Accessibility Tools

UNIVERSITY NEWS

Заповіт Кубрата і дружба народів

25 лютого 2013 року на факультеті філології та журналістики КДПУ ім. Володимира Винниченка відбулася зустріч представників організації об’єднання болгар «Нашитє Хора» зі студентами-видавцями факультету філології та журналістики.  

Зустріч почалася з перегляду документального фільму «Заповіт Кубрата», що розповідає про маловідомі сторінки історії Болгарії. Автор ідеї фільму – Сергій Петков, український правознавець, доктор юридичних наук, професор, лауреат Державної премії України.

Ім’я царя Кубрата користується величезною повагою серед болгар, адже створена ним Велика Болгарія (так її називали у Візантії) зі столицею Фанагорією займала у VII столітті частину нинішньої України (у тому числі і Кримський півострів), Росії, Північного Кавказу і була першим державним утворенням на цій території, що перебувало у союзних відношеннях з Візантією і фактично другим після неї за могутністю і впливом у Європі. За майже 30 років свого правління Кубрат об’єднав розділені болгарські племена і встановив мир на своїх землях.

Існує легенда про те, що перед смертю Кубрат зібрав усіх своїх синів, дав спис старшому з них і попросив зламати його. Син зробив це з легкістю. І тоді Кубрат дав йому оберемок списів, зламати який не вдалося нікому. Хан Кубрат наказав синам бути дружними після його смерті, бо якщо роз’єднаються, їх зламають так само легко, як один-єдиний спис. На жаль, під натиском Хазарського каганату Велика Болгарія розпалася, а сини Кубрата, не виконавши батьків заповіт про збереження єдності, розійшлися у різні сторони і створили свої держави. Дві з них – Болгарія на Волзі і нинішня Болгарія на Балканах. Нащадками Кубрата вважають себе багато народів, у тому числі й балкарці, чуваші, росіяни.

Не зважаючи на те, що у підручниках з історії України немає жодних згадок про державу Кубрата, його спадкоємцями по праву можуть вважатися й українці, а одним із факторів дружби між двома країнами, на думку вчених, є спільне історичне минуле наших народів. Цікаво, що серед артефактів скарбу, що був знайдений на місці поховання Кубрата у с. Мала Перещепина Полтавської області 100 років тому, є підвіска для військового поясу з родовим знаком Кубрата, ідентичним тризубцю, що був використаний у гербах київських князів і нині є Гербом України.

Після фільму, що викликав жваве обговорення, перед студентами і викладачами виступив голова кіровоградської організації об’єднання болгар «Нашитє Хора» Сергій Осадчий та президент об’єднання болгар, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри фізики та методики її викладання Кіровоградського державного педагогічного університету ім. В.Винниченка Степан Величко. Вони розповіли про історію створення фільму, про історичні віхи розвитку українсько-болгарських взаємовідносин, а також про болгар, що нині проживають на території Кіровоградщини.

Насамкінець пан Сергій запросив усіх присутніх узяти участь у Міжнародній конференції «Кіровоградщина в українсько-болгарських зв’язках: історія та сучасність», що відбудеться 19 квітня 2013 року на факультеті історії та права Кіровоградського державного педагогічного університету ім. В.Винниченка.