цей напрям діяльності, допоможе такими заходами згуртувати колектив.

Відпочинок та оздоровлення. Зараз цю функцію у профспілки забрали. Але профспілкова організація може, наприклад, здешевлювати вартість відпочинку, організовувати поїздки та інше, хоча це важко робити через обмеження профспілкового ресурсу.

Участь у суспільному житті. Профспілка бере участь у різних заходах, акціях, які проходять у державі, діяльності різних громадських організацій, спільнот, звертається до громади через соціальні мережі щодо розв’язання різноманітних соціальних, політичних та культурних питань.

Тож профспілкова організація у своїй діяльності має досить великий перелік функцій і повноважень, які використовує для захисту соціально-економічних прав своїх членів.