Accessibility Tools

UNIVERSITY NEWS

Представники ЦДУ взяли участь у семінарі НАЗЯВО з питань акредитації освітніх програм

Представники ЦДУ взяли участь у семінарі НАЗЯВО з питань акредитації освітніх програм

20 вересня 2024 року в Одеському державному університеті внутрішніх справ Голова Національного агентства Андрій Бутенко, заступники Голови Іван Назаров та Наталія Стукало, керівник секретаріату Національного агентства Олександр Хименко провели четвертий регіональний семінар серії «Cучасний стан системи забезпечення якості вищої освіти в Україні: виклики та перспективи». Захід став одним із серії регіональних семінарів, які проводяться в різних куточках України. Семінар відбувся за участі державного секретаря МВС Інни Ящук, яка під час свого виступу наголосила на важливості «акредитації не заради акредитації, а акредитації заради якості освітнього процесу».

Семінар зібрав представників освітньої спільноти, серед яких були керівники закладів вищої освіти, відповідальні за внутрішні системи забезпечення якості освітніх програм, гаранти освітніх програм, а також представники інших структурних підрозділів. Основною метою семінару було надання освітянам та науковцям актуальної інформації про сучасні тенденції у сфері акредитації освітніх програм, роз’яснення  щодо нового Положення про акредитацію освітніх програм, що є дуже актуальним напередодні проведення акредитаційних процесів, а також надання рекомендацій щодо подальшого розвитку внутрішніх систем забезпечення якості вищої освіти в університетах.

Під час свого виступу Голова Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Андрій Бутенко ознайомив із оновленим Положенням про акредитацію освітніх програм та акцентував увагу на головних змінах, що очікують українські заклади вищої освіти. Зокрема, у новому Положенні про акредитацію освітніх програм уточнено понятійний апарат, визначено форми акредитаційної процедури, змінено підходи  до оцінювання ОП тощо. Доповідач наголосив на нових вимогах до оцінювання освітніх програм, підкресливши важливість дотримання європейських стандартів у забезпеченні якості вищої освіти.

Не менш важливим став виступ заступниці Голови Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Наталії Стукало, яка розглянула оновлене Положення про акредитацію освітніх програм 2.0 в контексті євроінтеграційних процесів. Наталія Стукало зазначила, що наразі заклади вищої освіти мають велику автономію й можуть обирати крім НАЗЯВО ще 49 Європейських агентств (які мають однакові з НАЗЯВО акредитаційні права в Україні). Під час виступу наголошено, що цей документ є важливим кроком на шляху до адаптації української системи освіти до європейських стандартів та вимог Болонського процесу. Також розглянули питання акредитації міждисциплінарних освітніх програм. Серед нововведень були обговорені питання стосовно постакредитаційного моніторингу, що дозволяє університетам не лише отримати акредитацію, але й постійно підвищувати якість своїх освітніх програм.

Заступник Голови Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Іван Назаров висвітлив зміни в процесі оскарження рішень Національного агентства, а також акцентував увагу на процедурі постакредитаційного моніторингу (правова база). Він роз’яснив, що нові механізми оскарження покликані зробити акредитаційний процес більш прозорим і справедливим для всіх учасників. Під час виступу було наголошено на важливості активної взаємодії закладів вищої освіти з Національним агентством у післяакредитаційний період задля сприяння подальшому покращенню якості освітніх програм.

Насамкінець керівник секретаріату Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Олександр Хименко розповів про зміни у фінансово-договірних відносинах між учасниками акредитаційного процесу. Він наголосив на необхідності ефективного управління фінансовими ресурсами під час акредитації, а також на нових можливостях для оптимізації цих процесів в межах чинного законодавства.

Важливо зазначити, що подібні заходи взаємодії між закладами вищої освіти та НАЗЯВО сприяють обміну досвідом у сфері забезпечення якості вищої освіти, підвищенню професійної компетентності освітян, забезпечують їх актуальною інформацією для вдосконалення освітніх процесів у їхніх закладах. Це є запорукою підвищення якості підготовки фахівців і зміцнення позицій українських закладів вищої освіти на міжнародній арені.

Заступник начальника навчально-методичного відділу Валентина Плющ