«Ота пісня баби Єльки»
Що ви знаєте про українську пісню? Ні, не про «Океан Ельзи», Тіну Кароль, «Воплі Відоплясова» чи DZIDZIO… Що ви знаєте про справжню українську пісню?
У рамках FeelFest-2018 до університету завітали ініціаторки folk-project «Баба Єлька» - Інна Тільнова, Світлана Буланова та фотограф проекту Олександр Майоров, щоб розповісти студентам-філологам про те, як зародилася ідея створення такого старт-апу і в чому його суть.
Перша назва проекту - «Ота пісня», але згодом авторки усвідомили, що беззаперечним натхненником їхнього задуму була баба Єлька - бабуся Світлани. Її справжнє ім’я Олена Микитівна, народилася в 1915 році та прожила майже 95 років. Вона знала сотні народних пісень, а ще лікувала людей травами, виховала десятеро дітей, пережила Голодомор…
Онука пригадує, що все, що б бабуся не робила, завжди супроводжувалося піснею, проте в дитинстві маленька Світлана не розуміла їх важливості. Ще більше дівчинку дивували пісні на похороні. «А ти прислухайся, про що вони співають», - сказала бабуся. Ці слова «зчинили драму в душі» дівчини.
Пані Світлана розповідає, що відвідала багато країн, подорожувала світом, проте ріднішого місця від свого села не знайшла. Тому й вирішили розпочати збір матеріалу з маленької батьківщини. «Сиділи на ряднині і слухали пісень бабів», - згадує Світлана.
Творча група їздить в експедиції різними містечками та селами Кіровоградщини і збирає автентичні пісні. У кожному районі є свій агент - людина, яка співпрацює з організаторами проекту, допомагає знайти бабусь, які знають такі пісні та погоджуються на співпрацю з журналістами.
Гості не тільки розказували про зібрані пісні, вишиванки, рушники, килими, а й демонстрували відеоматеріали з експедицій. Найбільше пожвавлення у слухачів викликали слова бабусь про дитинство, чоловіків, весілля… Незважаючи на всі негаразди, які випали на їхню долю, вони залишалися людьми, життя яких сповнене не тільки трагічними подіями, але й кумедними, радісними історіями.
Головна мета цього проекту: показати, що знати своє коріння - місія нашої генерації. «Ми воюємо на своєму фронті - буквою, словом, піснею, - говорить Інна Тільнова. - Відшукуючи давно забуті пісні, намагаємося зберегти наші культурні та духовні витоки». Серед планів на майбутнє - зібрати якомога більше невідомих пісень в одну збірку та видати її.
«Село - це не болото, не кирзові чоботи. Це - духовна колиска української культури», - наголошує пані Світлана.
«Людина, яка не знає свого коріння, не може тримати свій культурний фронт», - підсумовує пані Інна. Тож, не забуваймо свої витоки.
Офіційна Facebook-сторінка folk-project «Баба Єлька», де ви можете знайти більше цікавої інформації та слідкувати за новинами проекту - https://www.facebook.com/FolkExpedition/
Сабіна Мурадова,
студентка групи УА15Б
- Інформацію надано факультетом української філології, іноземних мов та соціальних комунікацій